Alexander Graham Bell Kimdir? İcatları ve Hayatı

Telefonun icadı günümüz teknolojik aletlerinin icatlarından en yaygın ve çok kullanılan icattır. İnsanların hayatının birçok alanında aktif olarak kullanırken iş ve ev hayatının olarak önemli görülen birçok alanındaki işlerini telefon aracılığıyla yapmaktalar. İnsanlar en temel ve birçok insan için ise hayati önem taşıyan ihtiyaçlarından bir olan iletişim ihtiyacını artık telefon aracılığı ile gerçekleştirmektedir.

İnsanların telefon ile etkileşimi akıllı telefonların icadı ile birçok alanda farklı bir evreye geçmiştir. İş ve aile yaşantılarında insanlar akıllı telefon sayesinde birçok pratikleri rahat ve kolayca gerçekleştirebilmektedir. Telefonun icadı hakkında bilgi almak için aşağıdaki linkten Yeknot aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bu makale de telefonun mucidi yani telefonu icat eden Alexander Graham Bell’in hayatına odaklanılacaktır.

alexander-graham-bell-kimdir

Alexander Graham Bell Kimdir?

Alexander Graham Bell 3 Mart 1847 yılında İskoçya’nın Edinburgh şehrinde doğmuştur. Alexander Melville Eliza ve Grace Symonds ailesinin ikinci erkek çocuğudur. İsmini büyükbabasının isminden almıştır. Diğer iki kardeşini ise veremden kaybetmiştir.

Alexander Graham Bell’in hayatına etki eden en önemli kesitlerden birisi onun İskoçya’da hayatının gelişim aşamasını geçirmiş olmasıdır. İskoçya’nın Edinburgh şehri “Kuzeyin Atinası” olarak adlandırılmaktaydı. Edinburgh’un sosyal ve kültürel durumu sanat ve bilimin gelişmesin için çok uygun bir ortama sahipti. Graham Bell’ de böyle bir ortamda yetişerek ortamın durumundan faydalanmış oldu.

Graham Bell’in annesi doğuştan sağırdır. Graham Bell’in babası ve dedesi ise hayatlarının birçok kısımlarını sağır bir insanın iletişimini kolaylaştıracak teknikler geliştirmeye harcadılar. Bu süreçte edindikleri bilgiler Alexander Graham Bell’in telefonu icadında dönüm noktası olacaktır.

Graham Bell’in eğitim hayatı ilk olarak özel okulda aldığı eğitimle başladı. Daha sonra Edinburgh’ta kraliyet okulunda eğitim hayatına devam etmiştir. Eğitim hayatı boyunca ortalama bir öğrenci olan Graham Bell pratik bir zekaya sahip olmuştur. Babası ve büyük babasının sağırlar için geliştirdikleri icatlarla ilgilenmeye başladı.

Babası ile birlikte Kanada’ya giden Bell orada eğitim hayatına devam etti. 1871’de Boston’da ses üzerine çalışmalarına devam eden Graham Bell, telgraf için başka frekanslar oluşturup birçok mesajın gönderilmesine yardımcı olabilecek cihaz geliştirmeye başladı. Bu süreç onu insan sesinin aktarılmasının mümkün olup olmayacağı sorusu etrafında düşünmeye itti ve çalışmalarını buraya yönlendirmeye başladı. Telin ses iletme özelliği üzerine çalışmaya başladıktan sonra elektrik üzerine yetenekli olan Thomas Watson ile tanıştı ve böylece çalışması daha da hız kazandı.

1874-1875 yılları arasında Graham Bell ve Thomas Watson sesin aktarımı üzerine çalışmalarını devam ettirdi. Harmonik telgraf üzerine çalışmalara başlayan Graham Bell ve Thomas Watson telefonun icadı üzerine artık birlikte yol alıyorlardı. 1876 yılının Mart ayının 10. Gününde Graham Bell telefonu icat etti ve ilk görüşmesini arkadaşı Thomas Watson ile yaptı.

Graham Bell ömrünün son zamanlarında şeker hastalığının verdiği rahatsızlıklarla boğuşmaya başladı. Ve bu hastalık onun sonu oldu. Telefonun mucidi olan Alexander Graham Bell 2 Ağustos 1922 yılında hayata gözlerini yumdu.

Telefon Ne Zaman, Nasıl İcat Edildi?

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir