Alexa Nedir ? Nasıl Düşürülür ?

Alexa Nedir ? ve Alexa Nasıl Düşürülür ? sorularının cevaplarını ve genel olarak Alexa hakkında bilgiler ve taktikler içeren bu yazıyı kesinlikle okumalısınız. Eğer Alexa değerini önemsiyor ve ayrı bir yere konumlandırıyorsanız bu hakkında tüm detayları bulabileceksiniz.

Alexa 96 yılında kurulmuş Kaliforniya merkezli, internette yayın yapan tüm web sitelerinin trafiğini tutan bir Amazon kuruluşudur. Peki Alexa tam olarak ne yapar ? Alexa değeri tam olarak neyi ifade eder ? tüm bu sorularınızı cevaplayacağız.

alexa nedir

Alexa Nedir ? ( Alexa Değeri Ne İfade Eder ? )

Alexa bir sitenin bir çok faktöre göre sıralamasını yapan bir kuruluştur. Bu kuruluşun Dünyaca ünlü Amazon tarafından geliştirilmiştir ve Alexa tipinde bir çok site olmasına rağmen Alexa’ nın öne çıkmasını sağlayan en büyük etken, doğruluğu ve eşitliğinin yanı sıra Alexa’ nın Google’ a kendini kabul ettirmesi olmuştur. Alexa bir sitenin ziyaretçi sayısını, aldığı backlinkleri, siteye ülkelerin girişlerini analiz eder ve bize bir sitenin hem Global hem ülke sıralamasını gösterir.

Peki bir sitenin Alexa değerini nasıl öğrenebiliriz ?

Alexa toolbar mevcuttur ve Chrome eklentisi olarak indirip, her sitenin tüm Alexa değerlerine bakabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan Install Alexa Extension yazısına tıklayarak eklentiyi indirebilirsiniz.

http://www.alexa.com/toolbar

Alexa Değeri Ne İşe Yarar ?

Alexa değerinin arama motoru sıralamasına hiç bir katkısı ve doğrudan/ dolaylı hiç bir etkisi yoktur. Ancak Alexa değerleri bir sitenin reklam almasında en önemli unsurlardan birisidir. Ancak hileli yolla edinilmiş trafik ile düşürülmüş Alexa siteleri reklam verenleri kandırarak zarara uğratabilir.

alexa nasil düşürülür

Alexa Nasıl Düşürülür ? ( Alexa Rank Düşürme Yöntemleri )

1- Öncelikle yukarıdaki verdiğim bağlantıdan Alexa Toolbar indirerek Alexa değerinin düşürülmesini sağlayabilirsiniz. Alexa toolbar ile gezilen siteler daha hızlı Alexa değerini düşürür.

2- Alexa Rank Widget sitenizde kullanarak Alexa değerini düşürebilirsiniz. Alexa Rank Widget kurmak için hiç bir yere kayıt yapmanız gerekmiyor. Aşağıdaki kodu sitenize koyarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Yeknot.com yazan yere kendi sitenizi yazmayı unutmayın.

[css autolinks=”false” classname=”myclass” collapse=”false” firstline=”1″ gutter=”true” highlight=”1-3,6,9″ htmlscript=”false” light=”false” padlinenumbers=”false” smarttabs=”true” tabsize=”4″ toolbar=”true” title=”Alexa Rank Widget”]<SCRIPT type=’text/javascript’ language=’JavaScript’ src=’http://xslt.alexa.com/site_stats/js/t/a?url=http://www.yeknot.com/’></SCRIPT>[/css]

3- Alexa değerinin daha hızlı düşmesi için sitenizdeki ziyaretçilerin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlamalısınız. Uzun ve yararlı makaleler yazın, görseller ve videolar ekleyin. Yazı altlarında benzer konuları listeleyin.

4- Türkiye sıralaması için Türkçe içerikli ve yüksek Türkçe sıralamasına sahip sitelerden backlink alın, Global sıralama içinse kaliteli dünyaca ünlü sitelerden backlink alın.

5- Alexa değerlerini düşürmek için hileli siteler veya programlar ile sitenize yapay ziyaretçi çekmeyin, böyle Alexa düşürmenin hiç bir faydası yoktur. Yapay ziyaretçiler gelmediği taktirde 1-2 hafta içerisinde Alexa değeriniz gerçek değerine geri döner.

6- Sosyal medyanın aktif kullanımı ve etkileşim sağlamış bir site

7- Farklı ve özgün olun, hatta başlıklarınızda bile özgünlüğü yakalamaya çalışın.

8- Sitelerinize yorum almaya çalışın, ve yorumlara olabildiğince hızlı ve samimi yanıtlar vererek kullanıcıyı sitede tutmaya çalışın.

Hileli, hurdalı yöntemlere başvurmayın, insanları kandırmayın yoksa kalıcı olamazsınız, yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Tüm söyleyeceklerim bunlardan ibarettir, en doğal ve doğru yöntemleri yazdım, uygulayanlar kısa zamanda meyvelerini alacaklardır, yorumlarınızı bekliyorum. 1 yorumu çok görmeyin şu makaleye 🙂

 

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

4 YORUM “Alexa Nedir ? Nasıl Düşürülür ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir