Diş İpi Nedir, Nasıl Kullanılır? (RESİMLİ ANLATIM)

Dünya ortalamasına bakıldığında en çok hasta yoğunluğunun yaşandığı hastalık alanlarının başlarında diş hastalıkları gelmektedir. Diş sağlığı ve diş bakımı düzenli ve sıkça yapılması gereken bir sağlık bakım türü olduğu için insanların birçoğu ya ertelemekte ya da hiç diş sağlığına ve diş bakımına önem vermemektedir. Yoğun tempo içerisinde yaşamlarını sürdüren insanların birçoğu bu yaşam içerisinde diş sağlığını ertelemektedir. Teknolojik gelişmeler sonucu takma dişlerin üretimi gerçekleşse dahi insanların doğal dişleri kadar kullanımı etkili olmamaktadır. Diş sağlığı bakımında diş ipi nasıl kullanılır sorusunun cevabı oldukça önemlidir. Bunun için önce diş ipi nedir onu da öğrenmemiz gerekiyor.

dis-ipi-kullanimi

Hızlı yaşamayı birer alışkanlık haline getiren bireyler bu yaşama ayak uyduracak yemek alışkanlığı da edinmektedirler. Hızlı yemek kültürünü de yaşamlarının odak noktası haline getiren insanlar diş sağlığına ayıracak vakit bulamamaktadır. Dişlerin bakımsız bir halde olmaları sonucu diş etlerinde çürüme ve diş çürümeleri gerçekleşir. Ve bu durumun sonucu acıların dinmediği günlere ve doğal dişlerin olmadığı yapay dişlerin kullanıldığı çekilmez zamanlara varmaktadır. Diş sağlığının korunması ve diş bakımının gerçeklemesi için birçok farklı yollar bulunmaktadır. Bunların başında düzenli diş fırçalama, dişleri sert cisimlerden uzak tutma, dişleri çok soğuk ve çok sıcak su temaslarından koruma, diş ipi kullanımı gibi yollar gelmektedir. Biz de şimdi diş ipinin ne olduğunu ve diş ipinin nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağız.

Diş İpi Nedir?

Diş sağlığı bakımında kullanılan yöntemlerden biri diş ipidir. Diş fırçalama diş sağlığı bakımında yeterli bir yöntem olamamaktadır. Dişlerin yalnızca yaklaşık %30-%40’ını temizleyen diş fırçalama yöntemi, diş aralarına kaçan yemek artıklarını ve bu yemek artıklarının oluşturduğu bakteri plaklarını temizlemekte yetersiz kalmaktadır. Diş fırçasının yetişemediği yerde diş ipi devreye girmektedir. Diş sağlığı bakımında birçok uzman ve doktorların tavsiye etmesi de diş ipinin diş sağlığında ne kadar etkili olduğunun bir kanıtıdır.

Peki bu diş ipi nasıl kullanılır?

ekran-resmi-2016-10-29-11-13-24

1- İlk olarak kullanmamız için yaklaşık 40 ila 50 cm arasında bir diş ipi bulmalıyız.

2- İkinci adım olarak bulduğumuz bu diş ipinin bir elimizin orta parmağına daha uzun sarıp diğer elimizin orta parmağına daha az dolamaktır.

3- Bir sonraki üçüncü adımda da diş ipini hem işaret hem orta parmaklarınızla gerginleştirip dişlerinizin arasında gezdirmek olacak. Ancak bu aşamada hem diş etlerine zarar vermemeye hem de diş ipini koparmamaya özen gösterilmelidir.

4- Bu aşamada sakince dişlerinizi arasındaki artıkları temizleyerek artıkların bakteri plağına dönüşmesini engelleyebilirsiniz. Diş ipini dişlerini arasının temizlerken yay haline getirmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Bu süreç sırasında diş etlerinde gerçekleşecek kısa süreli kanamalar normaldir. İlk kez diş fırçalıyormuşçasına düşünün. Ancak kanamanın durmaması halinde bir an önce diş hekimlerine görünmelisiniz.

Diş İpi Kullanımı Etkisini Ne kadar Sürede Gösterir?         

Diş sağlığı bakımında dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus düzenli olarak her gün yapılmasıdır. Bu yüzden diş fırçalama gibi diş ipi kullanımı da yemeklerden sonra yapılması gerekir. Dikkat edilmesi gerekilen bir husus da diş ipinin diş fırçalama işleminden sonra yapılmasıdır. Diş ipi kullanımı diş fırçalamadan daha pratik olduğundan dolayı düzenli  yapımı daha uygundur.

Kategori

BENZER YAZILAR

2 YORUM “Diş İpi Nedir, Nasıl Kullanılır? (RESİMLİ ANLATIM)

  1. Habil Ademoğlu Reply

    Müthiş bir yazı. Hayran kalmamak elde değil. Hemen dişimi iplemeye gidiyorum.

    • Yemre Reply

      Değerli yorumun teşekkürler Habil kardeşim, dişini iplerken bizi hatırlarsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir