Google yapılandırılmış veri hataları

Öncelikle bu hataların neden kaynaklandığını ve ne gibi sorunlara yol açtığını açıklayalım. Hataların sebebi eksik veya yanlış kod hataları yüzünden yaşanmaktadır. Peki bu sorunlar nelere yol açıyor; arama motoru sonuçlarında gözükecek olan tüm zengin sonuçların yani arama görünümlerinin gözükmemesine sebep olabiliyor. Aşağıdaki görselde olan bütün arama görünümlerinin gözükmesine engel olabilir bu aldığınız yapılandırılmış veri hataları bunları düzeltmeden aşağıdaki gibi arama sonuçlarına ulaşamazsınız.

arama-görünümleri
arama-görünümleri

Yani anladığınız üzere bu hatalar arama görünümlerinin gözükmesine engel olabilirler. Peki bu hataları alıp almadığımızı nasıl anlayacağız ? Aşağıdaki linke tıklayarak hata alıp almadığınızı görebilirsiniz.

yapısal veri test aracı

Ayrıca bu hataları alıyorsanız Web yöneticisi araçlarında sağ tarafta bulunan Arama görünümü >> Yapılandırılmış veri bölümüne tıklayarak da görebilirsiniz.

Google Yapılandırılmış Veri Hatalarını Çözmek

Üç ayrı hata vardır, bunların hepsini tek tek çözelim.

Hata: Missing Required Field “Updated” Hatası

Bu hata önemlidir, yazılarınızın güncellenmiş halini gösteremezsiniz yoksa.  Post_date kodunu bulun ve o kodu post_date date updated olarak değiştirin.

Hata: Missing Required Field “Entry-Title” Hatası

“title single-title” kodunu bulun ve o kodu “title single-title entry-title” olarak değiştirin.

Hata: Missing Required hCard “Author” Hatası

<span class=”theauthor”><?php the_author(); ?></span> bu kodu bulun ve <span class=”vcard author”><span class=”fn”><?php the_author(); ?></span></span> bu kod ile değiştirin.

Eğer bu hatalarla uğraşmak yerine bu hataların olmadığı bir tema tercih ederim derseniz, siz bilirsiniz. Ancak biraz açık bir şekilde hataların nasıl düzeltileceğini anlatayım. Eğer şunu soruyorsanız; tema değiştirelim de nasıl bakacağız tema da bu hatalar var mı yok mu diye ? Temanın demo linki ile yapısal veri test aracından kontrol edebilirsiniz.

<h1 class=”title single-title”><?php the_title(); ?></h1>

yukarıdaki kodu bulun ve aşağıdaki ile değiştirin. Yalnızca title single-title kısmını aratarak daha kolay bulabilirsiniz.

<h1 class=”title single-title entry-title”><?php the_title(); ?></h1>

Bu yukarıdaki kodu örnek olarak, hataların düzeltilme mantığını anlatmak için verdim. WordPress temalarda genellikle single.php de yer alır bu kodlar ya da content.php dosyasında da olabilir.

Sorunlarınızın düzelip düzelmediğini görmek için, yapısal veri test aracından sitenizi tekrar kontrol edin. Eğer orada hatalar gözükmüyorsa düzelmiş demektir. Zamanla Web yöneticisi araçlarından da kalkar tüm hatalar.

Son güncelleme tarihi: 31.10.2014

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

11 YORUM “Google yapılandırılmış veri hataları

 1. Derya Soylu Reply

  Konu için çok çok teşekkür ederim, 2 gecedir bunları arıyordum bir türlü çözemiyordum sonunda yaptım.

 2. ugur Reply

  Hocam bir problemim var bu /blog/ kısmını kaldırmak istiyorum bunu nasıl kaldırabilirim. blog sabit ayrıca webmastertools girdiğimde veri hataları ile karşılaşıyorum sanırım bu url yanlış düzenlemem. Yardımcı olursanız teşekkürler gmail ile iletişim kurabilirsiniz.

  • yemre Post authorReply

   Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Uğur hocam; öncelikle bu hataların /blog kısmı ile alakası yok. Yapısal veri test aracından bakabilirsiniz sorunlarınıza, ona göre bu konuda anlattıklarımı uygulayarak çözüme ulaşabilirsiniz.

 3. Beste Reply

  Selamlar; Google yapılandırılmış veri hataları başlığındaki makaleniz oldukça faydalı oldu teşekkürler. Size bu konuda bir sorum olacak..Bende sizin temanızı hueman temasını bir sitemde kullanıyorum ve veri hataları alıyorum. diğer hataları kodları değiştirerek yaptım yanlız ”Hata: Missing Required hCard “Author” Hatası” bu kodu değiştirecek yeri bulamadım. hangi dosyanın içerisinde acaba ? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Yemre Post authorReply

   Aleyküm selam. Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Sorduğunuz soruya farklı bir cevap vereyim. Ben işi baya araştırdım, en sonun da bu hataların bir zararı var mı diye araştırdığım da, karşıma en fazla Google arama sonuçlarında ki zengin snippetleri engelliyor olabileceği çıktı. Daha sonra tüm hataları düzeltmişken bu temada, eski haline çevirdim ve tüm hataları bilerek tekrar almaya başladım. Daha sonrasında denedim ve zengin snippetleri engellemediğini gördüm. Bunun üzerine temanın orijinal hali ile, yani hataları ile kullanmayı seçtim, bir zararını da görmedim, tavsiye ederim 🙂

 4. Ertan Reply

  kardeş hangi dosyada olduğunu bulamadım Post_date in. Hangi dosyada olabilir acaba?

 5. Mesud Keskın Reply

  Merhaba benımde sıtelerımde hata var aynı şekilde ancak , garip olan test aracından getir ve doğrula sekmesını tıklayınca , sağ tarafta TAMAMI SORUNSUZ ibaresi geliyor ,? MAdem sorunsuz neden hata verdı ? , Bu durumda themadakı bahsettiğiniz düzeltmelerı yapmalımıyım ?

 6. HB Notlar Reply

  Aynı durum bende de var. Hatayı gösteriyor ama canlı test aracında sorunsuz görünüyor. Neden olabilir ?

 7. murat çelen Reply

  Hocam merhaba. Bolog html den yayın saatinin kodunu silmiştim,şimdi tekrar yayın tarih,saat görünsün istiyorum ama html ye hangi kodu nasıl ekleyeceğim çözemedim.yardımcı olursanız çok memnun olurum. teşekkürle.

 8. birNC® Reply

  Merhaba,

  için Google webmaster’da hiçbir şekilde yapılandırılmış veri için girişimde bulunmadık! Yapılandırılmış veri aracını kullanarak işlemler yapsak ve doğru ilerleyemezsek Google sıralamalarımızda bir düşüş yaşar mıyız? Bilgi alabilir miyiz lütfen.

 9. Volkan Reply

  Hocam merhabalar kaç gündür eksik author ve eksik update hatasını çözmeye çalışıyorum fakat bir sonuca varamadım yani benim wordpress temamın içinde ‘post_date’ veya yazar hatasındaki kod yok. Kullandığım tema ‘sparkling’ diye bir tema. hocam bu konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir