Kare Prizma Nasıl Çizilir? (Kolay Yöntem)

Kare prizma; tabanı kare olup diğer yan kenarları dört eşkenar üçgenden oluşan geometrik bir şekildir. Kare prizma 8 köşe, 12 kenar ve 6 yüzden oluşur. Şimdi aşağıda diz dik prizma örneğini göreceksiniz. Kare dik prizma, veya kare prizma nasıl çizilir, şimdi size onu göstereceğim.

Kare Prizma

Yüz Sayısı:6

Yanal Yüz Sayısı :4

Taban Sayısı:2

Köşe Sayısı: 8 Yanal

Ayrıt Sayısı:4 Taban

Ayrıt Sayısı:8 Toplam

Ayrıt Sayısı:12 Tabanlar

Kağıda ilk olarak yukarıya doğru çıkan 4 kenarı çizin, yukarıya doğru 4 şerit şeklinde çizin onları, ilk olarak onları çizerek başlayın, ardından üst kısımda 1 kare oluşturacak şekilde yukarı da birleştirin. Yukarı da o kareyi oluşturduktan sonra olayın zaten ne kadar kolay olduğunu çözeceksiniz. Gerisini anlatmama bile gerek yok, buraya kadar geldikten sonra gerisini kolayca yapabilirsiniz, ancak yine de anlatayım. Şimdi arkadaşlar 4 şeridimizi yukarı ya doğru çekip, ardından da üstte birleştirerek kareyi oluşturduktan sonra ilk çizdiğimiz 4 şerit gibi bir 4 şerit daha yan yüzüne doğru çiziyoruz. Bunları çizdikten sonra üstte karede bunlar da birleşmiş olacak. Daha sonra yalnızca alt kısımdaki kareyi oluşturmak kalıyor. Onuda yaptıktan sonra işte kare prizmayı çizme işlemini başarıyla hallettik.

Bu kadar kolay bu işlem arkadaşlar, eğer yapamayanlarınız varsa, yada sorunuz, aklınıza takılan bir şeyler varsa yorum yazabilirsiniz.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir