Torrent İndirme Hızını Etkileyen Faktörler

Merhaba arkadaşlar, sonunda bu konuyu açabilmek için bir fırsat bulabildim. Sitemizdeki Torrent konularını takip edenlerin bildiği üzere, Torrent indirme hızını etkileyen faktörler hakkında bir yazı yazacağımı söylüyordum. Ancak fırsat bulabildim ve başlıyorum 🙂

Öncelikle Torrent indirme hızını etkileyen faktörleri verelim ve açıklayarak ilerleyelim.

1-) İnternet Hızınız

İlk olarak tabi ki Torrent indirme hızınız doğrudan İnternet hızınız ile alakalıdır ve ancak, İnternet hızınızın el verdiği ölçüde maksimum verimi alabilirsiniz. Yani bir dosyayı indirme hızınız, ilk olarak İnternet hızınıza bağlı olarak değişim gösterir.

2- ) Torrent Dosyasının Popülerliği

En önemli bir diğer faktör, indirmeye çalıştığınız Torrent dosyasının popüler olmasıdır. Örneğin; GTA Vice City oyununu indireceksiniz, Torrent ile bu oyunu yüksek hızda indiremezsiniz, çünkü eski bir oyundur ve indiren sayısı azdır, bu sebeple çok az izleyici vardır ve bu da dosyanın çok yavaş hızda inmesine sebep olur. Diyelim yeni çıkmış bir filmi indiriyorsunuz. Çoğu kişi bu filmi indirdiği için, çok fazla izleyici ile eşleşecek ve muazzam hızlarda o filmi indirebileceksiniz. Zaten Torrent’ in asıl amacı ve kullanım alanı budur. Kullanıcılar, birbirlerinin hızları ile dosyayı parça parça halinde çok hızlı bir şekilde çekerler. Umarım bu kısım anlaşılır olmuştur, çünkü burası çok önemli bir nokta.

3- Güncel Trackerlar

Torrent dosyanızın indirirken, izleyici kısmına eklediğiniz Trackerlar size hız kazandırır. Ancak bir dosyayı hızlandıran bu Trackerlar, başka bir Torrent dosyasında hız kazandırmayabilir, hatta indirme hızınızı düşürebilir. Bu Trackerların kullanımı ve alınacak verim, sizin bilgi ve birikiminize kalmıştır. Bunun için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz.

İstisnasız Tracker listesi için tıklayın…

4- Torrent Program Ayarları

Bana göre en iyi Torrent programı uTorrent programıdır. Bu programın ayarlarını aşağıdaki gibi yaparak sizde hızınızda daha yüksek seviyelere ulaşabilirsiniz. Bu ayarların genel olarak çok iyi katkılar vardır, fakat bazı arkadaşlar yorumlarda hızlarının düştüğünü söylüyorlar. Bu diğer faktörlere bağlı bir düşüştür, buradaki ayarlar ile hızınız düşmez, en kötü halde sabit kalır. Çoğu arkadaşımız olumlu yorum yapmış ve hızının yükseldiğini belirtmiş. Bende Torrent programımı bu ayarlar ile kullanıyorum ve memnunum.

Torrent hızlandırma ayarları için tıklayın…

Evet dediğimiz gibi, bu 4 ana başlık halinde verdiğimiz parçalar bir araya gelerek, Torrent indirme hızımızı belirlemektedir. Yani Torrent indirme hızımız hiç bir zaman tek bir duruma bağlı değildir. En önemlisinden, en önemsizine doğru sıraladım, umarım faydalı bir yazı olmuştur, yorumlarınızı bekliyorum, hayırlı günler dilerim.

Son Yorumlar

 1. serhat 17 Ocak 2015
 2. Ahmet 28 Ocak 2015
 3. Kişi 18 Şubat 2015
 4. kağan 9 Mayıs 2015
 5. Doğukan 25 Mayıs 2015
 6. Ömer 29 Mayıs 2015
 7. zeliha 19 Haziran 2015
  • Yemre 19 Haziran 2015
 8. MEHMET 28 Haziran 2015
 9. Ömer Tolga 11 Eylül 2015
 10. Erenn 8 Kasım 2015
  • Yemre 9 Kasım 2015
 11. Samet 26 Kasım 2015
 12. EnderLordTR 13 Şubat 2016
  • Yemre 13 Şubat 2016
 13. Yiğit 18 Haziran 2016
 14. ibo 16 Ekim 2016
  • Yemre 16 Ekim 2016

Yorum Bırakın