Yeknot http://www.yeknot.com Yeknot Blog Thu, 22 Jun 2017 22:03:28 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 http://www.yeknot.com/wp-content/uploads/2016/02/faviconyeknotcom.png Yeknot http://www.yeknot.com 32 32 Hasar HP Tarafından Emilecek Efsunu Ne İşe Yarar? http://www.yeknot.com/hasar-hp-tarafindan-emilecek-efsunu-ne-ise-yarar/ http://www.yeknot.com/hasar-hp-tarafindan-emilecek-efsunu-ne-ise-yarar/#respond Thu, 22 Jun 2017 22:03:28 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8140 Hasar HP tarafından absorbe edilecek ne işe yarar diye merak ediyorsanız çok doğru yere geldiniz. Çünkü bu konu da çok yanlış bilgiler verildiğini gördüm. Şimdi adım adım ilerleyerek bu efsun tam olarak ne işe yarıyor basit bir şekilde açıklayalım.

Hasar HP Tarafından Emilecek Efsunu Ne İşe Yarar?

Bu efsun sizin verdiğiniz hasar ile alakalıdır, rakibin verdiği hasar ile alakalı değildir. Sizin verdiğiniz hasar, anında canınıza eklenir. Pot gibi değildir, anında yükler. Yani şöyle bir şey diyelim ki 20K vuruyorsunuz ve üzerinizde %20 hasar hp tarafından emilecek efsunu var. 20K hasarın %20’si 4K yapıyor. Bu demek oluyor ki diyelim düello yapıyorsunuz veya slot veya metin kesiyorsunuz. Giden canınıza anında her 10K lık vuruş için 4K can yüklenir. Düello yapıyorsunuz 20K damage attığınız da canınıza anında 4K yükleme yapılır. Bu yükleme giden canınızın yerine gelir. Yani canınız 30K ise 34K olmaz, sadece azalan canınızı doldurur.

Umarım anlaşılmıştır, basit bir şekilde farklı örnekler vererek anlatmaya çalıştım, bana sorarsanız değerli bir efsun. Eğer efsun hakkında kafanıza takılan bir şey varsa çekinmeden sorabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Aşağıdan ilgili Metin2 konularımıza göz atabilirsiniz. Aşağıdan HP üretimi ne işe yarar adlı konumuza ve hayvanlara karşı güç efsunu ne işe yarar adlı konularımıza bakarak, hp üretiminin tam olarak ne işe yaradığını ve hayvanlara karşı güç efsununun hangi hayvanlarda geçerli olduğunu öğrenebilirsiniz.

HP Üretimi Efsunu Ne İşe Yarar?

Hayvanlara Karşı Güç Efsunu Ne İşe Yarar?

]]>
http://www.yeknot.com/hasar-hp-tarafindan-emilecek-efsunu-ne-ise-yarar/feed/ 0
Hayvanlara Karşı Güç Efsunu Ne İşe Yarar? http://www.yeknot.com/hayvanlara-karsi-guc-efsunu-ne-ise-yarar/ http://www.yeknot.com/hayvanlara-karsi-guc-efsunu-ne-ise-yarar/#respond Wed, 21 Jun 2017 23:36:52 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8138 Hayvanlara karşı güç ne işe yarar diye bir çok soranı gördüm, pvp için bir işe yaramayan bu efsunlar pek önemsenmiyor ancak tabi ki bunların da işlevleri var. Şimdi hayvanlara karşı güç efsununun ne işe yaradığını anlatacağım.

Hayvanlara Karşı Güç Efsunu Ne İşe Yarar?

Adından da anlaşılacağı üzere hayvanlara karşı saldırılarımızı güçlendiren bir özelliktir. Hem düz vuruşlarınızı hem de becerilerinizin vuruşlar değerlerini hayvanlara karşı arttırır. Peki hangi hayvanları kapsar yani buradaki güç hangi hayvanlara karşı artar şimdi ondan bahsedelim.

Tüm 1. Köyler

Oyunda yer alan her bayrağın birinci köyündeki hayvanlara karşı etkilidir. Köpekler, kurtlar, ayılar, kaplanlar ve diğer hayvanlar. Ancak 1. köylerde yer alan yarı insan görünümlü beyaz yeminlilere karşı etkili değildir.

Tüm Maymun Zindanları

Oyundaki tüm maymun zindanlarında etkilidir. Kolay, orta ve zor seviye maymun zindanlarındaki her maymun için geçerlidir. Boss odasındaki maymunlar ve boss maymun da dahil olmak üzere hepsinde etkilidir.

Yongbi Çölü

Çölde yer alan örümcekler, akrepler ve diğer hayvan görünümlü slotlara karşı etkilidir. Bebek örümcek, pençe örümcek falan farketmez hepsine karşı işe yarar. Ancak aynı tür örümceklerin zindanda yer alan daha gelişmiş seviyelerine karşı işlevsizdir. Anlayacağınız örümcek zindanındaki örümceklerde işe yaramaz.

Lonca Bölgeleri

Her bayrağın ikinci köyünde bulunan Imha, Waryong ve Jungrang’da yer alan tüm hayvanlar için geçerlidir. Bununla beraber yılan vadisinde yer alan agresif hayvanlara karşı da etkilidir. Ancak taş golem, yokedici, binsavaşçı ve maymun savaşçı gibi insan görünümlü canavarlara karşı etkisizdir.

Aslında baya boş bir efsun gibi görünse de çok şeye fayda ettiğini gördünüz. Yani kasılmak için bir süre kullanılabilecek bir efsundur. İşe yaradığı tüm canavarları ve bölgelerini verdik burada hayvanlara karşı güçlü efsunu ne işe yarar adlı konumuz son buluyor. Ancak aşağıdan diğer Metin2 konularımıza göz atabilirsiniz.

HP Üretimi Ne İşe Yarar?

Metin2 Kolyeye Hangi Efsunlar Gelir?

]]>
http://www.yeknot.com/hayvanlara-karsi-guc-efsunu-ne-ise-yarar/feed/ 0
HP Üretimi Efsunu Ne İşe Yarar? http://www.yeknot.com/hp-uretimi-efsunu-ne-ise-yarar/ http://www.yeknot.com/hp-uretimi-efsunu-ne-ise-yarar/#respond Wed, 21 Jun 2017 19:21:27 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8136 HP Üretimi canınızın daha hızlı dolmasını sağlar. Diyelim ki öldünüz ve tekrar burada başla dediniz. Canınız yavaş yavaş dolmaya başlayacak işte HP Üretimi bunu hızlandırır ve canınızın daha hızlı dolmasını sağlar. Yani boş bir efsun değildir, iş görebilir. Diyelim ki güzel efsunlar getirdiğiniz yanında bir de HP Üretimi geldi, kesinlikle kalsın iş görür. Hem diğerlerini kaybetmemiş olursunuz hemde iş gören bir efsun daha olmuş olur. Yakın dövüş, düz vuruşları ile savaşan karakterlerin daha çok işini görecek bir efsundur. Bıçakçı ninjalar, savaşçılar ve büyülü silah suralar için daha etkilidir.

HP üretimi ne işe yarar adlı konumuz burada bitiyor arkadaşlar, aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer Metin2 konularına göz atabilirsiniz. Örneğin kalkana gelen efsunları merak ediyorsanız ve hangi efsunlar gelirse iyi bir kalkana sahip olursunuz bunu öğrenmek istiyorsanız aşağıdan kalkana gelen efsunlar konumuza bakabilirsiniz. Bununla beraber yarı insanlara karşı güç efsunu ne işe yarar tam olarak ne ifade ediyor bunu öğrenmek istiyorsanız yine aşağıdan yarı insanlara karşı güç konumuza göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Metin2 Kalkana Gelen Efsunlar Nelerdir?

Yarı İnsanlara Karşı Güç Efsunu Ne İşe Yarar?

]]>
http://www.yeknot.com/hp-uretimi-efsunu-ne-ise-yarar/feed/ 0
Metin2 Bilezik Efsunları Nelerdir? http://www.yeknot.com/metin2-bilezik-efsunlari-nelerdir/ http://www.yeknot.com/metin2-bilezik-efsunlari-nelerdir/#respond Wed, 21 Jun 2017 00:23:46 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8134 Metin2 bileziğe gelen efsunlar konumuza hoş geldiniz. Şimdi hangi efsunların geldiğini sizlerle paylaşacağım ancak bunun yanı sıra hangi efsunlar gelirse daha iyi olur onuda anlatacağım.

Metin2 Bilezik Efsunları Nelerdir?

 • İki kat eşya düşürme
 • Büyüye karşı dayanıklılık
 • MAX HP
 • HP üretimi
 • SP üretimi
 • Şeytanlara karşı güçlü
 • Kritik vuruş
 • Delici vuruş
 • Zehre karşı koyma
 • Ölümsüzlere karşı güçlü
 • Büyü hızı

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bir çok efsun geliyor. Şimdi karakterinize göre en iyi efsunları seçmelisiniz. Bu seçimleri nasıl yapacağınız konusunda bir kaç örnek vermek istiyorum. Mesela aşağıdaki gibi efsunlar gelirse çok iyi olur.

 • Kritik vuruş veya Delici vuruş
 • Yarı insanlara karşı güçlü
 • Büyüye karşı dayanıklılık
 • Max HP
 • Büyü Hızı

Bu efsunlar gelirse iyi olabilir. Arkadaşlar bu arada şunu da unutmayın, eşyanın kendi özelliği ayrıca efsun olarak gelmez. Yani bileziğin özelliği kritik ise kritik vuruş şansı efsun olarak gelmeyecektir. Boşuna getirmeye çalışmayın yani, aklınızda bulunsun. Bunun haricinde savunmaları oynadığınız serverda ki karakter yoğunluğuna göre de değiştirebilirsiniz. Konumuz burada bitiyor, değerli yorumlarınızı ve konuya katkılarınızı bekliyorum. Arkadaşlar aşağıdan diğer Metin2 konularımıza göz atabilirsiniz. Zehirleme şansı efsununun ne işe yaradığına ve yarı insanlara karşı güçlü efsununun ne işe yaradığına aşağıdaki konular üzerinden bakabilirsiniz.

Zehirleme Değişimi Efsunu Ne İşe Yarar?

Yarı İnsanlara Karşı Güçlü Efsunu Ne İşe Yarar?

]]>
http://www.yeknot.com/metin2-bilezik-efsunlari-nelerdir/feed/ 0
Metin2 Ayakkabıya Hangi Efsunlar Gelir? http://www.yeknot.com/metin2-ayakkabiya-hangi-efsunlar-gelir/ http://www.yeknot.com/metin2-ayakkabiya-hangi-efsunlar-gelir/#respond Wed, 21 Jun 2017 00:19:46 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8132 Metin2 ayakkabıya gelen efsunlar konumuza hoş geldiniz. Şimdi hangi efsunların geldiğini sizlerle paylaşacağım ancak bunun yanı sıra hangi efsunlar gelirse daha iyi olur onuda anlatacağım.

Metin2 Ayakkabıya Hangi Efsunlar Gelir?

 • İki kat EXP kazanma
 • İki kat Altın düşürme
 • Sersemletme şansı
 • Karakter savunmaları (Kılıç, Bıçak, Çift El, Yelpaze, Oka Dayanıklılık, Çan)
 • MAX HP
 • Kritik vuruş şansı
 • Oka karşı dayanıklılık
 • Saldırılardan kaçma şansı

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bir çok efsun geliyor. Şimdi karakterinize göre en iyi efsunları seçmelisiniz. Bu seçimleri nasıl yapacağınız konusunda bir kaç örnek vermek istiyorum. Mesela aşağıdaki gibi efsunlar gelirse çok iyi olur.

 • Kritik vuruş
 • Sersemletme şansı
 • Kılıç savunması
 • Bıçak savunması
 • Çift el savunması

Bu efsunlar gelirse iyi olabilir. Arkadaşlar bu arada şunu da unutmayın, eşyanın kendi özelliği ayrıca efsun olarak gelmez. Yani ayakkabınızın özelliği kritik ise kritik vuruş şansı efsun olarak gelmeyecektir. Boşuna getirmeye çalışmayın yani, aklınızda bulunsun. Bunun haricinde savunmaları oynadığınız serverdaki karakter yoğunluğuna göre de değiştirebilirsiniz. Konumuz burada bitiyor, değerli yorumlarınızı ve konuya katkılarınızı bekliyorum.

Hangi İtemlere Hangi Efsunlar Gelir?

Zehirleme Değişimi Efsunu Ne İşe Yarar?

]]>
http://www.yeknot.com/metin2-ayakkabiya-hangi-efsunlar-gelir/feed/ 0
Metin2 Kolyeye Hangi Efsunlar Gelir? http://www.yeknot.com/metin2-kolyeye-hangi-efsunlar-gelir/ http://www.yeknot.com/metin2-kolyeye-hangi-efsunlar-gelir/#respond Fri, 16 Jun 2017 00:50:35 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8127 Metin2 kolyeye gelen efsunlar konumuza hoş geldiniz. Şimdi hangi efsunların geldiğini sizlerle paylaşacağım ancak bunun yanı sıra hangi efsunlar gelirse daha iyi olur onuda anlatacağım.

Metin2 Kolyeye Hangi Efsunlar Gelir?

 • İki kat EXP kazanma
 • İki kat Altın düşürme
 • Karakter savunmaları (Kılıç, Bıçak, Çift El, Yelpaze, Oka Dayanıklılık, Çan)
 • Kritik vuruş
 • Delici vuruş
 • Oka karşı dayanıklılık
 • HP üretimi
 • SP üretimi
 • MAX HP

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bir çok efsun geliyor. Şimdi karakterinize göre en iyi efsunları seçmelisiniz. Bu seçimleri nasıl yapacağınız konusunda bir kaç örnek vermek istiyorum. Mesela aşağıdaki gibi efsunlar gelirse çok iyi olur.

 • Kritik vuruş
 • Delici vuruş
 • Kılıç savunması
 • Bıçak savunması
 • Çift el savunması

Bu efsunlar gelirse iyi olabilir. Arkadaşlar bu arada eğer cennet kolye takıyorsanız delici vuruş şansı efsunu gelmez. Çünkü kolyenin kendi özelliği delici vuruş olduğu için kolyeye ekstra efsun olarak delici vuruş efsunu getiremezsiniz. Boşuna getirmeye çalışmayın yani, aklınızda bulunsun. Bunun haricinde savunmaları oynadığınız serverdaki karakter yoğunluğuna göre de değiştirebilirsiniz. Konumuz burada bitiyor, değerli yorumlarınızı ve konuya katkılarınızı bekliyorum.

]]>
http://www.yeknot.com/metin2-kolyeye-hangi-efsunlar-gelir/feed/ 0
Metin2 Küpeye Hangi Efsunlar Gelir? http://www.yeknot.com/metin2-kupeye-hangi-efsunlar-gelir/ http://www.yeknot.com/metin2-kupeye-hangi-efsunlar-gelir/#respond Fri, 16 Jun 2017 00:47:04 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8126 Metin2 küpeye gelen efsunlar konumuza hoş geldiniz. Şimdi hangi efsunların geldiğini sizlerle paylaşacağım ancak bunun yanı sıra hangi efsunlar gelirse daha iyi olur onuda anlatacağım.

Metin2 Küpeye Hangi Efsunlar Gelir?

 • Yarı insanlara karşı güçlü
 • Zehre karşı koyma
 • SP Çalma
 • Karakter savunmaları (Kılıç, Bıçak, Çift El, Yelpaze, Oka Dayanıklılık, Çan)
 • İki kat eşya düşürme
 • Hareket hızı

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bir çok efsun geliyor. Şimdi karakterinize göre en iyi efsunları seçmelisiniz. Bu seçimleri nasıl yapacağınız konusunda bir kaç örnek vermek istiyorum. Mesela aşağıdaki gibi efsunlar gelirse çok iyi olur.

 • Yarı insanlara karşı güçlü
 • Kılıç savunması
 • Bıçak savunması
 • Çift el savunması
 • Başka bir savunma daha olabilir.

Oyunda şaman ve okçu sayısı fazlaysa 5. efsun olarak oka karşı dayanıklılık veya yelpaze savunması seçebilirsiniz. Bu kısım sizin karakterinize ve oynadığınız sunucudaki karakter yoğunluğa bağlı olarak size kalıyor. Konumuz burada bitiyor, değerli yorumlarınızı bekliyorum. Aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer konulara göz atabilirsiniz. Aşağıdan ateş ve buz görevi nasıl yapılır ve kdp nereden düşer adlı konularımıza bakabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve konuya katkılarınızı bekliyorum.

Ateş ve Buz Görevi Nasıl Yapılır?

KDP Nereden Düşer?

]]>
http://www.yeknot.com/metin2-kupeye-hangi-efsunlar-gelir/feed/ 0
Metin2 Zırha Hangi Efsunlar Gelir? http://www.yeknot.com/metin2-zirha-hangi-efsunlar-gelir/ http://www.yeknot.com/metin2-zirha-hangi-efsunlar-gelir/#respond Fri, 16 Jun 2017 00:41:58 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8125 Metin2 zırha gelen efsunlar konumuza hoş geldiniz. Şimdi hangi efsunların geldiğini sizlerle paylaşacağım ancak bunun yanı sıra hangi efsunlar gelirse daha iyi olur onuda anlatacağım.

Metin2 Zırha Hangi Efsunlar Gelir?

 • Hareket hızı
 • Vücut darbelerini yansıtma şansı
 • Karakter savunmaları (Kılıç, Bıçak, Çift El, Yelpaze, Oka Dayanıklılık, Çan)
 • MAX HP
 • Oka karşı dayanıklılık
 • Büyü hızı
 • Hasar SP tarafından emilecek
 • Hasar HP tarafından emilecek
 • Büyüye karşı dayanıklılık
 • Saldırı Değeri

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi bir çok efsun geliyor. Şimdi karakterinize göre en iyi efsunları seçmelisiniz. Bu seçimleri nasıl yapacağınız konusunda bir kaç örnek vermek istiyorum. Mesela aşağıdaki gibi efsunlar gelirse çok iyi olur.

 • MAX HP
 • Kılıç Savunması
 • Bıçak Savunması
 • Çift El Savunması
 • Büyü Hızı

Bu tür efsunlar gelirse çok iyi diyebiliriz arkadaşlar. Büyü hızı becerilerimizin dolum hızını yükselteceği için her karaktere gider. Savunmalar ve HP’de aynı şekilde o yüzden bu efsunlar ideal diyebilirim. Evet arkadaşlar kolyeye gelen efsunlar konumuz burada bitiyor. Aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer konularımıza göz atabilirsiniz. Aşağıdan ateş ve buz görevi nasıl yapılır ve kdp nereden düşer adlı konularımıza bakabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı ve konuya katkılarınızı bekliyorum.

Ateş ve Buz Görevi Nasıl Yapılır?

KDP Nereden Düşer?

]]>
http://www.yeknot.com/metin2-zirha-hangi-efsunlar-gelir/feed/ 0
Metin2 Silaha Hangi Efsunlar Gelir? http://www.yeknot.com/metin2-silaha-hangi-efsunlar-gelir/ http://www.yeknot.com/metin2-silaha-hangi-efsunlar-gelir/#respond Thu, 15 Jun 2017 16:02:39 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8118 Metin2 silaha hangi efsunlar gelir adlı konumuza hoş geldiniz. Metin2 oyununda hiç şüphesiz birincil öneme sahip eşyamız silahımızdır. Çünkü saldırıyı onunla gerçekleştiririz ve her şeyimizi etkiler, o yüzden efsunları da çok iyi olmalı. Şimdi bu konumuzda hangi efsunların gelebileceğini ve hangileri gelirse iyi bir silah olmuş olur onları göstereceğim.

Metin2 Silaha Hangi Efsunlar Gelir?

 • Sersemletme şansı
 • Ortalama Zarar ve Beceri Hasarı
 • Saldırı Değeri
 • SP çalma
 • Büyü hızı
 • Yaşam enerjisi, Güç, Çeviklik ve Zeka
 • Yarı insanlara güçlü
 • Delici vuruş
 • Kritik vuruş
 • Zehirleme şansı
 • Yavaşlama değişimi
 • Ölümsüzlere karşı güçlü
 • Şeytanlara karşı güçlü

Gördüğünüz gibi silaha bir çok efsun geliyor. Şimdi hangileri gelirse daha iyi olur onu vereceğim.

 • Güç, Çeviklik veya Zeka
 • Yarı insanlara karşı güçlü
 • Kritik vuruş şansı
 • Delici vuruş şansı
 • Zehirleme değişimi

Arkadaşlar güç, çeviklik veya zekayı karakterinize göre seçin eğer düz vuruş yapan bir karakterseniz delici vuruşu kesinlikle getirin. Zehir eğer kaskınız da yoksa silahınız da kesinlikle olması gereken bir efsundur. Eğer kritik vuruşa ihtiyacınız yoksa sersemletme şansı veya cana ihtiyacınız varsa yaşam enerjisi getirebilirsiniz. Konumuz burada son buluyor aşağıdan diğer ilgili Metin2 konularımıza göz atabilirsiniz. Hangi efsunlar hangi iteme gelir ve kalkana hangi efsunlar gelir adlı konumuza göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Metin2 Kalkana Hangi Efsunlar Gelir?

Metin2 Hangi İteme Hangi Efsunlar Gelir?

]]>
http://www.yeknot.com/metin2-silaha-hangi-efsunlar-gelir/feed/ 0
Metin2 Kaska Hangi Efsunlar Gelir? http://www.yeknot.com/metin2-kaska-hangi-efsunlar-gelir/ http://www.yeknot.com/metin2-kaska-hangi-efsunlar-gelir/#respond Thu, 15 Jun 2017 04:28:50 +0000 http://www.yeknot.com/?p=8115 Metin2 oyununda kask oldukça önemlidir, güzel efsunlara sahip bir kaskınız varsa bir sıfır öndesiniz demektir. Şimdi bu konumuzda sizlere kasklara hangi efsunların geldiğini göstereceğim. Bunun yanı sıra da hangi efsunlar gelirse daha iyi kask olur ona da bir örnek vereceğim. Hadi şimdi başlayalım.

Metin2 Kaska Hangi Efsunlar Gelir?

 • Yarı insanlara güçlü
 • Zehirleme şansı
 • Yavaşlama değişimi
 • Ölümsüzlere karşı güçlü
 • Şeytanlara karşı güçlü
 • Saldırılardan kaçma şansı
 • Büyü hızı
 • HP üretimi
 • SP üretimi
 • Büyüye karşı dayanıklılık

Gördüğünüz gibi kaska baya bir efsun geliyor. Şimdi eğer kasmalık bir kask yapacaksak farklı pvp için bir kask yapacaksak farklı efsunlar getirmeliyiz, her ikisi için de bir örnek vereyim.

Kasmalık Kask Efsunları

Kasmalık kask pek bir işe yaramaz, bence direk pvp için yapın ama level kasmanız gereken bir pvp de oynuyorsanız bunlarda işinizi görebilir.

 • Zehirleme Değişimi
 • Yarı İnsanlara Karşı Güçlü
 • HP Üretimi
 • Büyü Hızı
 • SP Üretimi

PVP’lik Kask Efsunları

 • Yarı İnsanlara Karşı Güçlü
 • Büyüye Karşı Dayanıklık
 • Zehirleme Değişimi
 • Büyü Hızı
 • HP Üretimi

Konumuz burada son buluyor. Aşağıdan ilgili diğer Metin2 konularımıza göz atabilirsiniz. Aşağıdan hangi iteme hangi efsun gelir hepsine ulaşabilir ve yaşam enerjisi efsununu ne işe yarar adlı konumuza göz atabilirsiniz.

Metin2 Hangi İteme Hangi Efsun Gelir?

Yaşam Enerjisi Efsunu Ne İşe Yarar?

]]>
http://www.yeknot.com/metin2-kaska-hangi-efsunlar-gelir/feed/ 0