E-Devlet Şifremi Unuttum, Yeni Şifre Alma (Resimli Anlatım)

E-Devlet şifremi unuttum, yeni şifre alma, E-Devlet şifre değiştirme işlemi için öncelikle telefonunuzun sistemde kayıtlı olması gerekmektedir, aksi taktirde şifre yenileme işlemini yapamazsınız. Eğer telefonunuzun kayıtlı değilse en yakın PTT şubesine giderek yeni bir E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Ancak telefonunuz kayıtlı ise aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca E-Devlet şifrenizi değiştirebilir, yenileyebilirsiniz. Sistemde telefon numaranızın kayıtlı olduğunu varsayarak şimdi adım adım E-Devlet şifre değiştirme, yeni şifre alma işlemlerine başlıyorum. Oldukça basit, sıra ile adımları takip ederek sizde E-Devlet şifrenizi değiştirebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum Nasıl Yenilerim?

1- İlk olarak aşağıdaki bağlantı üzerinden E-Devlet giriş sayfasını açalım.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

2- Daha sonra karşımıza aşağıdaki sayfa gelecek oradan “Şifremi Unuttum” yazısına tıklayın.

3- Şifrenizi mi unuttunuz? sorusunun olduğu bir sayfa gelecek, o sayfada zaten “Şifremi Hatırlamıyorum” seçeneği seçili olacak, “Devam Et” diyerek ilerleyelim.

4- Daha sonra karşımıza aşağıdaki sayfa gelecek, buradan ilk satıra kendi TC Kimlik Numaramızı yazıyoruz, ikinci sıradaki boşluğa kimliğin ön yüzündeki SERİ numarasını yazıyoruz, örnek olarak orada A11 gibi göstermiş zaten 3 haneli olacak. Daha sonra Seri No’nun hemen yanında bulunan Cüzdan No’ yu yazıyoruz. Daha sonra Anne, Baba, Eş, Çocuk veya kardeşlerinizden birinin TC kimlik numarasını yazmalısınız. Daha sonra da doğrulama kodunu girip, “Devam Et” butonuna tıklayın ve ilerleyelim.

5- Kimliğin ön yüzünde bulunan Doğum yeri ve Doğum tarihinizi, tıpkı kimlik olduğu gibi orada ne yazıyorsa onu yazın. Doğum tarihini elle yazmayın, Takvim simgesine tıklayarak tarih seç özelliği ile seçin. Ardından kimliğin arka yüzünde en sol altta bulunan Kayıt No’ yu yazın ve ilerleyin.

6- Anne ve Baba adınızı girip, ardından öz önce girdiğiniz Kayıt No’yu tekrar girin. Anne ve Babanızın yalnızca adını yazın, soyad yazmayın. Daha sonra “Devam Et” diyerek ilerleyin.

7- Şimdi geldik en kritik, en can alıcı yere. Telefon boşluğuna sistemde kayıtlı cep telefonu numaranızı başında sıfır olmadan girin ve “Devam Et” deyin. Eğer bir sonraki sayfaya geçerse sistemde yazdığınız numara kayıtlı demektir, buda şifrenizi yenileyebilirsiniz demektir, PTT’ ye gitmenize gerek yok yani. Ancak bu aşamayı geçemezseniz, sistemde böyle bir numara yok derse gidip PTT’ den yeni şifre almalı ve E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra numaranızı kaydetmelisiniz. Şimdi devam edelim.

8- Girdiğiniz cep telefonuna gelen doğrulama kodunu girerek “Devam Et” diyerek ilerleyin. Karşınıza yeni şifre oluşturma ekranı gelecektir. Oradan yeni E-Devlet şifrenizi belirleyin ve şifre sıfırlama işlemini bitirin. Tebrikler arkadaşlar, şifre yenileme işlemi bu kadardı, umarım şifrenizi sıfırlama işlemini kolayca yapmanıza vesile olmuşumdur. Ek bilgilendirmeler, detaylar için aşağıdan okumaya devam edin lütfen, özellikle işlemi başarılı olarak yapamayan arkadaşlar için bir kaç bilgilendirme yapacağım.

Eğer şifrenizi sıfırlama işlemini yapamadıysanız, büyük ihtimalle şu sorunları yaşamış olabilirsiniz; sistemde cep telefonu numaranız kayıtlı değildir veya sistemde kayıtlı numaranızı değiştirmiş olabilirsiniz. Bu her iki durumda da şifrenizi telefon doğrulama kodu ile alamayacağınızı gösterir. En yakın PTT şubesine giderek yeni bir E-Devlet şifresi almalı, hemen sisteme girmeli ve cep telefonu numaranızı eklemelisiniz. İlk işinizi cep telefonu numaranızı sisteme kaydetmek olmalı, eğer bir daha unutursanız bu yolla cep telefonu doğrulama kodu ile kolayca şifrenizi değiştirebilirsiniz, aksi halde yeniden PTT şubesinden yeni bir E-devlet şifresi almanız gerekecektir.

E-Devlet ile Telefon İmei Kaydı Nasıl Yapılır?

Son güncelleme tarihi: 4.1.2018

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir