Blog yazarak para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak  artık bir çok kişinin yaptığı bir iş haline gelmiş durumda. Bu konuyu okuyan sizlerde blog yazarak para kazanabilirsiniz. Evet üstelik pek bir şey bilmeseniz bile zamanla emek vererek açtığınız blogunuz üzerinden para kazanmanız mümkün. Hadi başlayalım…

Öncelikle ilk para kazanma yolu olarak Google servisi olan Adsense kullanarak blogumuz üzerinden nasıl para kazanabiliriz onu anlatalım. Adwords kullanarak ta farklı yöntemler ile kazabiliriz ancak önce kavramları açıklayalım.

Adsense: Google reklamlarını sitenizde göstererek reklamlardan para kazanmanızı sağlar.
Adwords: Sitenizin reklamını yapmanızı sağlar.

Adsense ile para kazanmak

Adsense üzerinden para kazanmanın yollarından birisi bir site açarak o siteye reklam alıp para kazanmaktır. Ancak Adsense için blogunuzun tek bir yönlü olmasını sizlere tavsiye ediyorum. En iyi bildiğiniz konu üzerinden yazmanızda fayda var. Gerçekten insanlara faydalı olabileceğinizi düşündüğünüz bir konu üzerine blog açmak en akıllıca seçim olacaktır. Diyelim ki bir oyun blogu açtınız, yanında webmaster konuları da yazmayın, yalnızca oyun ile alakalı yayınlar yapın. Yada diyelim kadınlara yönelik bir site açtınız, içinde hem makyaj hem de magazin konuları yer almasın, mümkünse tek başlık altında yayın yapın. Örneğin yemek tarifleri ve oyun blogu gibi. Blogunuz zamanla büyüdükten ve ziyaretçi sayısı arttıktan sonra tık başına para kazanacaksınız.

İnternet reklamcılığının amacı direk olarak reklamı yapılacak ürünün veya markanın, ilgili yani hedef müşterilere ulaştırmaktır. O yüzden her konudan yazıp karmaşık bir blog yerine tek bir konu üzerinde yoğunlaşmış bir blogun tık başına getirisi daha fazla olacaktır.

Tanıtım yazısı yayınlayarak para kazanmak

Siteniz kaliteli ve ziyaretçisi yüksek bir site olduğu zaman, webmaster forumlarında ilan vererek tanıtım yazısı alıp gelir elde edebilirsiniz. Yada yine forumlardan anlaşarak aylık reklamlar yayınlayarak sitenizden para kazanabilirsiniz.

Makale Yazarlığı ile para kazanmak

Makale yazarak para kazanmakta bir diğer yoldur. Bu konularla ilgilenen arkadaşlar bir çok konuda fikir ve bilgi sahibi oluyorlar bu bilgi ve tecrübelerini makale yazarak gelire dönüştürebilirler. Bu işlerde güven ve zamanında teslimat hayati önem taşıyor. Makale yazarlığını sürekli bir iş haline getirmek isteyenler bu konuda güvenilir bir isim olmaya çalışmalıdırlar.

Diğer yöntemler

Link satışı; Sitenizden diğer sitelerin linklerini yayınlayarak para kazanabilirsiniz.
Ürünü satışı; Blogunuz üzerinden kendi ürünlerinizi satabilirsiniz.
Blog satışı; Blogların ziyaretçi sayısı arttırdıktan sonra blogları satabilirsiniz.

Bloguma ne zaman reklam alabilirim ?

Blogunuza reklam alabileceğiniz zaman sizin emeğinize ve blogunuzun başarısına, ziyaretçi sayısı göre değişmektedir. Kimi bloglar bir- iki ayda reklam alıp para kazanırken bazılarının para kazanması bir yılı bulabilir. Ancak ziyaretçi sayılarınız günlük tekil hit olarak 100′ ü geçtiği zaman sitenize Adsense alıp reklamları yayınlayabilirsiniz.

Tavsiyeler

Öncelikle bu konuyu okuyan arkadaşların amaçları para kazanmak evet ama sırf bu olmamalı. Ne demek istiyorsun diyorsanız; öncelikle insanlara faydalı olmayı hedefler ve bu yolda emek vererek sabırla bir şekilde ilerlerseniz o blog mutlaka başarılı olacaktır ve siz o blogunuzdan para kazanacaksınızdır. Yalnızca boş hikayelerden ve kopyala+ yapıştır içerikli bloglar insanlara faydalı olmayacağından dolayı başarılıda olamazlar. İnsanlara farklı bir şeyler vermek zorundasınız. Farkınızı ortaya koymalı ve onlara elinizden geldiğince yardımcı olmalısınız. Evet geç kaldınız blog açmakta ve milyonlarca blog var. En azından bir üslup farkı ve ziyaretçilerin okudukların da kolayca anlayabilecekleri makaleler yazarsanız bile bir adım öne geçmiş olursunuz. Örneğin; bu yazıyı okuyan arkadaşlara bir sektör önerisi vereceğim ve bu benim yazımın diğer yazılardan bir farkını oluşturmak olacak. Adsense tbms’ si yani tık başına maliyet değeri yüksek olan sektörler oldukça önemlidir ve rekabet oldukça yüksek ve zorludur. Ancak sizlere rekabeti düşük ve tık başına geliri yüksek bir sektör tavsiyesi veriyorum; Kore magazin… Evet Kore magazin konusu araştırırsanız rekabetin düşük olduğunu ve gelirin yüksek olduğunu göreceksiniz. Hemen alt kısımdaki görsele bakarak bunu görebilirsiniz.

kore magazin kelimesi aranma hacmi
kore magazin kelimesi aranma hacmi

Bilmeyenler için söylüyorum, Türkiye’ de oldukça fazla Kore fanı mevcuttur ve bunlar başımıza beladır 🙂 tabi bu işin şakası. E Peki siz niye bu sektöre girmediniz madem o kadar iyi bir sektör diyenleriniz varsa hemen cevap vereyim; Kore dizilerinden gına geldi etrafımdaki insanlar dolayısıyla hem sevmiyorum hem de bu işten pek anlamıyorum. Sizlerde bu konuları araştırarak böyle sektörler bulabilirsiniz.

Son olarak iyi bir araştırma sonucu blogunuzun konusuna karar verdiğinizi varsayıyorum. Bundan sonra iş kaliteli bir içerik sunarak zamanla blogunuzun ziyaretçi sayısı arttırmak ve tanınır olmak. Bu işler göründüğü kadar kolay değil, emek vererek sabırla bir şekilde ilerlemeniz gerektiğini hatırlatıyorum.

Yarım bir makale oldu ama olsun, olduğu kadar artık 🙂 yorum bölümünden aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz, hepsini içtenlikle yanıtlarım, umarım faydalı bir yazı olmuştur.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

2 YORUM “Blog yazarak para kazanmak

  1. Fenakomik Reply

    Sitenizi de bir güzel gezdim. Faydamda olmuştur, siz anladınız herhalde…

  2. ümit kiper Reply

    lezzetlipratiktarifler.blogspot.com.tr ye bakabilir miniz? Cok mu kotu gunde google dan en fazla uc kere tıklanıyor. 78 tane tarif var ama hergun mutlaka tulum peynirli omlet tarifi google dan tıklanıyor digerlerinden cogu google dan cikmiyor bile sebebi ne olabilir acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir