En iyi wordpress eklentileri 2017

En iyi wordpress eklentileri konumuzun güncel olduğunu vurgulamak amacı ile 2015 başlığını atmış bulunuyorum, öncelikle bu ön bilgilendirme yapmak istedim. WordPress artık günümüzde en çok kullanılan sistemlerden birisi haline gelmiştir. Gerek güvenlik gerek SEO uyumu açısından ülkemizde de en çok kullanılan sistemlerden birisidir. Bu sistemi besleyen ve farklı kılan ise eklentiler sayesinde kolayca isteğimize göre sitemizi düzenliyor olabilmemiz. Ancak ne kadar fazla eklenti yüklersek sitemiz o oranda yavaşlıyor ve performansı düşüyor. Eklenti denerken ise daha kötü sildiğiniz eklentilerin kalıntıları veri tabanını şişiriyor ve sitemiz yavaşlama devam ediyor. O yüzden amacımıza yönelik en iyi wordpress eklentilerini bulup onları yüklememiz gerekiyor. Bu ise baya bir tecrübe gerektiriyor, bugün sizler için alanının en iyisi olan eklentileri sizlerle paylaşacağım. Benim tavsiye ettiğim eklentileri kurarak hem en iyi eklentileri kurmuş olup sitenizi güçlendireceksiniz, hem vakitten kazanacaksınız hemde eklenti silip yükleyerek site hızınızı düşürmüş olmayacaksınız. Hemen başlayalım;

En iyi wordpress eklentileri

en iyi wordpress eklentileri 2015
en iyi wordpress eklentileri 2015

WordPress seo eklentileri

Seo eklentileri ile arama motorlarında daha üst sıralama çıkmak mümkün.  Bu eklentiler sayesinde sitenizin arama motorlarındaki başlık görünümlerini, sitenizin arama motorlarındaki kalıcı bağlantı görünümlerini ve açıklama bölümü görünümünü ayarlayabilirsiniz. Bunun için kullanılacak çok eklenti mevcut ama tartışmasız bu alanın en iyisi All in one seo pack ♥ eklentisidir.

 All in one seo pack eklentisi

Sitemizdeki tüm başlık biçimlerini, meta ayarları, noindex ayarlarını ve bunun dışında bir çok ayarı kolayca yapmamızı sağlayan en çok indirilen ve en çok kullanılan eklentilerin başında gelen bu eklenti ile sitemiz arama motorlarında daha üst sıralara çıkacaktır. Bu eklentinin ayar kısmından anlamayan arkadaşlar Ana sayfa ayarları bölümünü ve başlık biçimleri bölümünü isteklerine göre düzenledikten sonra diğer kısımlara dokunmasın bu bölümler bile yeterlidir. Ancak şunu unutmayın içerikleriniz ana sayfa ayarları bölümünde yazdığınız kelimeler üstüne inşa edilmelidir.

eklenti adresi; https://wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

WordPress seo by yoast

Bir diğer tavsiye edebileceğim wordpress seo eklentisidir. Ayarlar bölümünde yazılarınızı yayınlamadan önce sizlere kırmızı ve yeşil renklerle uyarı verir. Tüm alanlar yeşil olduğunda eklenti seo uyumluluğunun tam olduğunu göstermektedir. Diğer eklentimize göre daha karmaşık ve daha fonksiyonlu bir seo eklentisidir fakat nette oldukça fazla videolu anlatımı mevcuttur.

eklenti adresi; https://wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Ayrıca WordPress SEO eklentileri konusunda yazılmış daha kapsamlı ve daha yeni bir makalemiz mevcut isteyenler En İyi WordPress SEO Eklentileri adlı konumuza göz atabilirler.

WordPress yıldız eklentileri

Bu eklentiler ziyaretçilerin okudukları içeriğe puan vermesini sağlayan eklentilerdir. Bu eklentiler sayesinde içerikleriniz arama sonuçlarında yıldızlı olarak çıkacaktır. Google aramalarında yıldızlı gözükmek için kk Star Ratings adlı eklentiyi kurarak bunu sağlayabilirsiniz.

kk star ratings eklentisi

Bu eklenti arama sonuçlarında yıldızlı çıkmak  isteyen arkadaşlar için en iyi ve en basit eklentidir. Eklentimiz oldukça küçüktür ve ayarlar bölümü de oldukça basittir. Tüm yıldız derecelerinin rengini ve yazı mesajını belirlemeniz mümkün ve ayrıca oy verdikten sonraki mesajı da siz ayarlayabiliyorsunuz. Eğer yazılarımızın Google aramalarında yıldızlı gözükmesini istiyorsak ayarlar bölümünden Google rich snipppets bölümünü aktif hale getirmemiz yeterli olacaktır. Basit ve işlevli bir eklentidir, yıldız eklentileri arasında kesinlikle tavsiyemdir.

eklenti adresi; https://wordpress.org/plugins/kk-star-ratings/

WordPress benzer yazılar eklentisi

Bu alanda tavsiye edeceğim eklentide alanının en iyisidir. Resimli benzer yazılar şeklinde veya liste şeklinde yada kodlarla kendi isteğinize göre görünümünü ayarlayabiliyorsunuz. Hangi kritirlere göre kaç benzer yazı göstereceğini de biz ayarlıyoruz. Oldukça basit ve işlevsel bir eklentidir.

WordPress basit benzer yazılar eklentisi YARPP

Bu eklenti için daha önce sitemizde açılan konuyu takip ederek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. WordPress benzer yazılar eklentisi bağlantısına tıklayarak konuya gidebilirsiniz.

WP Smuhs.it Eklentisi ( Resim Boyutlarından Tasarruf )

Alanın en iyisi olduğu su götürmez eklentilerden biridir ve Yahoo servisini kullanıyor olması da büyük bir eklenti olduğunu gösteriyor bizlere. Bu eklenti sayesinde resim boyutlarını kaliteyi bozmadan küçülterek, daha hızlı açılan bir siteniz olmasını sağlıyor ve resimleri optimize ederek size alan kazandırıyor.

WordPress sitemap eklentisi

Sitemap sitenizin arama motorları tarafından hızlı ve doğru bir biçimde indexlenmesi için şarttır. Bunun içinde yukarıda bahsettiğim seo eklentilerinin sitemap bölümünü kullanmak yerine xml sitemap eklentisini kullanmanızı öneririm.

Google XML Sitemaps

Bu eklenti wordpress siteler için hayati bir önem taşımaktadır. Bu yüzden ayarlarının doğru yapılması oldukça önemlidir. WordPress sitemap ayarları bağlantısına tıklayarak bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

eklenti sayfası;  https://wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/

WordPress Sosyal Paylaşım Butonları eklentileri

Shareaholic Eklentisi

https://wordpress.org/plugins/shareaholic/

shareaholic eklentisi
shareaholic eklentisi

İçerisinde ayrıca benzer yazılar eklentisi ve sosyal analiz eklentisi yer alan eklentide istedikleriniz aktif hale getirerek kullanabiliyorsunuz. 1 milyondan fazla indirilen eklenti ücretli sosyal eklentilerin tarzına en yakın eklentilerden birisidir, butonların stilleri ve sosyal analiz imkanı vermesi gibi yönleri ile. Benzer yazılar kısmını ister metin, ister resimli olarak ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca şunu da belirtelim, Shareaholic eklentisi yalnızca WordPress için değil, Drupal içinde kullanılabilir.  Yukarıdaki görselde gördüğünüz gibi istediğiniz metini yazabiliyorsunuz, isterseniz hiç bir yazı yazmayabilirsiniz. Bir çok farklı şekilde kullanabilir veya bir çok stil arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

17.7.2014 Perşembe 17:30 tarihi ile en çok indirilen WordPress eklentileri aşağıdaki gibidir.

 • Akismet ( spam yorum eklentisi ) –  21 milyon
 • All in one Seo Pack ( Seo eklentisi ) – 19 milyon
 • Contact Form 7   ( iletişim formu eklentisi) – 18 milyon
 • Google XML Sitemaps ( sitemap eklentisi ) – 14 milyon
 • WordPress SEO by Yoast ( Seo eklentisi ) – 11 milyon

Not: Google kelimesi ve ona ilişkin tüm bağlantılar Google INC. markasına aittir.

Eklentiler worpdress sitelerimiz için oldukça faydalıdır. Bilinçli olarak eklenti kullanımını destekliyorum. Bilinçsiz olarak kullanılan ve silinen eklentiler site hızınızı düşürür. O yüzden yeni site kuran arkadaşlar bu eklentileri kurarak işlerine bakabilirler. Tamamı kendi tecrübelerim ve kendi kullandığım eklentilerdir. Umarım faydalı olmuştur, sorularınızı yorum bölümünden aktarabilirsiniz.

Son güncelleme tarihi: 2.11.14

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

7 YORUM “En iyi wordpress eklentileri 2017

 1. Abdulkadir Reply

  Bence eklentiler oldukça işimizi kolaylaştırıyor. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda önerdiğini eklentileri sistemime entegre edeceğim. Ben word press sisteminde e-ticaret yazılımlarını araştırdım çok güzel temalar var fakat bağzı eklentileri yüklememiz gerekiyor buda https ( Güvenlik site ) Olarak sayfayı açmayı engelliyor bu konuda bir bilginiz var mı ? Gerçi open Cart geçtim bende bu sorun yüzünden banka sanal posu vermiyordu. Bilginiz varsa söylerseniz sevinirim 😀

  • yunus emre KARTAL Post authorReply

   Evet eklentiler yük yapıyor gereksiz kurulumları önlemek için alanında en başarılı eklentileri yazdım. Eklentiler konusunda tam bilgi sahibi olmayan arkadaşlar için en iyi wordpress eklentileri işlerini baya kolaylaştıracaktır. E-ticaret sistemi ve nasıl işlediği hakkında bir bilgiye sahip değilim kusura bakmayın 🙂

 2. Hakankt Reply

  Verdiğiniz bilgiler gerçekten yararlı. Bende eklentilerin kolaylaştırıcı yönünü görüp yüklendim eklentilere fakat sistemi yavaşlatacağını ön göremedim. Verdiğiniz paylaşımla bize faydalı olabilecek en iyi eklentileri göstermişsiniz. Teşekkürler başarılar 🙂

 3. Halit Vuran Reply

  Merhaba, kk star ratings eklentisini bir çok sitemde kurdum. Yanlız her nedense sizin siteniz gibi arama sonuçlarında yıldızlı çıkmıyor hiçbir sitem. Sırf deneme amaçlı farklı bilgisayarlardan girip girip yıldızlar verdim. Google gözünden baktırıyorum verilen oylarda gözüküyor. Ama arama sonucunda çıkmıyor. Neden olabilir.

  • Yemre Post authorReply

   Biraz bekleyin Halit bey, Eklenti içerisinde bir yerde “Google Rich Snippet özelliğini açın” gibisinden bir şey olması gerekiyor. İngilizce yazıyordu muhtemelen, o seçenek açık mı bir kontrol edin ve bize bildirin lütfen, hayırlı günler.

   • Halit Vuran Reply

    Merhaba, Evet o özellik açık. Gerçekten çok kullanışlı ve hafif bir eklenti. Google bot gözüyle siteyi inceliyorum ordada görebiliyorum mesela verilen oyları yıldızları vs. ama arama sonuçlarında bir türlü çıkartamadım.
    Özel bir ayar yapmak gerekmiyorsa ya bekleyeceğiz yada birşeyleri yanlış yaptım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir