Facebook Hesap Silme, Facebook Kapatma (Resimli Anlatım)

Facebook Hesap Silme işlemi ve Facebook Kapatma işlemlerini kalıcı olarak yapmak isteyenler okusun, bu ön bilgiyi vereyim. Şunu da hatırlatayım, tüm bu işlemlere başlamadan önce Facebook hesabınız açık olmalıdır. Çünkü işlemleri yaparken vereceğim bağlantılara girebilmek için Facebook hesabınızın açık olması gerekiyor. 2015 yılında düzenlenmiş konu, yani günceldir.

Facebook 21. yüz yılın en büyük ve geçerli girişimlerinden ilkidir diyebiliriz. Facebook ile beraber hayatımıza “sosyal medya” diye yeni bir kavram girdi. Bunun ardından ise zaten ortalık adeta sosyal ağ çöplüğüne döndü ve her gün yeni bir mecra açıldı. Ve gün geldi insanlar bu “sosyal medya” hesaplarını çeşitli rahatsızlıklarından dolayı kapatma veya tamamen silme kararı aldılar. İşte şimdi Facebook hesap silme & Facebook kapatma işleminin nasıl yapıldığını resimli anlatım yoluyla anlatacağım.

Facebook Hesap Silme

Facebook kalıcı hesap silme demek, o hesabın bir daha açılamaması anlamına gelir ve tamamen silinir. Ancak hesabınızı tamamen silebilmek için yapmanız gerekenler vardır.

Hesap silmek için yapılması gerekenler;

 • Hesabınızı tamamen sileceğiniz için size ait her şeyin silinmesi gerekir. O yüzden eğer sayfalarınız veya gruplarınız varsa, bunları silmek zorundasınız. Silmek istemiyorsanız, başka bir arkadaşınıza, yada herhangi birine sayfayı yada grubu devredebilirsiniz.
 • Ayrıca uygulamaları da silmek zorundasınız, yoksa hesabınızı tamamen kapatma işlemini yapamazsınız.

Uygulamaları silme sayfası için tıklayın.  ( Facebook hesabınız açık olmalı )

Aşağıdaki görselde olduğu gibi uygulamaları silme sayfasına geldikten sonra açık olan uygulamaları yanındaki kaldır yazısına tıklayarak kaldırmamız gerekiyor.

fapp

Kalıcı Hesap Silme

Tüm uygulamaları sildikten sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak hesap silme işlemini yapabilirsiniz. Yani aşağıdaki Facebook hesap silme linki veya Facebook kapatma linki diye aradığınız bağlantıdır.

Facebook hesap silmek için tıklayın.

hs

Hesabımı sil deyin, daha sonra aşağıdaki gibi şifrenizi ve güvenlik kodunu girin, hesabınızın tamamen silinmesini için tamama basın.

hs2

Bu kadar, hayırlı olsun. Artık hesabınız tamamen silinmiştir. Ancak burası çok önemli ! Bu hesap silme işleminin ardından hesabınızın tamamen silinmesi için 2 hafta boyunca Facebook hesabınıza hiç girmemeniz gerekiyor, girerseniz hesap silme iptal olur ! Ve tüm işlemleri tekrar yapmak zorunda kalırsınız.

Facebook denen zımbırtı bana göre insanların vakitlerini öldürdüğü, hiç bir işe yaramayan ve vaktimizi çalan bir olaydır. Benimde Facebook hesabım var, ancak neredeyse hiç kullanmıyorum. Facebook hesabını kapatanları sayısı 2014 yılı sonu itibari ile 5 milyona yaklaştı. Bu demek oluyor ki Facebook yavaş yavaş ölüyor ve insanlar Facebook hesaplarını hızla kapatıyorlar. Bence son derece isabet bir olay, gösteriş yapanlarla dolu, bir işe yaramayan, saçma sapan bir alan bence, hiç gereği yoktu Mark 🙂

Umarım açıklayıcı ve basit bir anlatım olmuştur, yorumlarınızı bekliyorum, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım tüm sorunlarınıza, hayırlı ve Facebook’ suz günler dilerim 🙂 Şaka bir yana Facebook olmadan daha rahat günler geçireceğinizi temin ederim. Çünkü Facebook bizler için çok büyük bir vakit kaybı…

Ayrıca sitemizde yer alan Facebook’a Kaydol adlı konumuza bakabilir ve nasıl kayıt olacağınızı öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra Yeknot.com sitemizde yer alan yine Facebook ile ilgili bir konu olan Facebook Dondurma adlı konumuza göz atarak işlemi öğrenebilirsiniz, bizi takip etmeye devam edin.

Son güncelleme tarihi: 14.6.2017

41 YORUM “Facebook Hesap Silme, Facebook Kapatma (Resimli Anlatım)

 1. Cihan Reply

  Merhaba sayın Yeknot yazarı. Öncelikle değerli yazınız için teşekkür ederim. Facebook kapatma yada hesap silme oranın hızlandığı ortada sanırım artık. Facebook’un gerçekten önemini yitirmeye başladığı ortada fakat ne yazık ki burada vaktini öldürenler tekrardan farklı bir sosyal medya alanına vakit öldürmeye gidiyor. Aslında bu konuda sizden bir yazı beklenebilir. Ve bu konunun devamı olarak da facebook hesabı kapatma silme yada diğer sosyal medya hesapları kapatma silme konuları ekelnebilir 😀 . Ben de facebookta hesap dondurma işlemini kullanıyordum ama facebook hesabımı tamamen kapatamıyordum. Bu yazı iyi oldu ve direk facebook hesabını kapatma linkini vermeniz de yerinde olmuş. Benim bir de sorum olucak. Facebook hesabını tamamen silme işlemini gerçekleştirdikten sonra aynı mail adresinden tekrar facebook hesabı açabiliyor muyuz? Bu konu da bilginiz varsa öğrenmek isterim. Tekrardan yazınız içi teşekkürler 🙂

  • Yemre Post authorReply

   Bu değerli ve uzun yorumunuz için teşekkür ediyorum Cihan bey 🙂 Öncelikle sorunuza cevap vereyim; Bilmiyorum 🙂 Ama gerçekten düşündürücü bir soru sormuşsunuz, o değilde acaba tekrar aynı mail adresi ile hesap almaya çalıştığımız da eski hesabımız tekrar aktif hale gelmesin 🙂 Buda olabilir yani olamaz diye bir şey yok. Çünkü çok fazla üye kaybediyor Facebook ve her yolu deneyebilir bu saatten sonra. Ayrıca Facebook’ un ne kadar gereksiz bir şey olduğu yorumuma sizde katılmışsınız, teşekkür ediyorum, evet bu konu da bir yazı yazabilirim, tekrar teşekkürler.

 2. Erdinç Reply

  Merhaba öncelikle çok teşekkür ediyorum bu resimli anlatım için, benim sormak istediğim bir soru var, lütfen cevaplayın. Facebook hesabımı tamamen silme işlemini anlattığınız gibi yaptım, şimdi 15 gün boyunca hiç hesabıma girmemem mi gerekiyor ? Birde bu Facebook hesabı silindiği zaman, hiç bir şekilde aramalarda vs. benim hesabımla ilgili en ufak bir bilgi ve resim dahi çıkmayacak değil mi ? Gerçekten bezdim bu Facebook’ un politikalarından, kolayca tek tuşta hesap silme yapın işte, nedir bu ya, insanları zorluyorlar. Sorularımın cevaplarını bekliyorum, çok teşekkürler.

  • Yemre Post authorReply

   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkür ediyorum Erdinç bey. Evet dediğiniz gibi Facebook hesabını tamamen silmenin olayı budur zaten, hiç bir yerde o hesapla ilgili en ufak bir resim ve bilgi yer almaz. Tamamen katılıyorum, işte büyük bir şirketin, kullanıcı odaklı olmayan şirket politikaları, kimse kazandığı kullanıcıları kaybetmek istemiyor, bu yüzden çeşitli yollar ile kopuşu zorlaştırmaya çalışıyor.

 3. Abdulkadir Reply

  Kolay Gelsin.
  Öncelikle güzel bir konuya açıklık getirmişsin. Facebook hesabını silmeden önce yedekleme işlemi yapmayı da anlatırsan bence daha güzel bir konu olacaktır. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Facebook’umu kapatmak gibi bir niyetim yok ama olursa bilgi haznemde dursun lazım olabilir. 🙂

  • Yemre Post authorReply

   Facebook hesabını tamamen silme işleminden önce bahsettiğiniz yedekleme işlemi hakkında bir bilgim yok. Eğer hesabınızı tamamen kapatmak istiyorsanız, buradaki yolu izleyerek yapabilirsiniz. Yorumunuz için teşekkür ederim, hayırlı günler.

  • Yemre Post authorReply

   Anlattığımız şekilde ilerleyerek, hesabınızı tamamen silebilirsiniz Büşra hanım. Eğer takıldığınız bir yer varsa, sorun bize yardımcı olalım.

 4. canan Reply

  ben uygulamalarımı kaldırmadan bu hesap silmeyi yaptım. uygulamalarımı kaldırmadığım için silinmeyecek mi hesabım? ayrıca 2 hafta boyunca girmediğimizde hesabın silinip silinmediğinden nasıl emin olacağız

  • Yemre Post authorReply

   Canan hanım uygulamalarınızı silmeden hesabınız silinmez. Çünkü onlar hesabınızın bir parçasıdır. Anlattığım şekilde yaparak silin ve 15 gün girmeyin, daha sonra hesabınıza girmeye çalışın, giremeyeceksiniz, çünkü silinmiş olacak.

   • helpme Reply

    ben uygulamaları kaldırmadım yine de silindi hesabım fakat farkettim ki eski facebook hesabımla giriş yaptığım uygulamalar hala aktif. kapatamıyorum da uygulamaları çünkü hesabım silindiği için giriş yapamıyorum. umarım derdimi anlatabilmişimdir yardımcı olabilirseniz sevinirim

 5. bugra Reply

  ben beğeni hilesi yaptım bikere sonra artık herkezin gönderisini istemsiz beğeniyorum napmam lazım

 6. Sıla Reply

  Ben şimdi 2 hafta sonra hesabım silinecegi için yeni hesap açabilir miyim o gun

  • Yemre Post authorReply

   2 Hafta değilde, hesabınızı sildikten sonra 15 gün bekleyin Sıla hanım, ardından yeni hesap açabilirsiniz tabi ki.

 7. Sıla Reply

  Ben sizin yazınızı çok beğendim v eşit sorum var hesap silindigi gün yeni hesap açılabilir m8

 8. mer Reply

  Anlatımın için teşekkür ederim bir şey sormak istiyorum. Hesabımı tamamen silmem için 2 hafta gerekliymiş bu sürede hesap açıkmı kalıyor yani duvarım vs…
  Birde hesabımı sildikten sonra başkasının gelen kutusunda adım mı yazar yoksa facebook kullanıcısı gibi bir şeymi yazar yardımcı olurmusunuz…

  • Yemre Post authorReply

   Hayır sil dediğin anda her şey yok oluyor, ancak 2 hafta içerisinde giriş yaparsan silme işlemi iptal oluyor. Hesap tamamen silindikten yani silme işlemini tamamladıktan 15 gün sonra hesap tamamen silinir. Hesap tamamen silindikten sonra ise, silinen hesaba dair her şey tamamen silinir. Mesajlar, uygulamalar, sayfalar, resimler vs. her şey silinir.

   • mer Reply

    ya mesajlarda silinir demiştiniz hesap silindi ama başkasında hala mesajlarım duruyor…

    • Yemre Post authorReply

     Onlar silinmez Merve hanım, sonuçta karşıdakinin de bir mesaj geçmişi var. Şöyle ki; konuştuğunuz kişi ile birlikte ortak bir sohbet geçmişiniz oluyor, onların hesabındaki mesajlarınız silinmez. Maalesef bunun hiç bir yolu yok, varsa bile ben bilmiyorum Merve hanım. Eğer başka bir sorununuz varsa yardımcı olmaya çalışırım.

  • Yemre Post authorReply

   Sanmam, yorumlar gözükmez, ama ikili mesajlar hakkında tam emin değilim.

 9. Yemre Post authorReply

  Evet arkadaşlar Facebook Hesap Silme konumuz güncel hale getirilmiştir tüm yorumlarınızı bekliyorum.

 10. fatoş Reply

  Aynı numaraya ikinci face açtım ama eski faceme giremiyorum artik ikinci face min şifresini giriyorum o açılıyor fakat eski faceme girsi yapamıyorum nisil eski faceme girebilirim ne yapmalıyım?

 11. Adsız Reply

  Hesap silmeyi talep ettikten sonra hesap silindi giriş yapın diye bildirim geliyor mu?

  • Yemre Post authorReply

   Nerede takılıyorsunuz Suna hanım yardımcı olayım. Unuttuğunuz şifrenizi alabilmek için Facebook hesabınıza bağlı olan mail adresiniz veya telefon numaranız olması gerekiyor. Bunlardan birisi ile hesap şifrenizi sıfırlayabilirsiniz, anlattıklarımızı adım adım takip edin.

 12. asad Reply

  yorumda link paylaşabiliyor muyuz ? eğer öyleyse kaliteli bir yorum yapabilirim

 13. özlem Reply

  Merhaba. Acil cevap bekliyorum sizden 🙂
  Diyelim ki silme işlemini gerçekleştirdim.15 gün sonra tekrar girmeyi denedim karşıma nasıl bir cevap çıkar ? Lütfen acil cevap.

  • Yemre Post authorReply

   Giremezsiniz, böyle bir hesap yok der Özlem hanım 🙂

 14. Hasan.ibis Reply

  Merhaba ben facebook hesabımi dediğiniz gibi yaparak 1 ay önce sildim fakat bugün sildiğim bu hesabın açık olduğunu öğrendim. Fakat bu hesap isim değişikliği yapılmış ve normal mail adresimle giriş yapmaya çalıştığımda bu mail ile bağlantılı hesap yok diyor fakat hesap açık duruyor benim sildiğim hesap nasıl olurda isim değiştirilip kullanıla bilir acaba ben bu hesabı alıp yeniden silmek için ne yapa bilirim. Lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Yemre Post authorReply

   Hasan Bey, nereden anladınız o hesabın sizin sildiğiniz hesap olduğunu ? Dediğim gibi yaparak sildiyseniz hesabınız tamamen silinmiştir, başkası kullanamaz.

 15. Küp Reply

  17kasımda numaram üzerinden facebook hesabı açtım, ve aynı gün sildim kalıcı olarak. Yine numaram üzerinden Yanılmıyorsam 2 aralıkda tekrar hesap açtım. Sorun Şu ki sildiğim hesap gözüküyor. Şifremi unuttum yoluyla girmeye çalışıyorum ama numaramı kabul etmiyor, mail hesabımın üzerine zaten bi hesap yok. Facebookdan sorun bildirden mesaj vs attım ama bişey olmadı. O hesap neden hala gözüküyor üstelik olmayan bi hesap.

  • Yemre Post authorReply

   17 Kasımda sildiğin hesaba daha sonra yanlışlıkla giriş yapmaya bile çalışırsan silme işlemin iptal oluyor Kübra, böyle bir şey oldu mu ?

 16. yasemin Reply

  bırısı benım adıma sahte faceler acıp resınlerımı kopyalamıs hesabımı dondurdum sahte facede resımlerımı koyuyo benmısım gıbı hareket edıyo napabılırım sıkayet edıyorum sonuc alamıyorum lutfen bılgılendırırmısınız

 17. kübra Reply

  bir arkadaşım zannedersem hesabını silmiş arattırdığımdığımda profili cıkmıyor ama bana önceden attığı mesajlar bende duruyor ve hala ismi ve profil resmi görünüyor ve ben hala mesaj atabiliyorum. başka bişey yapılmış yoksa silinmişmi anlayamadım

  • Yemre Post authorReply

   Hesabını dondurmuş veya silmiş olabilir. Hesap silinse dahi sizinle olan mesajlaşmaları sizin hesabınızda gözükecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir