Torrent İndirme Hızını Etkileyen Faktörler

Merhaba arkadaşlar, sonunda bu konuyu açabilmek için bir fırsat bulabildim. Sitemizdeki Torrent konularını takip edenlerin bildiği üzere, Torrent indirme hızını etkileyen faktörler hakkında bir yazı yazacağımı söylüyordum. Ancak fırsat bulabildim ve başlıyorum 🙂

Öncelikle Torrent indirme hızını etkileyen faktörleri verelim ve açıklayarak ilerleyelim.

1-) İnternet Hızınız

İlk olarak tabi ki Torrent indirme hızınız doğrudan İnternet hızınız ile alakalıdır ve ancak, İnternet hızınızın el verdiği ölçüde maksimum verimi alabilirsiniz. Yani bir dosyayı indirme hızınız, ilk olarak İnternet hızınıza bağlı olarak değişim gösterir.

2- ) Torrent Dosyasının Popülerliği

En önemli bir diğer faktör, indirmeye çalıştığınız Torrent dosyasının popüler olmasıdır. Örneğin; GTA Vice City oyununu indireceksiniz, Torrent ile bu oyunu yüksek hızda indiremezsiniz, çünkü eski bir oyundur ve indiren sayısı azdır, bu sebeple çok az izleyici vardır ve bu da dosyanın çok yavaş hızda inmesine sebep olur. Diyelim yeni çıkmış bir filmi indiriyorsunuz. Çoğu kişi bu filmi indirdiği için, çok fazla izleyici ile eşleşecek ve muazzam hızlarda o filmi indirebileceksiniz. Zaten Torrent’ in asıl amacı ve kullanım alanı budur. Kullanıcılar, birbirlerinin hızları ile dosyayı parça parça halinde çok hızlı bir şekilde çekerler. Umarım bu kısım anlaşılır olmuştur, çünkü burası çok önemli bir nokta.

3- Güncel Trackerlar

Torrent dosyanızın indirirken, izleyici kısmına eklediğiniz Trackerlar size hız kazandırır. Ancak bir dosyayı hızlandıran bu Trackerlar, başka bir Torrent dosyasında hız kazandırmayabilir, hatta indirme hızınızı düşürebilir. Bu Trackerların kullanımı ve alınacak verim, sizin bilgi ve birikiminize kalmıştır. Bunun için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz.

İstisnasız Tracker listesi için tıklayın…

4- Torrent Program Ayarları

Bana göre en iyi Torrent programı uTorrent programıdır. Bu programın ayarlarını aşağıdaki gibi yaparak sizde hızınızda daha yüksek seviyelere ulaşabilirsiniz. Bu ayarların genel olarak çok iyi katkılar vardır, fakat bazı arkadaşlar yorumlarda hızlarının düştüğünü söylüyorlar. Bu diğer faktörlere bağlı bir düşüştür, buradaki ayarlar ile hızınız düşmez, en kötü halde sabit kalır. Çoğu arkadaşımız olumlu yorum yapmış ve hızının yükseldiğini belirtmiş. Bende Torrent programımı bu ayarlar ile kullanıyorum ve memnunum.

Torrent hızlandırma ayarları için tıklayın…

Evet dediğimiz gibi, bu 4 ana başlık halinde verdiğimiz parçalar bir araya gelerek, Torrent indirme hızımızı belirlemektedir. Yani Torrent indirme hızımız hiç bir zaman tek bir duruma bağlı değildir. En önemlisinden, en önemsizine doğru sıraladım, umarım faydalı bir yazı olmuştur, yorumlarınızı bekliyorum, hayırlı günler dilerim.

18 YORUM “Torrent İndirme Hızını Etkileyen Faktörler

 1. kağan Reply

  Medieval Total War 2 yi indirmeye çalışıyorum başka oyunlarda çok hızlı 800 lerde ama bu 69da bide sizin verdiğiniz ayarlarla 69 da ondan önce 180 lerdeydi durumu anlayamadım bir türlü :/

 2. Ömer Reply

  İle yaradını farketmedim ama farketmedim ama menüden bakınca anlaşılıyor

 3. zeliha Reply

  Admin naparsam yapayım hız 0 ila 0.4 kB arasında gidip geliyo ilk 4 GB muazzam hızlarla indi şimdi 1.5 GBı kaldı ama oyunun indiği yok sinirim bozuldu napmalıyım

 4. MEHMET Reply

  eyvallah eline sağlık 🙂
  bendeki utorrent ayarlarıyla hiç oynamadan önce 1.1 mb ile 900 kb arasıydı indirdiğim ne olursa olsun. birgün şeytana uydum hız ayarlarını denedim 200kb yi geçmedi çıldırdım.
  senin ayarlarda topladı sanki 1mb 750kb arası şimdilik.
  benim tavsiyem 1mb gören arkadaşlar ayarlarla oynamasın

 5. Ömer Tolga Reply

  Admin dediğiniz gibi resimden bakarak yaptım hızlanmadıda düşmedide tracker indiriyom sayfa açılmıyor napçam

 6. Erenn Reply

  Admin daha sabah 600 kb taydım şimdi 100 kb tı geçmiyor neden ??

  • Yemre Post authorReply

   Hocam her Torrent dosyasında aynı hızı yakalayamazsın.

 7. EnderLordTR Reply

  saol abi sayenizde 100 kb den 320 kb ye çıkardım pek fazla deyil ama yine zaman karı 😀

 8. ibo Reply

  ellerinize sağlık usta sabah beri 100 kb 200 kb sürünüyordum batman arkam cty indirmek için dediginiz ayarları yaptım gösterdiğiniz gibi 3.0 mb gördüm daha sonra internet odaklı sanırım düştü ama 800 900 kb den aşağı inmiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir