lol Ne Demek ?

lol ne demek ? aramasını yapan arkadaşlar büyük ihtimalle online bir oyun oynuyorlar ve oradaki büyük bir ihtimalle bir yabancının “lol” yazdığını gördüler ve merak ettiler.

Öncelikle lol anlamı olan bir kelimedir. lol kelimesinin açılımı “laugh of loud” dur. lol kısaca “sesli gülmek” “sandalyeden düşercesine gülmek” anlamlarına gelmektedir. Yabancılar online oyunlarda genellikle gülünç bir durum olduğunda ve kendilerine komik gelen bir olay yaşandığında lol yazarlar. Bu onlar için oldukça sıradan ve online oyunlarda bolca kullanılan bir kelimedir. Yani sizde yabancılarla oynarken kahkaha attığınızı lol kelimesi ile ifade edebilirsiniz. Bu online oyunlarda yabancılar için oldukça çok kullanılan bir terimdir. Bizde ki “ssdasdas” gibi saçma gülüşlerin yerine kısaltılmış ve anlamı olan bir kelimedir ve bence daha mantıklıdır. Bizde açılımı “gülmekten yerlere yattım” olan gyy kelimesini kullanabiliriz, bence çok iyi buldum 🙂

Bir de LOL vardır ki arayan kişinin bunu aradığını sanmıyorum. O da League of Legends oyununun kısaltılmış halidir. League of Legends dünyada en çok oynanan oyunlardan oyunlardan biridir. Moba türünde büyük turnuvaları olan oldukça ünlü bir oyundur. Bu oyun içerisinde de bolca lol teriminin kullanıldığını görebilirsiniz. Hatta artık Türkler bile lol terimini kullanıyor.

Sözlüklerde zırvaladıkları için bu konuyu açtım, illa farklı olacaklar ya saçmalamayı farklı olmak sanıyorlar. Daha fazla terim ve anlamı için Yeknot adresini kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir