Pingback, Trackback Nedir ?

Pingback konusunu iyice araştırdım, fakat biri bir şey yazmış saçma sapan, onlarda ondan kopyalamışlar, ortada bir makale dolanıyor, ama kimsenin tam olarak faydalanamadığı bir yazı diyebiliriz. Öncelikle bu o kadar önemli bir olay değildir, bunlar bir yorum bir site için ne kadar önemliyse, bu pingbackleri‘ de onların bir alt değerindeki bir geri bildirim olarak görebiliriz.

pingback nedir
pingback nedir

Pingback Nedir ?

Yukarıdaki görselde gördüğünüz bir konunun yorum bölümünde gösterilen pingback var. Diyelim bu makale’ nin adı A makalesi olsun, burada gösterilen pingback, yani geri bildirim, geri bildirim olarak gelen bağlantının içerisinde A makalesine verilen bir bağlantı var demektir.

Pingbacklerin Özellikleri

  1. Pingback işleminin yapılması için her iki sitede de bu özelliğin bulunması gerekir.
  2. Pingback içerikten özet gösterebilirler.
  3. Pingback işlemi tamamen otomatik olarak yapılır.
  4. Bir makaleden sitenize ait bir bağlantının olması illa oradan size pingback geleceğine anlamı gelmez. ( Pingback özelliği olmayabilir, bağlantının bulunduğu sitede )

Pingback ( Geri Bildirim ) zararlı değildir, hatta yararı bile vardır diyebiliriz. O yüzden link çıkışı olmayan pingback’ ler onaylanmalıdır. Hatta size kalmış link çıkışlı geri bildirimleri bile onaylayabilirsiniz. Pingback sayesinde ziyaretçi aradığı şeyi daha kolay bulabilmektedir.

Trackback Nedir ?

Trackback ise geri izleme demektir. Yukarıdaki pingback olayında olduğu gibi bir yazı içerisindeki bağlantıyı geri izleme yöntemi ile gösterilmesine yardımcı olur.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir