Android 5.0 Lollipop ile Gelen Yenilikler

Merhaba arkadaşlar, bu konumuzda Google’ın geliştirdiği mobil işletim sistemi olan Android’in son sürümü Android 5.0 Lollipop ile gelen yeni özellikleri göreceğiz. Bende Google LG Nexus 5 adlı telefonu kullanan birisi olarak bu güncellemeyi ilk alan kişilerdenim öncelikle biraz Nexus modellerinde bahsedelim Nexus Google’ın geliştirdiği saf Android kullanan bir cihazdır.Saf Android’den kastımız;

Android işletim sistemini kullanan telefon üreticileri telefonları için Android’i alır ve markalarına göre özelleştirmeler uygular ama Nexus Google tarafından üretildiği için hiç bir özelleştirme geçirmez Android’in son sürümü ne veriyor ise onu kullanır ve bu büyük bir hız ve stabilite kazandırmaktadır.Telefon tamamen Google tarafından tasarlanıp görünümü LG tarafından hazırlanıp piyasaya sürülmektedir. Yeni gelecek olan Nexus 6 Motorola tarafından üretilecek.(Google hepsini deniyor) Gelelim son çıkan Android Lollipop 5.0 güncellemesine sanırım 4.2.2 den sonra yapılan en büyük değişim güncellemesi yeni gelen özelliklere hep beraber bakalım.

Android Lollipop 5.0 Yenilikler

Kullanıcı Ayarları

Yeniliklerden gözümüze ilk çarpan şey tabi kide Kullanıcı oldu. Gelen bu yenilikte telefona bir kullanıcı asıl kullanıcı yani telefonun sahibi, bir misafir ve yeni bir kullanıcı ekleyebiliriz. Telefonumuzu başka birine verirken Misafir moduna geçirerek bizim uygularımıza ve dosyalarımıza erişimi kesebilir ve sıfır halde sunabiliriz.

kullanıcı

 Bildirim Ekranı

Güncelleme ile birlikte eski bildirim ekranı tamamen yenilenmiş bir halde şeffaflığını yitirmiş ama gayet güzel olmuş. Yeni bildirim ekranımız eskiye nazaran daha çok öge ve hızlı bir erişim sağlamakta bildirim ekranımızda ki ögeler en son kullandığımız ayarlara göre şekillenmektedir.

bildirim

Kilit Ekranımız

Kilit ekranımızda büyük değişikliklerden nasibini almış gibi gözüküyor. Gerek kaydırması ve daha sonra kilit şifremizi veya desenimizi girmemiz bekleniyor. Bildirimler ise bu kilit ekranımıza aynı İOS işletim sistemindeki gibi düşüyor. Hızlı arama ve kameraya geçiş olduğu gibi durmakta ama onlarda kaydırarak açma sistemine geçiş yapmış gibi gözüküyor.

kilit

Yeni Menü Tasarımı

Lollipop güncellemesinde gelen uygularımızın bulunduğu ana menümüzde büyük bir değişim geçirmiş. Eski menümüz tamamen şeffaf saydam bir görünüme sahipti duvar kağıdımızı görebiliyorduk şimdiki menüde ise beyaz bir fon üzerinde sıralanıyor uygulamalarımız. İOS işletim sistemindeki ana menüyü oldukça anımsatmakta bana soracak olursanız çok güzel olmuş.

menü

Yeni Gelen Pil Tasarrufu

Evet arkadaşlar tamamen yeni güncelleme ile Android’e adım atmış Pil Tasarrufu ise arka plan uygulamaları ve bazı sensörleri kapayarak pil kullanımı önemli ölçüde düşürmekte. Eğer otomatik moda alırsanız piliniz %15 ve %5 oranına geldiğinde kendiliğinden geçebilir veya siz pil seviyeniz ne olursa olsun pil tasarrufu moduna sokabilirsiniz. Pil tasarrufu modunda ekranınızın bazı şeffaf bölgeleri turuncu rengini almakta ama gayette hoş duruyor.

pil tasarrufu

Ve Google Fit

Yeni gelen bu uygulama akıllı saatler ve akıllı bileklikler ile ve normal telefon ile de uyum sağlayarak çalışıyor. Kaç adım attığınızı, kaç saat yürüdüğünüzü ve ne kadar süre bisiklet sürdüğünüzü hesaplayan bu uygulama en çok yürüdüğümüz ve bisiklete bindiğimiz günü sınır olarak belirleyip bizi o hedefe doğru ilerletiyor. İstersek kendimiz de hedef belirleyebiliyoruz.

fit

Evet arkadaşlar güncelleme deki göze çarpan ve büyük değişim gören özellikler böyle daha çok ve ufak ayrıntılı değişiklikler elbet var ama güncelleme gerçekten görsel ve işletim anlamından çok güzel olmuş kesinlikle güncellemenizi öneririm. Güncelleme ile ilgili sorularınız olursa yorum olarak belirtmeniz halinde cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

One thought on “Android 5.0 Lollipop ile Gelen Yenilikler

  1. oğuz Reply

    merhaba.bir sorum olacak. nexus 5 kullanıyorum. şu anda telefonum 5.0.2 ama kullanıcı fotoğrafı ekleyemiyorum? fotoğrafı seçiyorum kaydet diyorum ama o yuvarlak kısımda fotoğraf görünmüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir