Türkiye’nin Kaç Tane Savaş Uçağı Var? (Resmi)

Savaş uçakları ülkelerin savaş durumunda veya tehlike durumlarından hava gücünün oluşturan en önemli unsurlardır. Savaş uçağı teknolojiniz ve sayınız, yetişmiş insan gücü ile birlikte bir ülkenin hava saldırı ve savunma gücünü oluşturur. Türkiye' nin 2016 yılı itibarı ile tam 354 adet savaş uçağı vardır. Bunların hepsi F-16 değildir. Savaş uçakları yalnızca F-16' lardan ibaret değildir. Türkiye' nin elinde F-4, F-16C ve F-35A gibi farklı tiplerde de savaş uçakları vardır. Türkiye elindeki savaş uçağı sayısı ile dünyada en çok savaş uçağına sahip 7. ülkedir. 

Türkiye'nin Kaç Tane Savaş Uçağı Var? (CEVAP: 989 ADET)

Aşağıdaki listede uçakların yıllara göre üretimi veya satın alımı verilmiştir. Aynı tür uçaklar daha sonrada Türk Hava Kuvvetlerine katılmıştır. Aşağıdaki listede hangi tür uçaklara sahip olduğu gösterilmiştir. Türk ordusunun sahip olduğu toplam savaş uçağı sayısı 989' dur. Bunların dışında yine savaş için tasarlanmış yardım, taşıma ve kargo uçakları da vardır, bu uçakların sayısı buradaki sayıya dahil değildir. O yüzden listedeki uçak toplamı ile verdiğimiz sayı birbirini tutmaz. Toplam sayıya savaşta kullanılan bütün uçaklar dahildir. Listede verilen uçaklar avcı, bombardıman ve önleme uçaklarıdır. Toplam sayıya dahil edilen uçaklar ise avcı, bombardıman, önleme, keşif, eğitim ve nakliye uçaklarıdır.

turkiyesavasucagisayisi

Türkiye' nin Elinde Hangi Tür Savaş Uçakları Var?

69 Adet F-4

185 Adet F-16C

100 Adet F-35A

Ayrıca aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer konularımıza göz atabilirsiniz. Diğer ülkelerin sahip olduğu savaş uçaklarının sayısını ve sahip oldukları uçak tiplerini aşağıdaki konulara göz atarak öğrenebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Amerikanın Kaç Tane Savaş Uçağı Var?

Rusyanın Kaç Tane Savaş Uçağı Var?

Son güncelleme tarihi: 10.28.2016

Kategori

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir