Telefon Ne Zaman, Nasıl İcat Edildi?

Telefon günümüz teknolojik aletlerinin kullanımında en yaygın olan bir icattır. Hayatımızın birçok noktasında aktif olarak kullanırken önemli olarak gördüğümüz birçok işlemi telefon aracılığıyla yapmaktayız. İnsanlar en temel ihtiyaçlarından bir olan iletişim ihtiyacını artık telefon aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Akıllı telefonların icadı ile telefonların insan hayatındaki yeri bir başka boyuta geçmiştir. Artık her alanda çeşitli aktivitelerin akıllı telefonlarla gerçekleşen uyumu sayesinden akıllı telefonlar her alanda kullanılan bir icat olmuştur. Telefon ne zaman icat edildi, telefon nasıl icat edildi, telefonu kim icat etti gibi sorularınız biraz sonra cevap bulacaktır. Akıllı telefonların icadından önce telefonun icadı ve telefonun tarihi hakkında biraz bilgi verelim.

Telefon Ne Zaman, Nasıl İcat Edildi?

Telefonun icadından önce en önemli iletişim aracı telgraftı. Telgrafın ilk mucidi ise  Claude Chappe’dir. Telgrafın icadı ise 1793’te gerçekleşmiştir. Telgrafın icadından sonra insanların iletişim araçlarını geliştirmek için birçok faaliyette bulunmuşlardır. Telefonun icadı da iletişimin sağlanması yolunda gerçekleştirilmiş en büyük ve en önemli teknolojik icat olarak bulunmuştur.

Telefonu Kim İcat Etti?

Alexander Graham Bell telefonun icadında önce babasının icatlarını tanıtırken ünlenmiş bilim insanıdır. Babasının icatlarını  tanıtmak üzere gittiği  Amerika Birleşik Devletler’inde ünü yayılınca birçok üniversiteden teklif almış ve Oxford Üniversitesi’nde öğretmenlik yapmıştır. Burada gerçekleştirdiği birçok çalışmalar sonucunda telin bir müzik sesini aktarma özelliğini keşfetti. Bu konu ile birçok farklı bilim insanlarının da çalışması ile müzik sesi ve telin sesi iletmesi konusu gelişmiş oldu.

Alexander Graham Bell de bir elektrik mühendisi olan Thomas Watson ile birlikte bu konu üzerinde çalışmaya başladı. Bir dizi çalışmalar sonucunda vardıkları sonuç telin sesi ilettiği ama anlaşılmaz olduğuydu. İlk adımını atan bu ikili icadın patentini almaya çalıştılar. Patentini aldıkları icadın adına Telefon ismini verdiler. Alexander Graham Bell’in hayatı için allta verilen linkten Yeknot aracılığı ile faydalanabilirsiniz. Peki bu telefon ne zaman icat edildi?

ilk telefon
ilk telefon

Telefon Ne Zaman İcat Edildi?

Telin sesi ilettiğini ama anlaşılmadığını gören Alexander Graham Bell ve Thomas Watson bu icadı geliştirmek için uğraştılar. Bir gün Alexander Graham Bell icat üzerinde çalışırken çalışma arkadaşı Thomas Watson’ı çağırmaya karar verdiğinde icat ettikleri telefonu kullanmaya karar veriri. Ve Alexander Graham Bell, çalışma arkadaşı Thomas Watson’a şöyle der:

  • Mr. Watson. Come here. I want to see you

(Bay Watson. Buraya gel. Seni görmek istiyorum)

Bunu duyan Thomas Watson odaya çıkar. Ve telefonun icadı 10 Mart 1875 tarihinde insanlık için büyük bir adım olarak gerçeleşir.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir