İran’ın Kaç Savaş Uçağı Var? (Resmi Güncel)

Savaş uçakları ülkelerin savaş durumunda veya tehlike durumlarında hava gücünü oluşturan en önemli unsurlardır. Savaş uçağı teknolojiniz ve sayınız, yetişmiş insan gücü ile birlikte bir ülkenin hava saldırı ve savunma gücünü oluşturur. Ülkedeki savaş uçağı tiplerinin yanı sıra, ayrıca o ülkenin kendi hava kuvvetlerinin modifiye ettiği veya bizzat ürettiği savaş uçakları da oldukça önemlidir. Bununla beraber uçaklara kendi teknolojilerini monte edebiliyor olmaları da o ülkelerin hava kuvvetlerinin gücünü göstermektedir. Arkadaşlar burada yer alan bilgiler teyit edilmiş, resmi kaynaklardan alınan doğru bilgilerdir, bundan emin olabilirsiniz.

İran'ın Kaç Savaş Uçağı Var? (CEVAP: 481 ADET)

Aşağıdaki listede uçakların yıllara göre üretimi veya satın alımı verilmiştir. Aynı tür uçaklar daha sonrada İran Hava Kuvvetlerine katılmıştır. Aşağıdaki listede hangi tür uçaklara sahip olduğu gösterilmiştir. İran ordusunun sahip olduğu toplam savaş uçağı sayısı aşağıdaki tabloda yer almaktadır. Bunların dışında yine savaş için tasarlanmış yardım, taşıma ve kargo uçakları da vardır, bu uçakların sayısı buradaki sayıya dahil değildir.

iransavasucagi

İran'ın Elinde Hangi Tür Savaş Uçakları Var?

F4D – 28 ADET

F5E – 20 ADET

F6 – 18 ADET

F7 – 17 ADET

F14 – 26 ADET

MİG29 – 20 ADET

MİRAGE F1 – 5 ADET

SU 24 – 27 ADET

SU 25 – 13 ADET

Ayrıca aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer konularımıza göz atabilirsiniz. Alt kısımda bulunan bağlantıları kullanarak sitemiz yer alan diğer ülkelerin uçak sayılarının ve bilgilerinin yer aldığı konularımızı ziyaret edebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Almanyanın Savaş Uçağı Sayısı Kaç?

Fransanın Savaş Uçağı Sayısı Kaç?

Kategori

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir