WordPress sitemap ayarları

WordPress sitemap ayarları konusu her zaman site sahiplerinin aklında kalmış bir konudur. Çünkü bu konuda ne kadar bilgi sahibi olunsa da asla en doğru ayarları yaptığımızdan emin olamıyoruz. Yada bir kısım yerlerde hep aklımızda soru işareti olarak kalıyor ve sürekli değişiklik yapıyoruz. Öncelikle sitemap konusuna biraz açıklık getirelim.

XML Site Haritası

Google ve diğer arama motorlarına gönderdiğiniz site haritaları, sitenizdeki tüm sayfaları düzenli bir şekilde ileterek sitenin daha sağlıklı ve hızlı index almasını sağlamaktadır.

Öncelikle hangi eklentiyi kullanacağımız ve web yöneticisi araçlarına site haritalarını nasıl göndereceğimizi anlatalım.

WordPress sitemap eklentisi

En iyi WordPress sitemap eklentisi kesinlikle Google XML Sitemaps adlı eklentidir. Eklenti şuanda 4.0.7 sürümünü yayınlamıştır. Eklentiyi ekleyip, aktif hale getirdikten sonra ayarlar kısmına geçebiliriz.

wordpress sitemap ayarlari
wordpress sitemap ayarlari

WordPress sitemap ayarları

Öncelikle belirteyim ki eklentiyi aktif hale getirdikten sonra burada vereceğimiz ayarların dışında kalan ayarları hiç değiştirmeyin.

Son ping sonucu

Burası pek önemli değil, burada bazen Google veya Bing bilgilendirilirken bir hata oluştu diyebilir, siz bu hatayı önemsemeyin. Onun dışında bu kısımda bir şey yok diğer satırlar bilgi verme amaçlıdır.

Temel ayarlar, ek sayfalar ve yazı önceliği

Buradaki ayarların hiç biri değiştirmeyelim, ayrıca robots.txt konusu da önemlidir, bu konuda da bilgi sahibi olmanızı öneririm.

Site haritası içeriği nasıl olmalıdır ?

Site haritanızın içeriği oluşturmak sizlere kalmış durumda, yani sitemap dizininde hangi bölümlerin yer alıp, almayacağını siz belirleyeceksiniz. Sitemap dizinini doldurmaya gerek yoktur çünkü arama motorları siz sitemap göndermeseniz bile sitenizi tarar ve indexler. Biz yalnızca aşağıdaki bölümleri dahil edelim ve bu bölümleri hızlı ve sağlıklı bir şekilde index almasını sağlayalım yeter.

Site haritaları dinamik içerikli siteler için özellikle faydalıdır. Aşağıdaki bölümlerde zengin görsel ve Ajax içerebilecek sayfalar olduğu için bunların kesinlikle site haritasında yer alması gerekmektedir. Ayrıca hiç  bağlantı vermediğiniz büyük sayfa kısımlarının index alması içinde sitemap dizininde yer alması şarttır. Bu yönergeler doğrultusunda dizin ayarlarını yapabilirsiniz. Fazla yükü olmayan, benim gibi mütevazi blog sahipleri için aşağıdaki dizin içerik hali en uygun olanıdır. Eğer bunların dışında zengin görsel ve JS yada AJax içerek sayfalarınız varsa onları da dizine dahil edebilirsiniz.

 • Ana sayfayı dahil edin.
 • Blog yazılarını dahil edin.
 • Sabit sayfaları dahil edin.
 • Etiket sayfalarını dahil edin.
 • Kategorileri dahil edin.

Further options altındaki Include the last modification time; bu seçeneği işaretlerseniz son değiştirme zamanını site haritasına dahil etmiş olursunuz. Bu seçeneği işaretlemeniz kesinlikle sizin yararınızadır, çünkü güncellemeler arama motorları tarafından oldukça sevilen işlemlerdir. Sizlerin sitenize emek verdiğinizi ve daha faydalı olmak amaçlı yazılarını güncelliyor olduğunuzu fark etmiş olurlar. Bu arada şunu da belirteyim mümkün oldukça küçük değişiklikler yaparak tüm yazılarınızı güncellemeye ve tüm yazılarınıza yorum almaya gayret sarf edin. Bunun site haritası ile pek alakası yok ama yeri gelmişken bu bilgiyi vereyim dedim 🙂 

Hariç tutulacaklar bölümünde mümkünse hiç bir bölümü hariç tutmayın.

Sıklıkları değiştir bölümü

 • Anasayfa ; her zaman
 • Blog yazıları ; her zaman
 • Sabit sayfalar ; haftada bir
 • Kategoriler ; haftada bir
 • Bu ayın arşivi ; günde bir
 • Eski arşivler ; yılda bir
 • Etiketler ; günde bir
 • Yazar sayfaları ; haftada bir

Öncelikler bölümü

Bu kısmı sıklıkları değiştir bölümüne  göre ayarlamalıyız. Bu iki bölüm kesinlikle paralellik göstermeli, paralel deyince de aklıma bir sürü şey geliyor 🙂 malum bu aralar çok popüler. Öncelikler ve sıklıklar birbirinden ayrı bölümler değildir aslında o yüzden ben şimdi öncelikler bölümünü yukarıdaki sıklıklar bölümüne göre ayarlıyorum.

 • Ana sayfa ; 1.0
 • Blog yazıları ; 0.9
 • Sabit sayfalar ; 0.6
 • Etiketler ; 0.5
 • En düşük blog yazısı önceliği ; 0.8
 • Kategori ; 0.3
 • Arşivler ; 0.3
 • Yazar sayfaları ; 0.3

Benim kendi bloglarımda kullandığım wordpress sitemap ayarları bu şekildedir. Bu ayarları hangi mantığa göre yaptığımı da sizlere açıklıyorum; Öncelikle yeni açılmış siteler için bu ayarlar ideal ayarlardır. Sitemap haritaları üç bölümden oluşur; içerik , öncelikler ve sıklıklar olmak üzere. Eğer bu ayarlar belirli bir mantığa göre birbirlerinden bağımsız şekilde kafaya göre yapılırsa bir çok sorun oluşur ve sitenin index hızı oldukça düşer. Ne gibi sorunlar derseniz hemen örnek vereyim. Bir yazınız ana sayfada indexlenir ama blog yazısı olarak arama motorlarında görünmeyebilir. Yada etiketler, yazılarınızdan önce indexlenebilir. Şunu da belirteyim index hızı güncellikle ve istikrar ile paralellik gösterir.

Benim blogum bu ayarlar ile dizine gönderilen on bir sayfayı bir gün içerisinde tamamını dizine ekledi. Biraz hızlı oldu bende pek anlamadım ama hiç bir fazladan gayret göstermedim. Tabi ki bir sitenin index hızı yalnızca sitemap ile alakalı değildir. Öncelikle sitenizin en az 5 backlinki ve 1 ayı doldurmuş olmasını sağlayın. Daha sonra sitemap ayarlarınızı oluşturun ve aldığınız verimi ölçün. Yani test edin, sırf burada okuduklarınızı uygulayarak sitemap işini rafa kaldırmayın. Tabi bana güvenin demiyorum ama, her alnı secdeye gideni de vatan sever sanmayın 🙂 Umarım herkesin işine yarar bu makale boşuna yazmıyorum.

Ayrıca sitelerin özellikleri göre video sitemap ve resim sitemap’ leri oluşturup sitenizin konusuna göre bir adım öne geçmesini sağlayabilirsiniz.

WordPress sitemap gönderme

Tüm ayarlarımızı yaptığımıza göre site haritamızı arama motorlarına gönderebiliriz. Ancak site haritanızı göndermeden önce kalıcı bağlantı ayarlarınızı gözden geçirin, çünkü siteniz index aldığınızda kalıcı bağlantıları değiştirmek büyük sorunlar doğuracaktır.

Site haritanızı iki harita olarak göndermenizi tavsiye ediyorum. sitemap.xml ve sitemap.xml.gz olarak iki site haritası birden göndermeniz yararlı olacaktır.

700 kelimeyi geçmiş umarım faydalı olur birileri için, yazım ve imla hataları için kusura bakmayın, yorum bölümünden aklınıza takılan kısımları yazabilirsiniz.

Son güncellenme tarihi: 12.2.2017 23:34

BURADAKİ DİĞER YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATMAK İSTERSENİZ

22 YORUM “WordPress sitemap ayarları

 1. csariaslan Reply

  çok güzel bir anlatım olmuş bilmeyenler için sitemap’ın siteler için değeri çok yüksek

 2. vedatdb Reply

  WordPress sitemde index hızım oldukça düşüktü, index hızını arttırmayı bırakın bir türlü normal seviyelere bile çekemiyordum. Bir çok bununla ilgili makale okudum fakat hiç biri işime yaramadı. Sizin makalenizi okudum ve dediklerini uyguladım, gerçekten işe yaradı, bu sitemap ayarları sayesinde index hızım yükseldi. Ayrıca belirttiğiniz gibi etiket sorunu vardı, yazı başlığı değilde etiketler daha üst sıralarda çıkıyor, çünkü daha önce index alıyordu onuda sayenizde düzelttim. Önemli bir konuyu başarılı bir sekilde anlatmişsıniz. Yararlı ve faydalı bir paylaşım olmuş. Ellinize sağlık teşekkürler….

 3. Arzu Reply

  İyi günler, makaleniz çok güzel fakat bir şey sormak istiyorum. Demişsiniz ki WordPress sitemap ayarları index hızını etkiler. Peki başka hangi etkenler index hızımızı etkiler ? Bu ayarları yaptım hitlerim artmaya başladı 4-5 gündür fakat, index hızındaki değişikliği fark edemedim, nasıl fark edebilirim ? Ya da bu öyle bir şey mi biraz daha açar mısınız ?

  • yemre Post authorReply

   İndex hızınızı sosyal paylaşımlar, konuya gelen yorumlar, blogun genel durumu vesaire gibi etkenler etkiler. Tabi içeriğinizin özgün olması şartı ile, kopya içerikler hiç bir şekilde yararlı olmaz ve bir kopya içerik ile gerçek index hızınızı kontrol edemezsiniz. Sitemap ayarlarınızı yaptıktan sonra, özgün bir konu hazırlayın, yayınlayın ve sosyal medya’ da paylaşın, 1 gün bekledikten sonra arama motoruna konunun linkini yapıştırın, sonucun altında kaç saat önce index aldığı yazar. Konu yayınlanma tarihi ile karşılaştırarak bulabilirsiniz, umarım cevabım tatmin edici ve anlaşılır olmuştur. Yorumunuz için çok teşekkürler 🙂

 4. Abdulkadir Reply

  Merhaba ,
  Wordpress Site Map olayını çok güzel bir dille anlatmışsınız. Konuyu detaylarına kadar çözümü nasıl olacağından bahsetmişsin. Bu konuda bir eklentiyi kurmamızı istemişsiniz. Türk insanı her zaman kolaya kaçar 🙂 Sizde öyle yapmışsınız bir eklenti olmadan WordPress’te Sitemap olayını nasıl halledebiliriz.
  Teşekkürler

  • yemre Post authorReply

   Hocam, inanın hiç araştırmadım, çünkü XML Sitemaps eklentisi WordPress kullananlar için en elzem ve en gerekli eklentilerden birisi diye düşünüyorum. Eğer ki yapılabiliyorsa bile bence gerek yok, sitemap ayarları da kolayca yapılabiliyor ve gerçekten alanında en iyi eklentilerden biri, bence eklenti yolu ile halledin, sitemap işini 🙂

 5. Puan Reply

  Selam. Benim sitemde de bazı index alma sorunları baş gösterdi. Yazıyı yazıyorum akabinde 1 gün 2 gün geçiyor yazı hala ortalarda yok. Artık edemiyorum önemli yazılarda google gibi getir diyorum ve 5 – 10 dakika bekleyip konu başlığı + kendi site adım olan yenimetre ekleyip yazıyorum. Olmadı direk yazının linkini aratıyorum. Öyle zorla ite kalka index aldırıyorum.

  Ama bunun uzun vadede zararını gördüm. Bu durum aynı susayan adama azıcık zehirli su içirmek gibi bir şey. Açıkçası vaziyetler kötü. Şimdi bu yazınızı okudum ve sitemap ayarlarını yaptım. İşallah bu derdime derman olur. Olmadı artık tası tarağı satıp kapayacağız siteyi.

  • yemre Post authorReply

   Hocam öncelikle konuyu yorum yazmaya değer gördüğünüz için teşekkür ederim. Bence pes etmeyin hocam, öncelikle sitemizdeki diğer yazıları ile sitenizin hızını artırın. Daha sonra her yazınızı yayınladıktan sonra 3-4-5 sosyal medya sitesinde paylaşın, ancak otomatiğe almayın, kendiniz yapın. Bu şekilde hem hızlı index alacak yazılarınız, hem de daha üst sıralarda yer alacaktır, denemenizi ve bize sonucunu bildirmenizi rica ediyorum.

 6. Uğur Reply

  Hocam bende kurdum bu eklentiyi ve önceden hep yaptığımız gibi sitemap.xml sitemap.xml.gz dosyalarını oluşturup dizine attım ancak sanırım yeni sürümde buna ihtiyaç yok. Böyle yapınca hata verdi, son sürümde bu durumu düzelttiler mi yoksa ben mi yanlış bir şey yapıyorum?

  • Yemre Post authorReply

   Oluşturduktan sonra sitemap dosyalarını manuel olarak FTP’ ye mi attınız hocam ?

 7. Anil Reply

  Merhaba Hocam benim söyle bir sorunum var Ayarlardan XML SiteMap bölümüne giriyorum söyle bir hata veriyor.kirmiziyla yazilmis There was a problem while notifying Google. View result.
  View Resulta tiliyorum Errors, Warnings, Notices:

  WP_DEBUG was set to false somewhere before. You might not see all debug information until you remove this declaration!

  Böyle uzunca birseyler yaziyorcözümü varmi bu isin hocam Saygilar

 8. Caner Reply

  Dostum teşekkürler. Çok yararlı ve özgün bir makale aynı zamanda akıcı. Çok mersi iyi günler diliyorum.

 9. websodi Reply

  Merhabalar,

  Çok güzel bir anlatım olmuş, elinize sağlık.

  Fakat açılan popup reklamlardan hoşlanmadım, böyle güzel bir siteye yakışmamış. Dost tavsiyesi olsun.

  • Yemre Post authorReply

   Eyvallah kardeşim, popup reklamları denemek için koydum yaklaşık 5 gün sonra kaldırmayı planlıyorum.

 10. websodi Reply

  Tekrar merhaba,

  Benim sitemap.xml olarak gönderdiğim site haritasında herhangi bir problem yok.

  Fakat, sitemap.xml.gz olarak gönderdiğim haritada bir hata var

  Site Haritası HTML’dir – Site Haritanızın bir HTML sayfası olduğu görünüyor. Lütfen bunun yerine desteklenen bir site haritası biçimi kullanın.

  Bunun sebebi nedir, nasıl düzeltebiliriz. bir fikriniz var mıdır?

 11. Kadir Reply

  Hocam çok güzel paylaşım olmuş yalnız,mobildeyim mobilden sitemap nasıl yapabilirim?

 12. mertcan yaman Reply

  merhaba çok güzel yazmışsınız detaylı açıklayıcı bir sorum var hocam:
  1, Yazı sayfası ile normal sayfa arasında bir fark var mıdır? mesela benim sitem hurda metal üzerine bakır hurdası çeşidinin ben SAYFA yayınlasam yada YAZI olarak arasında bir fark oluşur mu ?
  2,Bir de hocam bu yazar sayfası nedir aklımı kurcalıyor ? şimdi hocam ben sitemde yeni yazı ekle butonuna tıkladığımda yazı sayfası çıkıyor bu blog yazısı mı yoksa yazar sayfası mı oluyor. ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir