En İyi WordPress SEO Eklentileri

En iyi WordPress SEO eklentileri artık günümüzde SEO’ nun “arama motoru optimizasyonu”nun değerinin iyice arttığı günlerde Panda 3.0 güncellemesi ile paravanların bitmesi, PR değerinin tamamen yerle bir olması ve doğal olmayan her işleme büyük cezaların geldiği günlerde doğallık ve bu SEO eklentileri daha da önemli bir hal aldı diyebiliriz.

en iyi wordpress seo eklentileri

WordPress SEO konusunda oldukça iyi bir durumda olan bir içerik yönetim sistemidir ve her geçen gün kullanım sayısı katlanarak artmaktadır. SEO aslında elle tutulur bir şey değildir, SEO konusunda bilgisi olmayan kişilerin ise en büyük yardımcısı WordPress kullananlar için bu eklentilerdir diyebiliriz. En iyi WordPress SEO eklentileri konusu Google güncellemelerinden en az etkilenen bir konu olduğu için eklentilerin yeterlilikle her ortamda sağlanır.

En İyi WordPress SEO Eklentileri

1. All in One SEO Pack Eklentisi

https://wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

Kendi blogumda kullandığım eklentidir ve oldukça memnunum, takip ettiğim yabancı blogların %60′ ında esamesi bile okunmuyor bunu bende pek anlamış değilim. Ancak kesinlikle hiç kullanmayanların kesinlikle kullanmasını sıcak bakmıyor olsa bile bir süre denemesi gerektiğini düşünüyorum. Eklenti şuan itibari ile yani 21.10.2014 tarihi ile tam 20 milyon 381 bin küsür kez indirilmiştir ve bu indirme rakamı ile en çok indirilen WordPress SEO eklentisi unvanını elinde bulunduruyor. Ayrıca bu eklentinin ayarları ile ilgili bir çok Türkçe blog ve sitede veya forumlarda kaliteli Türkçe içerik bulabilirsiniz. Ayrıca bunun için özel bir konu hazırlayıp buraya da bağlantısını ekleyeceğim.

2. WordPress SEO by YOAST

https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Yoast kendi başına bu “alemde” zaten bir marka olmayı başarabilmiş ve her yaptığı iş en kalitelerinden biri olmuştur. Komple bir SEO eklentisi dediğimizde yani ana SEO eklentisi dediğimizde ya YOAST ya da All in One SEO kullanabiliriz. Bu ikisinden başka ana kategoriyi göğüsleyecek bir eklenti olmadığını düşünüyorum. YOAST oldukça kaliteli bir eklentidir ve 13 milyon kez indirilmiştir.

3. SEO Friendly İmages Eklentisi

http://www.prelovac.com/vladimir/wordpress-plugins/seo-friendly-images/

Bu eklenti ile görsellerden hit alabilme ihtimaliniz artacaktır, çünkü SEO dostu resimler oluşturmanızı sağlamaktadır. SEO dostu görsel nasıl oluyor ? diyorsanız; Bu eklenti her görsele bir başlık ve alt etiketi ekleyerek görseli tanımlandırıyor ve görsel arama sonuçlarında daha önlerde çıkmasını sağlıyor. Eklentinin ayarları otomatik olarak yapılmıştır, ayarlar bölümüne dokunmayın hiç kalsın öyle. Hit almanın dışında, her resmin alt etiketinin olması SEO için bir artıdır.

4. SEO Smart Links Eklentisi ve Ayarları

http://www.prelovac.com/vladimir/wordpress-plugins/seo-smart-links/

Büyük sitelerde görmüşsünüzdür, örneğin; büyük haber sitelerinin hepsinde konu içerisinde kullanılan kelimelerde link olarak kelimenin etiket sayfası verilmiştir. İşte bu eklenti tam olarak bu işi görüyor. Bu eklenti ile bir konu içinde en çok geçen kelimelere o kelime sayfalarının etiket linklerini veriyor otomatik olarak bu da SEO açısından oldukça önemli bir olaydır. Etiket yazmanıza gerek kalmıyor, eklenti en çok kullanılan kelimeleri etiket olarak otomatik oluşturuyor, tabi ki isterseniz yine onları silip kendi istediğiniz eklentileri yazabilirsiniz.

SEO Smart Links Eklenti Ayarları; Source bölümünden eklentinin hangi bölümlerde geçerli olacağını seçebilirsiniz. Örneğin; Yazılar bölümünde geçerli olsun, Sayfa kısmında geçerli olmasın gibi ayarlarını yapabiliyorsunuz. Bu durumda oluşturduğunuz sayfalar için otomatik eklenti ayarı devreye girmiyor ve otomatik etiket linki vermiyor kelimelere, yani hangi bölümde etkin olmasını istiyorsanız oraları seçebiliyorsunuz. Ignore bölümünde ise; hangi kelimelerin kullanılmayacağını seçiyorsunuz, örneğin hakkımda kelimesinde geçtiği zaman link verilmesin, etiket oluşturulmasın gibisinden.

5. W3 Total Cache Eklentisi

http://wordpress.org/extend/plugins/w3-total-cache/

SEO, yalnızca yukarıdaki eklentiler ile gerçekleştirilecek şeyler değildir. SEO aynı zamanda performans demektir. En etkili önbellek eklentilerinden biridir. Bir çok önbellek işleminin hepsini aynı anda yapabilmektedir. CSS, JS ve HTML dosyalarını küçültür ve sitenizin hızlanmasını ve daha küçük boyutlu olması vesilesi ile daha hızlı yüklenmesini sağlamaktadır.

6. WP Smush.it Eklentisi

https://wordpress.org/plugins/wp-smushit/installation/

En gerekli eklentilerden biri olarak görüyorum ve bu iş için en iyi eklenti olduğundan şüpheniz olmasın. Yahoo servisini kullanarak bu eklenti sayesinde sitenizdeki tüm resimlerini boyutlarını küçültüp hem de kalitesinden ödün vermeden, daha hızlı bir siteniz olmasını ve resimlerin daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Üstelik kullanımı da oldukça basittir, eklentiyi kurup aktif hale getirdikten sonra eklentinin smush.it butonuna tıklayarak tüm resimlerimizin boyutlarından tasarruf etmiş oluyoruz.

7. WordPress Benzer Yazılar Eklentisi ( YARPP)

Benzer yazıların kullanımı kesinlikle gereklidir, çünkü Google bize diyor ki; ziyaretçilerinize faydalı olun, onların aradıklarını kolay bir şekilde bulması için gayret gösterin. Bu eklenti sayesinde ziyaretçinin sitemizde okuduğu konunun altında benzer konular göstererek aradığını bulmasında ona yardım etmiş oluruz. WordPress benzer yazılar eklentisi adlı konumuza göz atarak YARPP eklentisi hakkında daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Google XML Sitemaps Eklentisi

Sitemap dediğimiz şey artık en son güncellemeler ile daha önemli bir hal almıştır. O yüzden en iyi ayarlar ile sitemize çok büyük katkılar sunabilir ve arama motorları gözünde daha otoriter bir site olabiliriz. Bu konu için yazılmış bir makalemiz var ve oldukça tutuldu diyebilirim. O yüzden buraya daha fazla bir şey yazmadan hemen sizi oraya yönlendiriyorum. WordPress sitemap ayarları konumuzla devam edebilirsiniz.

Son olarak; 1 ve 2 numaralı yani All in One SEO pack ve SEO by YOAST eklentisi bir arada kullanılamaz çakışır. Diğer eklentiler yardımcı eklentilerdir diyebiliriz ve beraber kullanımında hiç bir sorun yoktur. Yani 1 ve 2 numaralı en iyi wordpress seo eklentilerinden birini tercih etmelisiniz. Veya sıra ile deneyebilir ve daha sonra karar kılabilirsiniz, çoğu kullandığım eklentilerdir veya bilgi sahibi olduğum eklentilerdir, bu konu için uzun bir araştırma yapıp en iyi WordPress SEO eklentilerini toparlama çalıştım, umarım faydalı ve dolu bir konu olmuştur, yorumlarınızı bekliyorum.

Bu konumuzda ele aldığımız eklentiler dolaylı veya doğrudan bir sitenin SEO puanını yukarı çeken faktörleri sağlayan eklentilerdir. Ancak genel olarak en iyi eklentilere göz atmak isteyen kullanıcılarımız En İyi WordPress Eklentileri konusuna göz atabilirler.

Son güncelleme tarihi: 24.10.14

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

11 YORUM “En İyi WordPress SEO Eklentileri

 1. Abdullah Reply

  Gerçekten çok işe yarayan ve kullanışlı eklentileri listelemişsiniz, bunların hepsinin faydasının olacağını düşünüyorum en iyi seo eklentileri yerine en kullanışlı ve basit seo eklentileri başlığını atsaydınız, daha özgün bir konu olabilirdi, teşekkürler 🙂

  • yemre Post authorReply

   Değerli yorumuz için çok teşekkür ederim Abdullah bey, fakat araştırdım ve bu başlığı atmayı uygun gördüm. En iyi WordPress SEO Eklentileri gibi bir aramada Türkçe kaynak olarak süper bir makaleye rastlamadım, bir çoğu aynı eklentilerden bahsetmiş, bende böyle bir konu açtım, tekrar teşekkürler.

 2. Cahid Reply

  Öncelikle merhabalar. Seo ayarlarında yeni yeni kendini geliştiren biri olara yazıyorum ve Seo eklentileri konusunda yazılmış makaleler gerçekten iyi makaleler değil. Google aramalarında wordpress seo eklenti ayarları hakkında detaylı bilgiler bulamamıstım. Ta ki sizin en iyi wordpress seo eklentileri makalenizi görene kadar. WordPress seo ayarlarinda eklentilerin çok önemli yeri var bunu yeni yeni farkediyorum ve sizin bahsettiğinuz makaleniz sayesinde en iyi wordpress seo eklentilerini tanımış oldum. Bunun için çok teşekkürler ve all in one seo eklentisi için de açıcaginiz konuyu merakla bekliyorum. Ayrıca diğer wordpress seo eklentileri hakkında da konular bekliyorum detaylandırmak adina. Tekrardan teşekkürler 🙂

  • yemre Post authorReply

   Rica ederim, öncelikle yorumunuz için çok teşekkürler. SEO artık her geçen gün önemini artırırken son Google güncellemeleri biraz daha adeletin sağlanması yönünde gelişim gösterdi, o yüzden doğallık ve eklenti yardımları çok önemli, yeni konular mail adresinize bildirilecektir.

 3. F.tncl Reply

  güzel çalışma çoğunu kullanıyorum zaten sadece görsellerde fazla yükselemediğimi fark ettim bir eksiğimiz varmış :)) onuda ekledik bakalım etkisi nasıl olacak, bu eklentilerihiç kullanmamış olan arkadaşlarımıza tavsiye ederim bir kaç ay içinde organik trafik gereğinden fazla artış göstermekte çoğu zaman %70 buda arayıpta bulunamayacak bir özellik 🙂 All in One SEO Pack Eklentisinin prosunu denemeyi düşünüyorum kullanıcı deneyimleri pronun daha etkili olduğu konusunda ilerlemekte 🙂

  • Yemre Post authorReply

   SEO oldukça önemli bir konu. Değerli yorumunuz için teşekkürler 🙂

 4. orkun Reply

  Ben page builder kullanıyorumda yüklediğim temada vardı zaten ama yoastta bir türlü düz metin eklemessem gözükmüyor içerik kısmındaki kelimeler başlıklar.Site blog sitesinden çok işte yemek yicek yerler tarzı içerikler olucagında page builder gibi düzenleciye ihtiyacım var.ne yapmam gerekiyo yoksa eklenti görmesede google görürmü o page builderin içindeki içindeki yazıları

  • Yemre Post authorReply

   Orkun kardeşim, kusura bakma ama tam anlayamadım 🙁 Net olarak sorununu tek cümle ile yazar mısın.

 5. orkun Reply

  Sitemde page builder var ve yazılar için genelde düzenleme yapabildiğim için Black Studio TinyMCE Widget kullanıyorum, bu yüzdende yoast seo içerik kısmında o yazdıgım yazıları göremiyor.Başka bir yazı editörümü kullanmalıyım yoksa uyumluluk sorununu halledebileceğim bir yöntem varmı?

  • Yemre Post authorReply

   Sorun eklenti kaynaklı ise, eklentiyi değiştirin, aksi halde uyumluluk sorununu halledebileceğinizi sanmıyorum.

 6. muhammet Reply

  selamun aleyküm. Benim sorunum var belki bi çözümünü biliyorsunuzdur. uzun süredir yoast kullanıyodum ama son zamanlarda sorun yaşamaya başladım engelleme yapıyor bazı bölümleri onun yerine all in seo yükledim ancak oda özel sayfal başlığımı düzenlemiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir