Son 15 Yılın En İyi Aksiyon Filmleri

Son 15 yılın en iyi aksiyon filmleri listesini sizler için hazırladık. Peki ama neden böyle bir şey yaptık ? Niye en iyi aksiyon filmleri hakkında bir makale yazdık. Çünkü aramalarda ilk sayfalarda yer alan sitelere baktığımda ve yorumları okuduğumda çok kötü yazılar olduğunu fark ettik. Sinemadan anlamayan kişilerin sırf ziyaretçi çekmek için açtıkları başlıklardan ibaretti. O yüzden elimizden geldiğince belirli prensipler çerçevesinde en iyi aksiyon filmlerini sizler için derledik. Bu listeyi yaparken çok eskilere gitmeyelim son 15 yılı baz alalım dedik.

Son 15 Yılın En İyi Aksiyon Filmleri

son 15 yılın en iyi aksiyon filmleri

Bu listedeki sıralamanın bir önemi yoktur. Film hakkında ansiklopedik bilgi vermeyi tercih etmedik, zaten onlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Baskın – The Raid ( 2011 – 7.6 )

Baskın filmi son yılların belkide en iyi aksiyon film serisi olmaya aday bir filmdir. Film 101 dakikadır ve her sahnesi heyecan ve aksiyon doludur. Filmin çekimleri Sony tarafından gerçekleştirilmiştir ve göreceksiniz çok iyi iş çıkartmışlar. Filmin baş kahramanı olan Rama idealist bir polistir. Film Rama’ nın operasyona gitmeden önce hamile karısının yanında sabah olana dek namaz kılması ve çalışması ile başlıyor. Büyük oyunların döndüğü bir operasyona başlamak üzere ancak bir kişi hariç kimsenin haberi yok. Her tarafı azılı katiller, keşler , kaçaklar, kısacası her türlü suçlunun bulunduğu, uyuşturucu ticaretinin yapıldığı ve polisin giremediği bir bina. Ancak bu binaya girmek kolay olsa bile, çıkmak çok zor olacaktır. Rama binaya girdiklerinden kısa bir süre sonra burada bir olayların döndüğünü anlar, ancak bir çok arkadaşını kaybetmiştir ve bu tuzaktan kurtulması gerekmektedir. Aksiyon düzeyi, efektleri ve müzikleri ile tempo hiç düşmüyor. Bazı dövüş sahnelerini abartılı bulanlar olduğunu gördüm, bence de ama, çok çok az abartılmış diyebilirim, filmi bir bütün olarak düşündüğümüzde kesinlikle izlenmesi gereken bir aksiyon filmi olduğunu belirteyim. Çok gerçekçi ve sürükleyici bir film, her şeyi olduğu gibi aktardım ve yazıda spoiler vermemek adına özen gösterdim, iyi seyirler.

Baskın 2 – The Raid 2 ( 2014 – 8.2 )

Tahmin ettiğiniz gibi 2011 yapımı Baskın filminin devam serisi Baskın 2 filmidir. Film süresi 150 dakikadır. Bir çok seri filmde ilk film güzel olmasından sonra ikinci filmi batırırlar, fakat bunda öyle olmuyor. Aksiyon ve tempo kaldığı yerden devam ediyor. Özellikle ilk filmden sonra iple çekildi, gösterimde çok az kaldı ve yalnızca 8 bin izlendi. Gerçekten böyle film kaçmaz. Rama artık iyi polis- kötü polis operasyonunu kabul etmiştir. Artık uzunca bir süre ailesine zarar gelmesin diye, onlardan ayrı kalmayı kabullenmiştir. Bir suç örgütü ağına katılır, hedefi ise teşkilat içerisindeki köstebek polisleri rapor etmektir. Ancak işler karışır, ve kim doğru taraftadır bilinmez. Bu iş için bir plan yapılır ve Rama hapishane’ ye girer, orada bir patronun oğlu ile yakınlık kurması ve sistemin içine dahil olması gerekir, Rama bunu başarır ve aksiyon başlar. Tabi ki bu filminde eksik ve abartılı yanları olabilir. Ancak inanın böyle aksiyon filmi bulmak artık çok zorlaştı, b.k gibi filmler çekiyorlar, bu kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden birisidir.

İhtiyar Delikanlı – Oldboy ( 2013- 5.7 )

Film 104 dakikadan oluşan, gerçek bir aksiyon ve dram filmidir. Filmin orijinal hali aslında Güney Kore sinemasına aittir ve 2003 yılında çekilmiştir. 2013 yılında çekilen film ise Amerikan yapımıdır. Senaryolar aynıdır. Bir adam vardır ve geçmişte yaptığı hatalardan dolayı ona bir oyun oynanır. Ancak o her şeyden habersizdir ve sorgulamadan hayatına devam eder. Bir gece yarısı şemsiyeli bir kadını takip eder ve sabah uyandığında her tarafı kapalı bir odada uyanır. Her gün kendisine yemek ve içki verilmektedir. Daha sonra televizyonda karısının öldürüldüğünü ve kendisinin şüpheli olduğu görür. Joe artık değişmeye karar vermiştir, içkiyi bırakır ve tam 20 yıl kaldığı o odadan kaçar. Her günü karısının intikamını düşünerek ve kızına mektuplar yazarak geçmiştir. Dışarı çıkar, hayata karışır, her adımı ona geçmişinin, geleceğini nasıl ipotek altına aldığını gösterir ve dışarıda olmasına rağmen özgür olmadığını hisseder. Çünkü düşünceleri ve geçmiş peşini bırakmaz. Kimsenin aklına gelmeyecek bir final ile biten film, oldukça özgün ve sınır tanımayan bir senaryonun varlığı ile etkileyiciliğini arttırır. Dövüş sahneleri oldukça gerçekçi ve film oldukça kalitelidir.

Matrix ( 1999 – 8.7 )

Leo, paralel evren 🙂 Wachowski kardeşlerin yazıp yönettiği bir bilim kurgu filmidir, ancak bol aksiyonludur ve kesinlikle izlenilmesi gereken bir baş yapıttır. Hala bu filmi izlemeyenler olabilir diye düşündüm ve listeye ekledim. Wachowski kardeşler kim derseniz; şuan Interstellar – Yıldızlar Arası adındaki yeni filmleri bugünlerde gösterime giriyor, onu da tavsiye ederim gidip izleyebilirsiniz. Dört adet oscar ödülüne sahip bir filmdir. Konusu kısaca şöyle; Neo adı altındaki bir program ile yazılım şirketinde çalışan Thomas Matrix’ i araştırır ve yaşadığı her şeyin bir simülasyon olduğunu fark eder. Bunun üzerine araştırırken tanıştığı Trinity ve Morpheus’ a katılır. Daha sonra gerçek dünya ya bakar ve daha fazla bilgi için simülasyona geri döner. Evet bu film ağırlık olarak bilim-kurgu ancak gerçekten aksiyon sahneleri de görülmeye değer diye düşündüm.

Geçmişi Olmayan Adam – The Bourne Identity Serisi

Bu film seri filmdir, hepsini birden arka arkaya izlemenizi tavsiye ederim 🙂

 • Geçmişi olmayan adam
 • Medusa Darbesi
 • Son Ultimatom

Şeklinde bir üçlemedir ve harbi aksiyon dolu bir filmdir. Baş rolde en sevdiğim oyuncu Matt Damon yer almaktadır. Matt Damon bana göre dünya’ nın en iyi oyuncusudur diyebilirim 🙂 Zeka dolu planlar, sürükleyici sahneler, özellikle kalabalık içerisinde kendini kaybettirip polislerle uğraştığı sahneler çok iyi olmuş. Kesinlikle izlenmesi gereken filmlerdir. Konusundan kısaca bahsedeyim; Jason Bourne ( Matt Damon ) ana karakterimiz ve olaylar etrafında dönüyor. Aslında bu bir uyarlama filmdir. Romandan uyarlamadır, Robert Ludlum adlı yazarın üçlemesidir ve ilk kitap 80 yılında yayınlanmıştır. İlk film ise 2002 yılında çekilmiştir. Jason Bourne hafızasını kaybetmiştir ve gerçek kimliğini aramaya koyulur, öğrendikleri gerçekler onu bir çıkmaza sürükleyecek ve öldürülmesini isteyenler bir çok önemli kişi olacaktır, çünkü Bourne çok tehlikelidir ve çalınan hayatı için geri dönmüştür. Dövüş sahneleri, müzikler, mekanlar, senaryo hepsi çok etkileyici, ilk filmden başlayın, iyi seyirler 🙂

AV – Predators ( 2010- 1987 )

Çok özel bir film, Arnold’ u pek sevmem ama film muhteşem olmuş. Tabi ben filmin 1987 yapımı olanını seviyorum, daha sonra tekrar 2010 yılında çekilmiştir. Gerçekten etkileyici ve insanı içine hapseden bir film yapmışlar.

Maymunlar Cehennemi Başlangıç ( 2011 )

Aksiyon dolu bir maymun istilası filmi 🙂 Zeki bir maymun, ordusunu kurup şehrin altını üstüne getiriyor. Tabi önceleri de var, bu filmi de listeye dahil ettim, zar zor girdi listeye ancak onu söyleyeyim. Benim beğenilerim arasında ilklerde yer almıyor ancak sevilecek bir tür film olduğunu düşündüm. Baş rolde James Franco oynuyor, Freaks and Geeks dizisi ile ünlenen popüler oyuncu 🙂 Maymun Sezarı izlemenizi tavsiye ediyorum, bununla ilgili özellikle yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Yüzüklerin efendisi serisi başlı başına fenomen olmuş mükemmel bir yapımdır. Ancak pek benim tarzım olduğunu söyleyemem. Yinede kralı dönüşü filminde aksiyon tavan yapıyor. Görsel efektler ve senaryo çok etkileyici bir biçimde, hayranlık uyandırarak ve gaza getirerek ilerliyor. Anlayacağınız su gibi akan bir film, kesinlikle izlemeniz gerekiyor.

Karayip Korsanları Serisi

Her şeyiyle olay bir film, zaten en fazla hasılat elde eden filmdir. Konusunu bile yazmaya gerek yok, hatta herkes tarafından bilenen filmleri eklemek istemiyordum ancak, Johnny Depp ve film müzikleri hatırına bunu ekleyeyim dedim. İzlememiş, kaçırmış, vakit bulamamış arkadaşlar olabilir, yeni filmler aramayın hele şunu bir izleyin 🙂

The Departed – Köstebek ( 2006 – 

Adamım Matt Damon ve Leonardo DiCaprio baş rolde 🙂 Yanlış hatırlamıyorsam Boston polis departmanında geçiyor film. Oldukça sürükleyici ve “vay be” dedirten bir film. Bir suç örgütü Bostonu adeta örmüştür, polis artık buna bir dur demenin vaktinin geldiğini düşünür ve iyi eğitilmiş birisini aralarına casus olarak gönderir. Ancak polislerin arasında da bir çok casus vardır ve kovalama başlar. Kesinlikle izleyin, ayrıca filmin yapımcılığını üstlenenler arasında başarılı oyuncu Brad Pitt’ de yer almaktadır.

Brick Mansion ( 2014 )

Bir parkur sporu filmi daha ve tabi ki parkur sporu varsa dünyadaki en önemli ismi David Belle’ de bu filmin baş rol oyuncusu, yanında ise bu filmlerin değişmez ismi RZA ve onlara Paul Walker eşlik ediyor. 13. Bölge filmini izleyenler bilir orada Hükümeti etkileyen iş adamları rant amaçlı olarak fakir bir mahalleyi yok edip yerine lüks konutlar ve yaşam alanları yapmak için hukuksuzluklar yapıyorlardı, burada da aynı şey devam ediyor. Senaryo ufak değişiklikler ile tekrar çekilmiş denilebilir. İzlenmesi gereken parkur temalı güzel bir aksiyon filmidir.

En iyi aksiyon filmleri listesi sürekli güncel kalacaktır. Yazım hataları için şimdiden kusura bakmayın. Yorumlarınızı bekliyorum.

Son güncelleme tarihi: 1.1.2017

BURADAKİ DİĞER YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATMAK İSTERSENİZ

4 YORUM “Son 15 Yılın En İyi Aksiyon Filmleri

  • yemre Post authorReply

   Evet Oldboy filmi yeniden çekilmesine rağmen senaryodan ve aksiyondan hiç bir şey kaybetmeden daha güncel bir hal ile bizi etkiledi. Gerçekten oyuncularda çok iyi seçilmiş ve film bozulmamış diyebilirim. Yönetmen hiç egosunu tatmin işine girmemiş, düzgün bir şekilde bu filmi nasıl başarıya ulaştırır ve izleyiciye sevdiririm demiş ve olduğu gibi akıtmış filmi, gerçekten başarılı bir film olmuş.

 1. arda Reply

  Oldboy sonu ile şaşırtan bir film AMA bi o kadar bana göre izlenmemesi gereken bir film.

  • Yemre Post authorReply

   Evet sakıncalı bir film Arda kardeşim sana katılıyorum, ama şimdi bu yorumları gören birisi özellikle Oldboy’ u izleyecektir, işte Türk halkı 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir