PS4 Pro Özellikleri, Türkiye Fiyatı ve Teknik Detayları

7 Eylül 2016 tarihi itibari ile tanıtıma sunulan Sony markasının yeni ürünü olan PS4 Pro, Play Station kullanıcıları ve oyun meraklısı takipçileri için büyük bir ilgi ile karşılandı. Hem tasarım olarak hem de performans olarak büyük ilgi uyandıran PS4  Pro oyun severler için kafalarda büyük bir soru işaretine yol açtı. Acaba PS4 Pro alınmaya değer mi? PS4 ile PS4 Pro arasındaki fark nedir? Bu yazımızda bu soruları oyun sever kullanıcılar için cevaplandırmaya çalışacağız.

PS4 Pro Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle PS4 Pro da dış görünüm olarak 3 katmanlı boyuta geçildi. Bu tasarım olarak PS4 Pro’yu PS4’ten biraz daha göze çekici kılmakta. PS4 üzerinde bulunan yarı parlaklık kısım PS4 Pro’da artık bulunmamakta. Bu kullanıcılar için güzel bir haber. Zir artık PS4 Pro üzerinde parmak izi kalmayacak ve tamamen mat tasarım ile göz dolduracak. Aşağıda PS4 ve PS4 Pro özellikleri verilecektir. Ancak burada da bahsetmekte fayda var. PS4 Pro yükseklik bakımında PS4 ile gözle bakıldığında dikkat edilmeyecek kadar az farkla yükseklikte.

Çözünürlük bakımından PS4 ile PS4 Pro aynı özelliğe sahip. PS4 ile PS4 Pro arasındaki en önemli farklardan birisi de PS4 Pro’nun dahili hafızasının 1 TB olması. Sanırım bu PS kullanıcılarını bir hayli sevindirecek bir haber. Ağırlık olarak PS4 Pro yine çok fark edilmemekle beraber 300-400 gram daha ağır. Boyut ile devam edersek uzunluk ve genişlikte 2 cm gibi bir farktan bahsedebiliriz.

PS4 Pro üzerinde bulunan kablo giriş sayısı ile PS4 üzerindeki giriş sayıları aynı. Ps Aşağıda PS4 ve PS4 Pro özellikleri verilecektir. Ancak burada da bahsetmekte fayda var. PS4 Pro yükseklik bakımında PS4 ile gözle bakıldığında dikkat edilmeyecek kadar az farkla yükseklikte. Çözünürlük bakımından PS4 ile PS4 Pro aynı özelliğe sahip. PS4 ile PS4 Pro arasındaki en önemli farklardan birisi de PS4 Pro’nun dahili hafızasının 1 TB olması. Sanırım bu PS kullanıcılarını bir hayli sevindirecek bir haber. PS4 üzerinde bulunan Power tuş takımı dokunmatik olup kullanıcılara ara sıra zorluk yaşatması PS4 Pro üzerinden bulun Power tuşu fiziksel tuşa geçişe itmiş. Bu anlamda PS4 Pro üzerinde artık fiziksel tuş bulunacak.

Power kablosu artık daha büyük boyuta geçilmiş. Zira PS4 Pro’nun güç tüketimi de fazla olacak.

PS4 Pro Detaylı Teknik Özellikleri

 • Ana işlemci: Custom-chip single Processor
 • CPU: x86-64 AMD “Jaguar,” 8 çekirdek
 • GPU: 4.20 TFLOPS, AMD Radeon™ bazlı grafik motoru
 • Hafıza: GDDR5 8GB
 • Depolama kapasitesi: 1TB
 • Boyut: Approx. 295×55×327 mm (genişlik × yükseklik × uzunluk)
 • Ağırlık: Yaklaşık. 3.3 kg
 • BD/DVD Drive: BD × 6 CAV, DVD × 8 CAV
 • Giriş/Çıkış: Süper hızlı USB (USB 3.1 Gen.1) port × 3, AUX port × 1
 • Ağ: Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)×1, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth® 4.0 (LE)
 • Güç: AC 100V, 50/60Hz
 • Güç tüketimi: Max. 310W
 • Çalışma temposu: 5ºC – 35ºC
 • AV Çıkışı: HDMI (4K/HDR) DİJİTAL ÇIKIŞ (OPTİK) port

Gamepad yani PS4 Pro’da oyun kolunda Sony şirketinin bildirdiğine göre PS4 gamepad üzerindeki aşınmalar giderilmiş. Tabi bunu henüz deneme şansı bulunmadı. Ancak bu durum Sony şirketi tarafından bildirilmiştir. Oyun kolu üzerindeki led ışık artık kullanıcılar tarafından da görüleceği bildirildi.

PS4 Pro Türkiye Fiyatı Belli Oldu

Sony’nin yeni konsolu PlayStation 4 Pro’nun, ülkemizdeki tavsiye edilen satış fiyatının 1699 TL olacağı açıklandı.

PS4 Pro ve Oyun

Oyun oynarken detaylardaki grafik özelliklerine önem veren oyun severler için PS 4 Pro önemli bir atılım. Ancak PS4 Pro’yu PS4’ten ayıran çok önemli bir özelliği yok denilebilir. Ama şimdilik. Zira ilerleyen zamanlarda PS4 Pro için özel oyunların oyun geliştiriciler tarafından tasarlanacağı ön görülüyor. Ancak şimdilik PS4 Pro’da çalışan tüm oyunlar PS4’te de çalışmakta. Türkiye’de henüz satışı gerçekleşmeyen PS4 Pro yakın zamanda satışa sunulacağı öngörülüyor. Sony PS4 Pro’yu Türkçe arayüzü ile sunması da mutlu edici bir haber.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir