Empati Nedir, İnsana Faydaları Nelerdir?

Empati kelimesinin kökeni; Empati kelimesinin kökeni Eski yunancada yer alan”empatheia” kelimesinden türemiştir. Empatheia kelimesi Eski yunanca da “Fiziksel sevgi- tutku” gibi anlamlara gelmektedir. Günümüzde kullandığımız anlamda “Empati” ise insanın kendini bir başkasının yerine koyabilmeyi, onun gibi düşünmeyi ve muhakeme etmeyi ifade eder.

Empati Nedir ? İnsana etkisi nedir ?

Empati kişinin aslında üstün bir duygu ve hayal kurma yeteneği olarak tanımlanabilmektedir. Çünkü empati kuran bir kişi karşıdaki kişinin duygu ve düşüncelerini hayal gücü ile taklit etmekte ve onun düşünce aşamalarını yeniden kurarak, karşısındaki kişi gibi düşünmesini sağlamaktadır.

Duyguları tanıma ve onları değerlendirebilme yetisi her insanda doğuştan gelen bir yetenektir. İnsalar bu yetenekleri gün ve gün geliştirebildikleri gibi kaybedebilmeleride mümkündür. Nitekim empati konusunda bir çok araştırma yapmış bulunan Profesör Doktor Hoffman’a göre insanların tamamı doğuştan empati yeteneğine sahiptir. Ancak bu zamanla kaybedilebilen bir yetenektir.

Nitekim bir takım kriminal suçlu üzerinde yapılan Psikolojik testlerde bu tür kişilerin empati kurma yeteneklerinin gelişmediği, karşıdaki insanların duygu ve düşüncelerini anlamaktan yoksun oldukları anlaşılmıştır.

Yine aynı şekilde kromozom bozukluğuna sahip olan XYY kromozomlarına sahip olan Jacop sendromui görülen erkeklerde empati kurma yeteneğinin neredeyse hiç gelişmediği saptanmıştır.

Yani empati kurmanın bir insan için ne kadar önemli olduğu aşikardır. Yüksek empati yeteneğine sahip olan insan toplum içinde, diğer insanlar ile daha iyi işbirliği içerisindedir. İnsanların düşüncelerini daha iyi okuyabilir, günümüzün tabiri ile ortamın havasını sezebilir ve ona göre hareket eder. Daha huzurlu ve mutlu bir sosyal ortam oluşturur.

Tabi birde bu yeteneğin kötüye kullanılması sorunu vardır. Empati kurma konusunda usta kişiler sosyal mühendislik ve Manipülasyonculuk ile bu yeteneğini insanlara zarar vermek, onları kandırmak için rahatlıkla kullanabilmekte, insanları amaçları doğrultusunda yönlendirebilmekte ve kullanabilmektedir. Özellikle politika ve iş dünyası bunun bir çok örneği ile doludur.

Empati kurma yeteneğinin ile bencillik ve fedakarlık duyguları arasında ilişkisi olduğuna yönelik bir takım görüşlerde mevcuttur. Ortalama düzeyde empati yeteneğine sahip insanların daha çok yardımsever olduğu görülürken. Empati yeteneği az veya çok gelişmiş olan insanlarında daha çok bencil karakterler olduğu görülmüştür. Ancak bu görüşler fazla desteklenmemektedir. Çünkü aksini gösteren bir çok görüş vardır.

Empati yeteneği yüksek olan kişilerde depresif hareketler ve psikolojik bozukluklarda meydana gelebilmektedir. Savaş görmüş insanlar üzerinde yapılan psikolojik değerlendirmelerde Empati yeteneği yüksek olan kişilerin, yaşadığı ve gördüğü şeylerden daha fazla etkilendiği hatta bazılarının travmalar geçirdiği bile gözlenmiştir.

Empati ve Parapsikoloji ilişkisi

Biraz uçarı olarak görülen bu ilişkisinin bir çok örneği mevcuttur. Kimi zaman bir takım dizi ve filmlere konu olan olay özellikle tek yumurta ikizleri arasında gerçekleşme hatta bir kişinin duyduğu fiziksel acı diğer ikiz tarafından hissedilebilmektedir.

Konu ile alakalı olarak telepati ile empati arasında ilişkili kurularak bir çok açıklama getirilse de bu tür olaylara hakkında net bir bilimsel açıklama henüz söz konusu değildir.

Sadece ikizler arasında değil, anne ile çocuğu arasında aynı şekilde parapsikolojik bir empati ilişkisi görülmektedir. Sadece insanlar değil hayvanlar üzerinde de yapılan deneylerde yavrunun acı çekmesi üzerine annede manevi acı oluşumuna sebep olmuştur.

Hatta bu konuda yapılan Tavşan deneyi en muşhurları arasındadır. Yavrusu kendisinden kilometrelerce uzağa götürülen ve yavrusunun acı çekmesi ile aynı anda bağırmaya ve çırpınmaya başlayan anne tavşan Parapskoloji ile empati ilişkisinin en temel deneylerinden biridir.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir