DMCA Nedir ? Nasıl Kayıt Olunur, Şikayet Edilir ?

DMCA nedir ? diye soracak olursanız; açılım olarak Digital Millennium Copyright Act demektir, yani Türkçesi ile Dijital Bin yıl telif hakkı yasası anlamına gelmektedir. DMCA sizin özgün olarak yazdığınız içerikleri koruma amaçlı kurulmuş bir sitedir. Sizin her yazınız ilk üyelik tarihinden 2 gün sonra otomatik olarak veritabanlarında saklanır ve diğer içerikler ile karşılaştırma yapılır. Böylece sizin hakkınızı koruyarak özgün içeriklerin çalınmasını engeller. Yazılarınız çalınması yetmiyormuş gibi sizden önce index almasını sağlarlarsa, sizin Google ve diğer arama motorları gözündeki profiliniz hırsız olarak geçer. Yani siz ceza bile alabilirsiniz. DMCA’ ya kayıt olmak ücretsizdir.

dmca nedir

dmca nedir

DMCA’ ya Nasıl Kayıt Olunur ?

https://www.dmca.com/Protection/signup.aspx bu adresten öncelikle kayıt oluyoruz. Aynı şekilde yukarıdaki görselde de gözüküyor, kayıt olma formu, orayı doldurup kayıt işlemini tamamlıyoruz. Bu işlemi tamamladıktan sonra e-mail adresinize DMCA tarafından şifreniz gönderilecek. O şifre ile oturum açtıktan sonra, aşağıdaki görselde görüldüğü gibi önce My Protection Badges kısmına tıklıyorsunuz oradan sonra, yeşil buton olarak gözüken 2.adımdaki Add Badges to your site butonuna tıklıyorsunuz. Daha sonra yeni bir sayfa açılıyor ve o açılan sayfada sizden istediğiniz bir DMCA sayacını seçmenizi istiyor, hepsi aynı işlevi görüyor, yalnızca görünümleri farklı, daha sonra o aldığınız kodu sitenize yerleştirip örneğin; footer bölüme yerleştirip bekliyorsunuz. 2 gün sonra artık DMCA tarafından korunuyor olacaksınız. Artık DMCA kayıt olma işlemini tamamladık.

dmca nasil kayit olunur

dmca nasil kayit olunur

DMCA Nasıl Şikayet Edilir ?

Eğer içerik hırsızlığını yaptığını düşündüğünüz siteler varsa aşağıdaki adresteki formu doldurarak şikayet edebilirsiniz.

https://www.google.com/webmasters/tools/dmca-notice

Bunun dışında eğer diyelim ki Blogger hesabınız DMCA kaynaklı kapatıldı, veya Google plus sayfanız, yada siteniz DMCA tarafından şikayet edildi ve ceza aldı. DMCA karşı bildirim hakkınızı kullanabilirsiniz. Tüm bu karşı bildirim haklarınızı kullanmak için bağlantıları ve DMCA hakkında daha fazla bilgiyi ve detayı aşağıdaki bağlantıyı takip ederek bulmanız mümkün.

https://support.google.com/legal/answer/1120734

DMCA bir zamanlar çok aktif olarak yer almasa da son özellikle bir yıldır çok aktif olarak çalıştığını ve bir çok site sahibini koruduğunu ve iyi dönüşler aldığını söyleyebiliriz. Google’ ın kaale alması bizim için yeterlidir zaten, sorularınız olursa kısa süre de dönüş yaparım.

Son Yorumlar

  1. hepyasemin 22 Ekim 2014
    • yemre 23 Ekim 2014

Yorum Bırakın