Keywords anahtar kelime seçimi püf noktaları

Anahtar kelime seçimi oldukça önemlidir. Öncelikle konuyu biraz açalım. Keywords yani anahtar kelime arama motorlarına girilen aramalar dır.  Örneğin; boya kelimesi bir anahtar kelimedir ve rekabet oldukça fazladır. Ancak yağlı boya yine bir anahtar kelimedir, fakat boya kelimesine karşı rekabeti daha düşüktür. X marka yağlı boya anahtar kelimesinde ise rekabet diğerlerine oranla düşüktür. Yani anahtar kelimenin uzunluğu arttıkça rekabet düşer ve o anahtar kelimede ilk sıralara gelmek daha kolay bir iştir. Yani anahtar kelime seçimi SEO ile doğrudan bağlantılıdır. Çünkü SEO dediğimiz olay arama motorlarında ilk sıralara çıkmak için sitemizi düzenlememizdir. 

Ancak anahtar kelime seçimi sadece SEO demek değildir. Anahtar kelime analizi yaparak, kelimenin ne kadar arandığını ve getirisini öğrenmeniz gereklidir.

anahtar kelime analizi
anahtar kelime analizi

Google anahtar kelime planlama aracını kullanabilirsiniz.

https://adwords.google.com/KeywordPlanner

1- Doğru anahtar kelime seçimi

Bu başlığı örnek vererek anlatacağım. Örneğin; film izle kelimesini anahtar kelime olarak belirlediğiniz ve içinde film izle kelimesinin geçtiği bir alan adı aldınız. Ancak bu kelimenin analizini yaptınız mı ? Hatta bundan fazlası gerekir. Film izle kelimesi zor bir kelimedir ve ilk sayfadaki ilk üç site hiti götürür gerisine bir şey kalmaz. Yani bu kelimeyi anahtar kelime olarak belirliyorsanız ilk üçe girebilmeniz gerekmektedir. Eğer giremem diyorsanız anahtar kelimenizi değiştirmeniz ve makul bir anahtar kelime belirlemeniz gerekir.

2- SEO’ ya uygun anahtar kelime – Anahtar kelimenin yerinin bir önemi var mıdır ?

Evet vardır. Anahtar kelime olarak seçtiğimiz kalıp mutlaka başta olmalıdır. Örneğin; oyun sektöründeyiz ve  anahtar kelime olarak “oyun oyna” kelimesini belirledik. Alacağımız alan adı mutlaka “oyunoyna” ile başlamalıdır. Aşağıdaki gibi doğru ve yanlış kullanımı görebilirsiniz.

Doğru; oyunoynaX

Yanlış; Xoyunoyna

3- Anahtar kelimeyi beslemek, kullanmak

  • Anahtar kelime geçireceğiniz yazılardaki kelime sayısı en az 300 olsun. Anahtar kelimeyi ilk paragraflarda kullanmayı tercih edin. Başlıkta , açıklama kısmında ve etiketlerde kullanabilirsiniz.
  • İçerik düzenli olsun ve önemliden önemsize doğru bir akış içerisinde yer alsın.
  • WordPress kullananlar SEO eklentileri kullansınlar. ( All in one seo pack ve Yoast gibi )

Son olarak bir kaç tavsiye;

Size getirisi olmayacak anahtar kelimelerden kaçının. Anahtar kelimeniz için link alımını zamana yayın ve kaliteli siteleri kullanın. Çöp olmuş 50 tane dofollow çıkış vermiş siteleri tercih etmeyin. Mümkünse tüm çalışmalarınız doğal olsun.

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir