Majon Minecraft Yasağına Ne Dedi?

Birkaç gün önce ülkemizde Minecraft’ın yasaklanmak istenmesi ile ilgili haberleri size duyurmuştuk. Şimdi ise oyunun yapımcısı Majong’un bu konu ile ilgili yaptığı açıklamaları aktaracağız.

PC ve konsollarda ülkemizde ve dünyada çok oynanan Minecraft’ın Türkiye’de yasaklanmak istendiğini biliyoruz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ortak olarak ele alınan oyunun ülkemizde yasaklanma ihtimali var. Yasaklanması için sakıncalı bulunan özellikler ise oyun ile gerçek dünyanın ayırt edilememesi ve oyundaki şiddet içerikli unsurlar olarak gösterildi.

Yaklaşık bir aydır Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü konu hakkında çalışmalar yapıyor ancak hala bir sonuca ulaşılamadı. Minecraft’ın yasaklanması ile ilgili çalışmalar ise özellikle yabancı oyuncular tarafından dalga konusu oldu. Binlerce okur ve editörler bile bu konu hakkında alaycı bir dille konuştu.

Oyunun yapımcı şirketi Majong yani Microsoft ise GameSpot’a açıklama yaptı. Buna değinecek olursak; ”Minecrfat oyuncuların arkadaşlarıyla hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan eğlenceli vakit geçirebildikleri bir dünya. Bu dünyada gece olduğu zaman yaratıklar çıkıyor fakat bu da oyunun özelliği. Bu yaratıklara karşı kendinizi korumak ve hayatta kalmaya çalışmalısınız. Önemle belirtmek gerekir ki bu da oyunun bir özelliği yani oyunun tamamı değil. Bunları yapmak ya da yapmamak oyuncunun kararı. Farklı modlarla oyunun temel özelliği olan yaratıcılık ögelerine geçilebilir.” ifadelerini kullandı. Siz Minecraft yasağı hakkında ne düşünüyorsunuz?

BENZER YAZILAR

2 YORUM “Majon Minecraft Yasağına Ne Dedi?

  1. ÇAĞRI Reply

    ben yasaklanmasına rağmen sevdiğim için oynuyorum (hatta modlu) ben yasaklanmasını istemiyorum mojang ı destekliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir