Alt Tema (Child Theme) Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Alt tema yani child theme kavramı WordPress blogların en büyük özelliklerinden birisidir. Fakat WordPress ülkemizde yeni geliştiği için çok bilinen bir kavram değildir. Alt tema sayesinde ana temamızın özelliklerini editleyerek, güvenli bir şekilde temamızı düzenlemiş oluruz. Bir çok kişi anlamadı, o yüzden konuyu daha da açarak ilerleyelim.

Alt tema (Child theme ) Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Alt temalar üst temaların (parent theme) aile üyesidir. Üst tema altına kurulan, alt temalar üst temanın tüm özelliklerini olduğu gibi alırlar ve size istediğiniz gibi değişiklik yapma imkanı verirler. Eğer bir yanlış yaparsanız ise; temanın orijinal hali zaten üst temada olduğu gibi duruyor, hiç bir kaybınız olmaz. O yüzden tema düzenlemenin ve geliştirmenin en güvenli yolu alt tema kullanmaktır.

Alt tema kullanımı neden gereklidir ? Faydaları nelerdir ?

WordPress güncelleme yaptı diyelim, sizde kullandığınız tema sürümünü güncel hale getirdiniz, hop, tüm yaptığınız değişiklikler ve düzenlemeler bir anda uçtu gitti. Ancak alt tema ile yaptığınız değişiklikler güncelleme sonrası kaybolmaz, olduğu gibi korunur.

Alt temalar nasıl kullanılır  ?

Alt tema kurulumu aslında basittir. Fakat WordPress bilgisi olmayan birisi zorlanabilir. Öncellikle alt tema için klasör oluşturmamız gerekiyor. Klasörü wp-content/themes bölümüne yani üst temanın bulunduğu dizine oluşturacağız. Diyelim tema ismimiz yeknot, alt tema klasörünün ismi yeknot-child şeklinde olmalı. Şimdi bu alt temamızı oluşturduk. Peki nasıl düzenleyeceğiz. Öncelikle bir style.css dosyasına ihtiyacımız var. Alt tema içine bir style.css dosyası oluşturup düzenliyoruz. Önce üst temanın stilini kullanacak, daha sonra bizim yaptığımız değişiklikleri algılayacak.

alt tema nedir

alt tema nedir

Yukarıda görüldüğü üzere temaismi-child yazarak alt temamızı oluşturduk. Şimdi içerisinde bir style.css atalım.

Aşağıdaki gibi bir stil dosyası oluşturup içini düzenleyelim.

[css autolinks=”false” classname=”myclass” collapse=”false” firstline=”1″ gutter=”true” highlight=”1-3,6,9″ htmlscript=”false” light=”false” padlinenumbers=”false” smarttabs=”true” tabsize=”4″ toolbar=”true” title=”Yeknot.com Alt Tema”]

/**
* Theme Name: temaismi
* Theme URI: http://www.yeknot.com/
* Description: Yeknot.com teması
* Template: temaismi
* Version: 1.1.1
* Author: Yunus Emre KARTAL
* Author URI: http://www.yeknot.com/
* Tags: one-column, two-columns, custom-background, custom-colors, custom-header, custom-menu, editor-style, featured-images, left-sidebar, post-formats, responsive-layout, right-sidebar, rtl-language-support, theme-options, threaded-comments, translation-ready
* Text Domain: temaismi-child
*/

@import url(“../yeknot/style.css”);

/* Alt temayı düzenlemek için aşağı tarafı kullanın.
————————————————*/

[/css]

Şimdi burada neyi düzenleyeceğiz ? Template kısmına üst temanızı girin. Text domain kısmına ise alt tema isminizi girin.

@import url(“../yeknot/style.css”);

Yukarıdaki kısımda ise stilleri ilk önce üst temadan alması ve bağlantıyı kurması için yukarıdaki kodda yer alan yeknot kısmına kendi üst tema isminizi yazmanız gerekiyor.

İşlem tamamdır artık Görünüm >> Temalar kısmında gözüken bir alt tema sahibiyiz, etkinleştir yaparak alt temamızı kullanmaya başlayabiliriz. Temalarını sıfırdan yapmak isteyenlerde aynı yolu kullanabilir, hazır alt temaları kurmak isteyenlerde aynı yöntemle işlemlerini gerçekleştirebilirler. Burada işimiz bitti, aşağıdaki bilgiler detaylardan ibarettir.

Functions.php dosyasını işler hale getirmek

temaismi-child adında oluşturduğumuz alt tema içerisine girerek functions.php dosyası oluşturuyoruz ve bir açılış etiketi ekliyoruz. Dosyayı oluşturup <?php // içerisine bu kodu yazın, daha sonra düzenlemeleri alt satırlara geçerek yapabilirsiniz, böylece yanlış bir şey yaparsanız temanız da hiç bir sorun oluşmayacaktır, alın size alt tema kullanımının bir faydası daha 🙂

Peki alt temada iki dosyamı olacak diyen arkadaşlara son sözlerim; şimdi biz ne yaptık bir style.css bir de functions.php dosyası oluşturduk. Bunları düzenleme için gerekli olanlardı, peki başka düzenlemek istediğimiz dosya olursa ne yapacağız ? Hemen örnek verelim. Örneğin; header.php dosyasını düzenleyeceğiz, aynı isimle alt temada bir dosya oluşturup, istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Eğer başa dönmek isterseniz, üst temada orijinal hali duruyor.

Herkese kolay gelsin umarım anlaşılır bir makale olmuştur.

Son Yorumlar

  1. ateş 18 Ocak 2016
  2. Seyfettin 11 Şubat 2016
    • osman 27 Şubat 2016
  3. yasin 5 Eylül 2016

Yorum Bırakın