Teknoloji blogu açmak ve sonrasında yaşanması muhtemel senaryolar

Blogları kategoriler halinde ele alırsak en çok açılan ve sonucu hüsran ile biten bloglardan birisidir teknoloji içerikli bloglar. Zamanında bende teknoloji blogu açtım ve benim blogumunda etkisiz eleman olarak bir süre ayakta kaldıktan sonra çöp oluverdi.

Peki ama neden özellikle teknoloji blogları en çok kapananlar arasında. Sebebi aslında basit yetersizlik… Tam anlamıyla yetersizlik, kaynak yetersizliği, bilgi yetersizliği, yazar yetersizliği, zaman yetersizliği ve taklitçilik. Bir hevesle açılan bu tür siteler bu saydığım sebeplerden ötürü tutmuyor ve istenildiği yere gelemiyor. Piyasada oldukça fazla teknoloji sitesi mevcut. Bunların bir çoğu profesyonel ekiplerden oluşuyor. Dergilerin, medyaların ve işi bilenlerin, piyasanın içinde olan kişilerin açtığı sitelerdir ve bunlar en fazla kullanıcıyı çeken sitelerdir. Bunların ellerinde kaynakları vardır ve zaten asıl işleri “teknoloji” olduğu için bu bile siteyi yürütmeye yetmektedir. Tek başlarına değillerdir bir çok yazar mevcuttur sitede ve tüm teknolojik haberler ilk buralara düşmektedir. Bu profesyonel sitelerin oldukça sağlam ve işlevsel temaları vardır. Bir plan proje dahilinde logosundan, sloganına kadar her şey önceden belirlenmiştir. Bir çok promosyon yapmaktadırlar ve bu oldukça önemlidir. Hediyeler verirler, oyun kodları dağıtırlar. Yani sizlerin yapamayacağınız bir çok farkları mevcuttur. Kalite ve fayda ön plandadır, para kazanma amacı gütmezler yada geri plana bırakırlar en son konudur.

Olsun ben yine de bunların arasında var olabilirim diyorsanız;

Kesinlikle ve kesinlikle bir alt dal belirleyin, çok geniş bir yelpazede teknoloji haberleri yayınlamayın. Telefonlar, internet, laptoplar, oyun konsolları, gibi alt dallar belirlemeniz ve konuyu daraltmanız sizi bir adım öne geçirecektir. Daha sıkı bir takipçi kitleniz oluşacaktır.

Ekip oluşturun, alanında uzman ve yazma yeteneği olan video yayını yapabilecek takım arkadaşları edinin. Ekip arkadaşları edinemiyorsanız en yetkin olduğunuzu alt dalı seçerek başlayın.

site ekip arkadaslari
site ekip arkadaslari

Logo ve slogan belirleyin, çok zor olduğunu biliyorum ama çarpıcı, kısa ve akılda kalıcı bir domain ve slogan sizin işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Hediyeler verin, çekilişler yapın ve oyun puanları, logonuzun basılı olduğu t-shirt, kupa vesaire gibi hediyeler verin ve sosyal medyayı aktif olarak kullanın.

Olmazsa olmazı budur ve tüm siteler için geçerlidir. Kaliteli içeriğe sahip bir site oluşturun. Para kazanmayı arka plana bırakın. Yenilik ve fark katın. Siteyi kafanızda oluşturun ve kafanızda bitirin, her şey tamamsa kağıda döküp tekrar bir göz geçirin ve tüm pürüzler ortadan kalkmadan siteyi açmayın.

Emek verip sabrederek ilerleyin, umarım başarılı olursunuz.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

2 YORUM “Teknoloji blogu açmak ve sonrasında yaşanması muhtemel senaryolar

  1. Ali Reply

    Tecrübelerinizi aktardığınız güzel bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir