Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ?

Diş ağrısına ne iyi gelir ? yada Diş ağrısı nasıl geçer ? sorularının cevapları herkes için geçerli kesin bir çözüm değildir. Tavsiye vermek ve günü kurtarmak adına diş ağrısını azaltmak için verilen tavsiyelerden ibarettir. Bu konu içerisinde okuduklarınız sonucu edindiğiniz bilgiler ile durumunuzu daha iyi anlayabilir ve bu konuda bilinçli olabilirsiniz, ancak yine de en kısa zamanda bir diş doktoruna görünmeniz gerekir. Diş şakaya gelmez ve insanın hayat kalitesini düşüren ağrılar ile yaşanmaz, o yüzden dişlerimizi fırçalayalım ve diş problemimiz varsa doktora başvuralım diyerek kısa bir hatırlatma ile konuya giriş yapmak istedim. Burada bulabileceğiniz bilgiler geçici çözümlerdir ve bir an önce ağrısını dindirmek isteyenler için hazırlanmıştır.

dis agrisina ne iyi gelir

dis agrisina ne iyi gelir

Evet konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum ve tavsiyelerimi sizlerle paylaşıyorum. Tüm ziyaretçilerimize geçmiş olsun diyerek listemize giriş yapalım. Öncelikle olarak diş ağrısının şiddetine bağlı olarak ağrı kesici almanızı tavsiye ediyorum. Eğer diş ağrısı geçmiyor ise daha sonra aşağıdaki çözüm önerilerini deneyebilirsiniz.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ? Nasıl Geçer ?

1- Dişiniz çürükse ve dişiniz ağrıyorsa, bu ağrının sebebi en büyük ihtimalle dişin içerisine kaçan yiyecek artıklarıdır. O yüzden ilk yapmanız gereken dişinizi fırçalayarak, daha sonrasında gerekiyorsa kürdan yardımı ile dişe pek fazla temas etmeden o yiyecek artıklarını diş içerisinden temizlemek olacaktır. Bir 10 dakika sonra ağrı azalmaya başlarsa, geçecek demektir ve ağrıya sebep olan besinlerdir demektir. Eğer dişinizin ağrısı geçti ise; diş doktoruna gidene kadar, çok sıcak ve çok soğuk olan tüm yiyecek ve içeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durun, tüketmeyin, aksi halde dişinizin ağrısı tekrar baş gösterebilir.

2- Temiz bir bardağın içerisine 1 çay kaşığı tuz koyarak ( midenizin bulanacağını düşünüyorsanız, tuzu yarım çay bardağı koyun ) karıştırın ve ağzınızı bir güzel gargara yapın. Özellikle ağrıyan dişin olduğu bölgede yoğunlaştırın gargara işlemini.

3- Ağrı çok fazla ise sakın yatmayın, kan basıncı ağrıyı tetikler, oturur pozisyonda kalmanız bir nebze de olsa sizi rahatlatacaktır.

4 -Sarımsak, gizli bir silahtır bakteriler için, o yüzden sarımsak alın ve küçük bir bölümünü parçalayıp, dişinizin üzerinde bekletin. Bu işlem ağrıya sebep olan her türlü faktörün yok olmasını sağlayacak ve ağrınız azalacaktır.

5- Eğer karanfil yağı varsa, dişin üzerine sürün, yoksa ve alacak durumda değilseniz; bir kaç tutam karanfili öğütüp, 5 dakika kaynatıp ardından dişinizin üzerinde bekletebilirsiniz.

6- Evde maydanoz, tere ve rokayı çürük dişin üzerinde çiğneyerek ağrıyı hafifletmek mümkün olabilir.

7- Eğer diş çok kötü durumda ise ve soğuğa karşı diş hassasiyetiniz yoksa ise eğer; hemen çürük dişi soğutmaya başlayın, bir buz ile yardım alabilirsiniz. Amaç orayı soğutup ağrıyı almaktır.

8- Öncelikle en başta belirttiğim, ağrı kesici alımında dikkatli olmanız gerekiyor. Ağrı kesiciyi kafanıza göre almayınız, daha önce doktorunuzun tavsiye ettiği varsa kullanabilirsiniz. ( Araştırdığım kadarı ile tavsiye edilen ve sonuç veren genel ağrı kesici Majezik ve Apranox Fort isimli olan ağrı kesicilerdir ) Ancak antibiyotik alımı da önemlidir. Kesinlikle ve kesinlikle kafanıza göre antibiyotik almayınız !

9- Sirke ile ( türü fark etmez, üzüm veya elma, evde ne varsa ) gargara yapmayı deneyin. Eğer işe yaramazsa, sirkeye birazcık kimyon ve kekik ekleyerek deneyin.

10- Ağrıyan dişiniz ile beyaz peynir tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Tüm bunlar yapılması gereken çözüm önerileri idi, bir de yapılmaması gerekenler vardır.

Yapılmaması Gerekenler;

 • Dişin üzerine rakı dökmek
 • Çürük diş üzerine kolonya dökmek
 • Çürük dişin üzerinde ağrı kesici veya aspirin bekletmek

Yukarıdaki saçmalıkları yapmayın !

Eğer Dişiniz İltihaplı ( Apseli ) İse Yapmanız Gerekenler;

dis agrisi nasil gecer

dis agrisi nasil gecer

Eğer dişiniz dolgu ise ve iltihap içeridedir, ve yapacak pek bir şey yoktur, biliyorum çok kötü ağrınız var, çünkü bende bu ağrıları yaşayıp, atlattıktan sonra, ( Diş doktoruna giderek ) bu konuyu açtım. Yukarıda verdiğimiz tüm tavsiyeler dolgulu ve iltihaplı dişler için de geçerlidir fakat pek işe yaramayabilir.

Diş çürümüştür, içerisindeki yemek artıkları ve besinler yaklaşık 4-5 günden beri tamamen temizlenmemiştir ve orada kalarak dişin apse yapmasına iltihap kapmasına sebep olmuştur. Öncelikle kaçarı yok 2-3-4-5 gün artık kaç günse bu ağrıyı çok şiddetli bir şekilde çekeceksiniz. Antibiyotik almaya başlasanız dahi, benim önerim hemen doktora gitmeniz. Size vereceği antibiyotik ağrıyı alacak ve iltihap yok olacaktır. İltihaplı diş çekilmez, her hangi bir işlem yapılmaz, o yüzden doktora gittiğinizde doktor sizden iltihap kaybolana kadar yaklaşık 1 hafta antibiyotik kullanmanızı söyleyip geri gönderecektir. Daha sonra çekilecek mi, kanal mı, dolgu mu her neyse yapılır. İlk aşama iltihap ile savaşmaktır. Ayrıca iltihap sebebi ile yüzde oluşan şişlik soğuk kompres yapılarak giderilebilir.

Peki antibiyotik almadan iltihap geçer mi ?

Geçer, ağrıya sebep olan besinleri temizlerseniz, ve dişinizi fırçalarsanız, zamanla iltihap geçecektir, fakat bu zaman alır. Kaçarı yok arkadaşlar o doktora gidilecek 🙂 Biliyorum, anlık tedavi arıyorsunuz fakat hayat o kadar kolay değil maalesef… Tüm bu ağrıları çekmemek ve bir daha çürük diş sorunu yaşamamak için diş bakımınızı aksatmayınız. Dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz.

Tüm diş ağrısı çekenlere Allah’ tan acil şifalar niyaz ediyorum. Doktor görüşmesi ve ardından ilaç kullanımı ile ilgili daha yazacaklarım olacak.

Son güncelleme tarihi: 5.12.14

Son Yorumlar

 1. jakson 25 Ekim 2014
  • yemre 13 Kasım 2014
 2. önder süslü 9 Şubat 2015
  • secret agent 9 Mart 2015
 3. Nurcan 31 Mart 2015
  • Yemre 31 Mart 2015
 4. Murat cindal 4 Nisan 2015
 5. bahadır 15 Nisan 2015
  • Yemre 15 Nisan 2015
 6. batuhan 9 Mayıs 2015
 7. Melisa 17 Ağustos 2015
  • Yemre 17 Ağustos 2015
 8. Furkan Durmuş Cingü 6 Ekim 2015
 9. tugba 22 Aralık 2015
  • Yemre 22 Aralık 2015
 10. tansel 3 Ocak 2016
 11. Yusuf 2 Şubat 2016
 12. Hakan kuzucu 27 Ağustos 2016
  • Yemre 28 Ağustos 2016
 13. zümrüt 25 Ekim 2016
 14. zümrüt 25 Ekim 2016
  • Yemre 26 Ekim 2016
 15. zümrüt 25 Ekim 2016

Yorum Bırakın