Remove query strings from static resources uyarısı

Site analizlerini yapan arkadaşlar remove query strings from static resources uyarısı ile karşılaşabilirler. Bu uyarının anlamı şudur; size statik kaynaklarda ki sorgu dizelerinin kaldırılması gerektiğini söylemektedir. Peki bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; Javascript dosyalarının sonlarında versiyon bilgisi yer alır ve bu fazladan bilgiler gereksizdir. Bu olayı çözmek oldukça basittir. Kısa bir kod eklemesi yaparak bu sorundan kurtulmak mümkündür. WordPress sitemizin functions.php dosyasının sonuna aşağıdaki kodu ekleyerek bu uyarı kaldırabiliriz.

Bu sorunu bende yaşadım ve sonrasında düzelttim, aşağıya eklenen görsellere bakarsanız sorunun çözümünün siteye katkılarını da görebilirsiniz.

ilk resim statik sorgu dizeleri halen mevcutken;

statik sorgu dizeleri uyarisi
statik sorgu dizeleri uyarisi

ikinci görsel ise kod yardımı ile script versiyonlarını kaldırdıktan sonraki hali;

statik sorgu dizelerini kaldirmak
statik sorgu dizelerini kaldirmak

Aşağıdaki kodu functions.php dosyasının sonuna ekleyerek kaydediyoruz ve sorunumuz çözülmüş oluyor.

[css autolinks=”false” classname=”myclass” collapse=”false” firstline=”1″ gutter=”true” highlight=”1-3,6,9″ htmlscript=”false” light=”false” padlinenumbers=”false” smarttabs=”true” tabsize=”4″ toolbar=”true” title=”sorgu dizelerini kaldırmak”]function _remove_script_version( $src ){
$parts = explode( ‘?ver’, $src );
return $parts[0];
}
add_filter( ‘script_loader_src’, ‘_remove_script_version’, 15, 1 );
add_filter( ‘style_loader_src’, ‘_remove_script_version’, 15, 1 );[/css]

Gördüğünüz üzere ilk görselde bir puanlama varken, statik sorgu dizelerinin kaldırdıktan sonra uyarı tamamen kaybolmuştur ve herhangi bir puanlamaya gidilmemiştir. Bunu puanın sebebi ise JS dosyalarının sayısı ile alakalıdır. Ve bu bir puanlama üzerinden yürümez. Yani sorgu dizelerini kaldırdığınız zaman uyarı tamamen ortadan kalkar. Umarım anlaşılır ve yararlı bir konu olmuştur.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir