WordPress sorunların kaynağını bulma denemeleri

WordPress kullanımını bilmeyen ve bunun yanında kod bilgisi yetersiz olan site sahipleri herhangi bir problem ile karşılaştıklarında oldukça sorun yaşamaktadırlar. Tema, eklenti , kod hataları ve çakışmalardan oluşan hatalar için genel geçer bir kaç deneme metodu vardır ve bu denemeler sonucunda sitede yaşanan sorunun kaynağını bulabiliriz. Bunun içinde sorunları bir kategoriye göre düzenleyerek ardından sorunun kaynağını bulmak için deneyeceğimiz metodları belirleyelim. Öncelikle tüm yedeklerinizi almayı unutmayın ! 

Wordpress sorunun kaynağını bulmak
WordPress sorunun kaynağını bulmak

Durduk yere kendiliğinden oluşan hatalar

Bu hatalar, çakışmalardan kaynaklı olabilir. Hosting veya eklenti kaynaklı hatalarda olabilir. İlk önce tüm eklentileri pasif hale getirerek hatanın düzelip düzelmediğini kontrol edin. Sorun az da olsa tema kaynaklı olabilir. Temayı değiştirerek WordPress’ in default temalarından birini kurun ve öyle deneyin. Hata eğer herhangi bir güncellemeden sonra oluştuysa kaynak güncelleme olabilir. Güncelleme yaptığınız dosyanın bir önceki sürümüne geçirin veya pasif hale getirin. Ayrıca güncelleme gelmişse sorun yaşadığınız eklenti veya temaya güncellemeyi yükleyip deneyin.

WordPress hataları demişken en çok sorun çıkaran hataların başında bildiğiniz gibi beyaz sayfa hataları geliyor. Bununla ilgili daha önce sorun yaşamış veya şuan yaşayanlar WordPress beyaz sayfa hatası adlı konumuzu okuyup burada öğrendiği bilgiler ile oradaki bilgileri karşılaştırıp eğer farklı bir sorun yaşarlarsa belki çözebilecek fikir verebilir buradaki yazılar sizlere.

Kod ve dosya hataları 

Kod ve dosyalarda oluşan hatalara yaptığınız değişiklikler sebep olmuş olabilir. Bunu düzeltmek için sorun veren dosyayı, dosyanın orijinal hali ile değiştirebilirsiniz. Eğer yapmak istediğiniz değişikliğin geri dönmesine sebep oluyorsa orijinal dosya, hata veren satırı hatada belirtir örneğin; wp-content/themes/temaadı/single.php on line 215 gibi, yani belirttiği dosyanın 215 numaralı satırında bir hata var diyor.

Bunun dışında tüm WordPress sorunlarının güvenli bir şekilde çözülmesini sağlayacak büyük bir arşiv hazırlıyorum.

Son güncellenme tarihi: 21.10.2014 12:34

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

2 YORUM “WordPress sorunların kaynağını bulma denemeleri

  1. Orkun Reply

    Kullandığım Moesia temasından dolayı eklediğim öne çıkarılan görseller yazı sayfalarında yazı başlığının üstünde otomatik olarak yer alıyor ama sayfalarda gözükmüyor.Ben yazılardanda gözükmesini kaldırmak istiyorum çünkü related post için kullanıyorum thumbnail leri.
    Nasıl kaldıracağım konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir