Kredi Notu Öğrenme

Bankalara ve finans kuruluşlarına yapılan müracaatlarda kişilerin ve kurumların sunulun ürün ve hizmetlerden yararlanabilmeleri için bir takım koşul ve kriterlere uyum sağlamaları gerekmektedir. Bankalar sunmuş oldukları ürün ve hizmetlerin geri ödemelerini garanti altına almak istemektedirler. Bu nedenle getirmiş oldukları bu koşullara uyum sağlayanların başvuru taleplerini olumlu yanıtladıkları gibi, yetersiz ve riskli olan kişilerin taleplerine olumsuz cevap vermektedirler.

Bankaların kriterleri içerisinde önemli bir yere sahip olan ve başvuruların seyrini değiştiren kredi notları, tüketicilerin geçmiş finansal çalışmalarının puanlama sistemine yansıtılmasıdır. Geçmiş dönem kredi ve kredi kartı ödeme bilgilerini, ödeme alışkanlığını ve disiplinini ifade etmekte olan kredi notu bu nedenle bankalar nezdinde oldukça önemlidir. Finansal çalışmaların kayıt altına alınması ve bu bilgilerin bir takım hesaplamalar ile puanlamaya dönüştürülmesi ile oluşan kredi notları tüketicilerin kredibilite durumlarını da ifade etmektedir.

Geçmiş dönemlerde Kredi Kayıt Bürosu tarafından yalnızca bankaların ortak havuzunda paylaşılan ve bilgisine sunulan kredi notu öğrenme sayfası artık günümüzde geliştirilen sistemler ve sorgulama platformu üzerinden bireysel ve reel sektörün de kullanımına açılmıştır. Bankalara yapılan başvurularda ve ürün taleplerinde oldukça önemli bir yere sahip olan kredi notu artık bu ekranlar üzerinden bireysel olarak kredi notu sorgulama işlemi ile rahatlıkla görüntülenebilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından bireysel sorgulamalara yönelik olarak geliştirilen Findeks adresi üzerinden her birey kendi kredi notu sorgulama işlemini yapabildiği gibi üçüncü kişilerin kredi notu öğrenme işlemlerini de kolaylıkla yapabilmektedir. Sayfaya üyelik adımlarının tamamlanması ve kredi notu sayfası üzerinden sorgula butonuna basılması ile rahatlıkla kredi notu bilgisi temin edilebilmektedir. 0 ile 1900 aralığına sahip olan kredi notları değerleri ile birlikte kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Tüketiciler bu kredi notu sorgulama işlemi ile elde ettikleri bilgiler doğrultusunda başvuru taleplerini gerçekleştirebilmekte ya da başvuru taleplerinin neden olumsuz yanıtlanmış olduğuna bir açıklık getirebilmektedir. Ayrıca kredi notu sayfası üzerinden detaylı finansal bilgilerin bulunduğu ve geçmiş dönem tüm finansal çalışmaların yer aldığı risk raporuna da bu sayfa üzerinden erişilebilmektedir. Sorgulama sayfası üzerinden talep edilen işlem bedelinin ödenmesi ile risk raporu ve kredi notu bilgisi ekrana düşmektedir.

Kaynak: Bankakredinotum.com

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir