Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Hosting deyip geçmeyin, sitenizin başarıya ulaşmasında sitenizin barındığı yerin önemi büyüktür. Sürekli sorunlarla boğuştuğunuz, adam gibi destek alamadığınız bir Hosting firması ile çalışmak, sitenizin başarı ulaşmasındaki en büyük engellerden birisidir.

Neden mi ? Çünkü her şey yolunda giderken, zaten emek verip yoruluyorsunuz, emeğinizin karşılığını çoğu kez alamıyorsunuz, bir de Hosting sorunları sizi iyice yoruyor ve vaktinizi çalıyor. İşte bu yüzden bu konuyu açma gereği duydum. 3 yıllık tecrübeme dayanarak sizlere Hosting alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Başlayalım…

Hosting Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

1- Öncelikle adı, sanı duyulmuş, para iade garantisi veren, Alexa değerleri düşük ve uzun yıllardır bu sektörde olan güvenilir firmaları tercih edin. Yani sitesine girdiğiniz firma, site tasarımı ve özgün görünümü ile size güven vermeli. Öyle hazır temalardan kurulmuş, taşeron firmalar ile iş tutmayın, bitersiniz.

2- Bir çok büyük firma, Shared Hosting ( Paylaşımlı Hosting ) konusunda Limitsiz kaynaklar der. Yani limitsiz disk alanı, limitsiz trafik vs. Arkadaşlar öncelikle şuna uyanın; limitsiz diye bir kavram yoktur. Her firmada bu limitsiz kavramı %25 – %20 CPU oranı ile sabit tutulur. Yani eğer sunucunun kaynaklarını belli bir süre örneğin 90 saniye, %25′ ini kullanırsanız, bu limitsiz diye aldığınız Hosting suspend edilir.

3- Bunu söylememe bile gerek yok ama yazayım; kesinlikle Hosting alacağınız firmanın YS belgesi, yani Yer sağlayıcı belgesi bulunmalıdır.

4- Çalıştığı yer belli olan, büyük firmaları tercih edin, en azından hizmetten memnun kalmazsanız, paranızı alır çıkarsınız.

5- Diyelim araştırdığınız, ettiniz neyse bir yerden Hosting almaya karar verdiniz. O firmanın sitesine girin ve mail atın veya canlı destek varsa bağlanın ve ekibin üslubuna dikkat edin. Eğer bir profesyonel gibi ciddi bir şekil de size yardımcı oluyorlar ve üzerinizde iyi bir intiba bırakıyorlarsa alın.

5- Türkiye hitine sahip olan siteler, yada sahip olacak siteler, Türkiye lokasyon tercih etmeliler. Tam tersinde ise Yurt dışı lokasyon tercih edilmelidir.

6- Güvendiğiniz, bu konudaki bilgili kişilere danışın. Hosting kelimesini aratın, ilk sıralardaki firmalara ve Google’ a reklam vermiş olanlara bakın.

7- Firmalar hakkında araştırma yapın, şikayetleri okuyun, olumlu ve olumsuz tüm yönlerini araştırın.

Son olarak yazımı bitirirken, umarım bu yazdıklarım bir nebzede olsa işinize yarar. Şunu da soran olabilir, kardeşim Türkiye’ de adam akıllı Hosting işi yapan kaliteli firmalar var mı ? Evet var ! Gerçekten bir çok kaliteli iş yapan firma mevcut. Zaten bunları verdikleri reklamlardan, site tasarımlarından, bir yerlerden duymuş oluyorsunuz. Umarım mağdur olmaz ve sitenizi kaliteli bir Hosting ile güvenle istediğiniz yere getirirsiniz, herkese başarılar dilerim.

Yorumlarınızı bekliyorum, yazım hataları ve yanlışlar varsa kusura bakmayın.

Bunlar Da İlginizi Çekebilir

BENZER YAZILAR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir