Ukrayna’nın Kaç Savaş Uçağı Var? (RESMİ)

Savaş uçakları ülkelerin savaş durumunda veya tehlike durumlarında hava gücünü oluşturan en önemli unsurlardır. Savaş uçağı teknolojiniz ve sayınız, yetişmiş insan gücü ile birlikte bir ülkenin hava saldırı ve savunma gücünü oluşturur. Ülkedeki savaş uçağı tiplerinin yanı sıra, ayrıca o ülkenin kendi hava kuvvetlerinin modifiye ettiği veya bizzat ürettiği savaş uçakları da oldukça önemlidir. Bununla beraber uçaklara kendi teknolojilerini monte edebiliyor olmaları da o ülkelerin hava kuvvetlerinin gücünü göstermektedir. Arkadaşlar burada yer alan bilgiler teyit edilmiş, resmi kaynaklardan alınan doğru bilgilerdir, bundan emin olabilirsiniz. Ayrıca bu konumuzda yalnızca Ukrayna'nın kaç savaş uçağı var sorusunun cevabını değil, elinde bulunan uçakların türlerini de öğrenebilirsiniz.

Ukrayna'nın Kaç Savaş Uçağı Var? (CEVAP: 908 ADET)

Aşağıdaki listede uçakların yıllara göre üretimi veya satın alımı verilmiştir, yani aynı tür uçakları neden bir daha yazmışlar derseniz, filolara daha sonrada aynı tür uçaklar dahil edilebiliyor, yani sayısı yükseltiliyor. Aşağıdaki listede hangi tür uçaklara sahip olduğu gösterilmiştir. Ukrayna ordusunun sahip olduğu toplam savaş uçağı sayısı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Bunların dışında yine savaş için tasarlanmış yardım, taşıma ve kargo uçakları da vardır, bu uçakların sayısı buradaki sayıya dahil değildir. O yüzden listedeki uçak toplamı ile verdiğimiz sayı birbirini tutmaz. Toplam sayıya savaşta kullanılan bütün uçaklar dahildir. Listede verilen uçaklar avcı, bombardıman ve önleme uçaklarıdır. Toplam sayıya dahil edilen uçaklar ise avcı, bombardıman, önleme, keşif, eğitim ve nakliye uçaklarıdır.

ukraynakacsavasucagivar

Ukrayna'nın Elinde Hangi Tür Savaş Uçakları Var?

MİG29 – 80 ADET

SU24 – 25 ADET

SU25 – 36 ADET

SU27 – 36 ADET

Ayrıca aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer konularımıza göz atabilirsiniz. Diğer ülkelerin sahip olduğu savaş uçaklarının sayısını ve sahip oldukları uçak tiplerini aşağıdaki konulara göz atarak öğrenebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Almanyanın Kaç Savaş Uçağı Var?

İngilterenin Kaç Savaş Uçağı Var?

Kategori

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir