WWW Olmadan Site Açılmıyor ( Resimli )

Başında WWW olmadan siteler açılmayabilir. Bu bir hata değildir. Ancak sitenin siteadı.com yerine www.siteadı.com şeklinde açılması sitenin SEO puanı açısından olumlu bir durumdur. O yüzden bunu bilen bir çok kişi sitesinin www ile açılmasını ister. Bazen de www yazmadan siteler açılmaz, bunun her platform da sebebi farklıdır, ancak çok basittir, hemen çözelim tüm sorunları. Bu sorunlar normal bir sitede .htaccess dosyası ile kolayca düzenlenebilir. Blogger’ da ise olay çok farklı ve komplikedir. WordPress’ de ise saniyelik bir işlemle bu sorundan kurtulabiliriz. Yani siteniz siteadı.com yazınca girmiyorsa çözümleri aşağıda yer alıyor.

WordPress sitem WWW olmadan açılmıyor !

Siteniz yönlenmiyor olabilir, ya da siteyi www olarak ayarlamadınız demektir. Aşağıdaki görselde olduğu gibi WordPress admin panelinden AYARLAR >>> GENEL AYARLAR bölümünden aşağıdaki gibi site adresinizi düzenlemeniz sonucunda sorununuz çözülecektir.

siteadresi

Eğer siteniz WordPress değilse !

Eğer siteniz Blogger veya WordPress değilse aşağıdaki kodları .htaccess dosyanızın alt kısmına ekleyin. Her iki kodu da sıra ile deneyin.

[css autolinks=”false” classname=”myclass” collapse=”false” firstline=”1″ gutter=”true” highlight=”1-3,6,9″ htmlscript=”false” light=”false” padlinenumbers=”false” smarttabs=”true” tabsize=”4″ toolbar=”true” title=”example-filename.php”]RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^domain.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domain.com/$1 [L,R=301]
[/css]

yada aşağıda ki kodu deneyin.

[css autolinks=”false” classname=”myclass” collapse=”false” firstline=”1″ gutter=”true” highlight=”1-3,6,9″ htmlscript=”false” light=”false” padlinenumbers=”false” smarttabs=”true” tabsize=”4″ toolbar=”true” title=”example-filename.php”]RewriteEngine On
Options +FollowSymLinks
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domain.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.domain.com/$1 [L,R=301]
[/css]

Blogger sitem WWW olmadan açılmıyor !

Blogger’ da bu soruna iki şey sebep olabilir. Birisi paneldeki yönlendirme hatası, diğer ise Blogger DNS ayarlarındaki A kaydı sorunu olabilir.

Paneldeki AYARLAR >> TEMEL AYARLAR bölümüne girip YAYINCILIK bölümünü aşağıdaki görselde olduğu gibi düzenleyin.

yayincilikadresi

Blogger DNS sorunu ise !

Site adresinizi, Domaininiz hangi firmada kayıtlı ise oradan DNS ZONE, yani DNS ayarları bölümünden, aşağıdaki mantığa uygun şekilde değiştirin.

siteadı.com >>> A KAYDI >>> DEĞER

www.siteadı.com >>> A KAYDI >>> DEĞER

yukarıdaki mantığa göre giriş yapıp düzenlerseniz sorununuz 48 saat içinde çözülecektir, bekleyin.

Blogkum adresinden izinli olarak yaptığım alıntılardan oluşmaktadır. Aşağıdaki görselde oradan alınmıştır, bakmanızda fayda var.

dnszone

 

Umarım sorununuz çözülmüştür, yorumlarınızı bekliyorum.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

2 YORUM “WWW Olmadan Site Açılmıyor ( Resimli )

  1. fırat Reply

    blogger bir www – ghs.google bir adette bloga özel cname veriyor.
    www sorunu için 216.239.32.21 gibi 4 adet belirtiyor. Sizin belirttiğiniz 74 lü sayılar her blog için geçirli mi? başka bi yerde rastlayamadım

    • Yemre Post authorReply

      Geçerli her halde, çünkü ben o özel CNAME’ leri kaybettim. Google üzerinde araştırırken o rakamlar ile çözdüm sorunumu, hala da bir sorun yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir