Pokedex ve Pokestop Nedir? Ne İşe Yarar?

Çocukluğumuzun pokemon çizgi filmi ve pokemon tasoları ile geçmesinin ardından şimdi de hayatımıza Pokemon GO oyunu girdi 🙂 Şimdi bu konuda Pokemon GO oyunundaki Pokedex ve Pokestop olayı hakkında bilgi vereceğim. İlk olarak Pokedex nedir ve işe yarar ondan bahsedelim. Bu konularla beraber Pokemon GO Rehberi içeriği şeklinde konular paylaşmaya devam edeceğim.

Pokedex Nedir? Ne İşe Yarar?

Pokedex çizgi filmden hatırlarsanız hani Ash çıkartıp bakıyordu, bu pokemonun adı ne diye, oda söylüyordu, işte o Pokedex. Dijital pokemon asistanı diyebiliriz. Pokedex gördüğünüz pokemon hakkında bilgi verir ve yakaladığınız pokemonların kaydını tutar. Herhangi bir pokemon hakkındaki bilgiyi Pokedex üzerinde bulabilirsiniz. Pokedex' e nasıl gireceğim diyorsanız, ana menüden Pokedex' e bakabilirsiniz. Pokedex üzerinden yakaladığınız pokemonların resimleri canlı bir şekilde, görüpte yakalayamadıklarınız silüet şeklinde ve daha önce hiç karşılaşmadığınız pokemonlar ise numaralar şeklinde Pokedex üzerinde yer alır. Eğer Pokedex konusunda sormak istediğiniz bir şey varsa yorumlarınızı bekliyorum.

Pokestop Nedir? Ne İşe Yarar?

Pokestop Yeknotcom

Pokestop, oyunda gerekli olan eşyaları alabileceğiniz yerlerdir. Pokestop' lar genelde şehirlerin en bilindik ve merkezi yerlerinde bulunurlar ve haritada farklı bir simge ile belirtilmişlerdir. Oyun içerisinde kullanacağınız her türlü eşyayı buradan alabilirsiniz. Şimdi gelelim Pokestop merkezlerinden neler alabileceğimize göz atalım.

Biliyorsunuz ki oyunda pokemon yakalamak için poketopuna yani Pokeball' a ihtiyacınız var. Oyunda 3 tip pokeball vardır. 12. seviyeye geldiğinizde Pokestop merkezlerinden Great Ball ve 20. seviyeye geldiğiniz de Ultra Ball tipi Poketoplarınızı alabilirsiniz.

Pokestop' ta bulabileceğiniz bir diğer yararlı eşya ise Razz Berry, bu eşya sayesinde Pokemon gördüğünüzde bu eşyayı Pokemona verirseniz onu yakalama şansınız yükseliyor. Yani her gezintiye çıkmadan önce mutlaka yanınızda bir kaç adet bulundurmanızı tavsiye ediyorum.

Pokestop merkezlerinden alabileceğiniz bir diğer eşya ise Lure Module, bu eşya Pokestop merkezleri etrafından kullanabiliyor ve kullanıldığı andan itibaren 30 dakika boyunca Pokestop etrafında Pokemon belirmesini sağlıyor. Kullanılan Lure diğer oyuncularında işine yarıyor, bu yüzden kalabalık alanlarda Lure kullanımı fazla olduğu için çok sayıda pokemon bulunuyor.

Pokestop üzerinden edinebileceğiniz bir diğer eşya ise Egg Incubutor, bu eşya karşınıza Pokemon yerine yumurta çıktığında bunları kuluçkaya yatırmaya yarıyor. Aslında oyuna başlarken size bu eşyayı veriyor fakat bu eşya zamanla bozulabiliyor 🙂 O yüzden Pokestop' lardan bu eşyayı tekrar almanız gerekebilir. Yumurtaların içinden doğal olarak Pokemon çıkıyor.

Pokestop üzerinden alabileceğiniz en önemli eşyalardan birisi de Incense. Bu eşya sayesinde etrafınızda bulunan gizli pokemonları etrafınıza çekmeniz mümkün olabiliyor. 30 dakika etki süresi olduğu için Pokemon yakalama şansınız baya bir arttırıyor.

Bir de eğer Pokemon GYM' lerde savaş yapıyorsanız, canı azalan Pokemonlarınız için Potion ve canları biten Pokemonlarınız canlandırmak için Revive isimli potları alabilirsiniz. Eğer GYM' de bir savaşa girecekseniz bu ikisini yanınıza almayı unutmayın.

Evet arkadaşlar Pokedex ve Pokestop hakkında tüm bilgileri sizlere aktardık, eğer kafanıza takılan bir yer varsa bize yorum yazabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer eksikler varsa lütfen yine yorum yazarak eksik kısımları belirtin, bizde gerekli düzenlemeleri yapalım. Ayrıca sizlerinde değerli katkılarınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir