Google yapılandırılmış veri hataları

Öncelikle bu hataların neden kaynaklandığını ve ne gibi sorunlara yol açtığını açıklayalım. Hataların sebebi eksik veya yanlış kod hataları yüzünden yaşanmaktadır. Peki bu sorunlar nelere yol açıyor; arama motoru sonuçlarında gözükecek olan tüm zengin sonuçların yani arama görünümlerinin gözükmemesine sebep olabiliyor. Aşağıdaki görselde olan bütün arama görünümlerinin gözükmesine engel olabilir bu aldığınız yapılandırılmış veri hataları bunları düzeltmeden aşağıdaki gibi arama sonuçlarına ulaşamazsınız.

arama-görünümleri

arama-görünümleri

Yani anladığınız üzere bu hatalar arama görünümlerinin gözükmesine engel olabilirler. Peki bu hataları alıp almadığımızı nasıl anlayacağız ? Aşağıdaki linke tıklayarak hata alıp almadığınızı görebilirsiniz.

yapısal veri test aracı

Ayrıca bu hataları alıyorsanız Web yöneticisi araçlarında sağ tarafta bulunan Arama görünümü >> Yapılandırılmış veri bölümüne tıklayarak da görebilirsiniz.

Google Yapılandırılmış Veri Hatalarını Çözmek

Üç ayrı hata vardır, bunların hepsini tek tek çözelim.

Hata: Missing Required Field “Updated” Hatası

Bu hata önemlidir, yazılarınızın güncellenmiş halini gösteremezsiniz yoksa.  Post_date kodunu bulun ve o kodu post_date date updated olarak değiştirin.

Hata: Missing Required Field “Entry-Title” Hatası

“title single-title” kodunu bulun ve o kodu “title single-title entry-title” olarak değiştirin.

Hata: Missing Required hCard “Author” Hatası

<span class=”theauthor”><?php the_author(); ?></span> bu kodu bulun ve <span class=”vcard author”><span class=”fn”><?php the_author(); ?></span></span> bu kod ile değiştirin.

Eğer bu hatalarla uğraşmak yerine bu hataların olmadığı bir tema tercih ederim derseniz, siz bilirsiniz. Ancak biraz açık bir şekilde hataların nasıl düzeltileceğini anlatayım. Eğer şunu soruyorsanız; tema değiştirelim de nasıl bakacağız tema da bu hatalar var mı yok mu diye ? Temanın demo linki ile yapısal veri test aracından kontrol edebilirsiniz.

<h1 class=”title single-title”><?php the_title(); ?></h1>

yukarıdaki kodu bulun ve aşağıdaki ile değiştirin. Yalnızca title single-title kısmını aratarak daha kolay bulabilirsiniz.

<h1 class=”title single-title entry-title”><?php the_title(); ?></h1>

Bu yukarıdaki kodu örnek olarak, hataların düzeltilme mantığını anlatmak için verdim. WordPress temalarda genellikle single.php de yer alır bu kodlar ya da content.php dosyasında da olabilir.

Sorunlarınızın düzelip düzelmediğini görmek için, yapısal veri test aracından sitenizi tekrar kontrol edin. Eğer orada hatalar gözükmüyorsa düzelmiş demektir. Zamanla Web yöneticisi araçlarından da kalkar tüm hatalar.

Son güncelleme tarihi: 31.10.2014

Son Yorumlar

 1. Derya Soylu 14 Ekim 2014
 2. ugur 23 Kasım 2014
  • yemre 23 Kasım 2014
 3. Beste 4 Ocak 2015
  • Yemre 5 Ocak 2015
 4. Ertan 22 Ocak 2015
 5. Mesud Keskın 27 Şubat 2015
 6. HB Notlar 11 Haziran 2015
 7. murat çelen 8 Eylül 2015
 8. birNC® 27 Ocak 2016
 9. Volkan 23 Temmuz 2016

Yorum Bırakın