4G – 5G Nedir ? Türkiye’ ye Ne Zaman Gelir ?

Merhaba arkadaşlar artık ülkemiz gittikçe gelişiyor ve 4G 5G gibi 4. ve 5. nesil iletişim teknolojileri konuşulma başlandı ve kısa süre sonra alt yapıları hazır olacak. Peki ama nedir bu yeni nesil teknolojiler hemen sizin anlayacağınız şekilde anlatalım.

4G Nedir ?

4G teknolojisi haberleşme teknolojisindeki kablosuz teknolojidir. Veri hızı daha yüksektir ve tüm dünyayı kapsayabilecek bant genişliğine sahiptir. 4G teknolojisinde telefon bağlantı hızı 100 Mbps Wi-fi için ise bağlantı hızı 1 Gbps’ dir.

4G teknolojisi kısaca her şeyin tek bir yerde toplayarak yüksek veri hızına sahip, bant genişliği oldukça yüksek olan ve tek faturalandırma yapabilen bir teknolojidir. Bu teknolojiyi NTT DoCoMo isimli Japon şirketi 2004 yılında duyurmuştur. İlk kez testleri Amerika’ da başarıyla gerçekleştirilmiştir.

4G Teknolojisinin Hedefleri

  1. Işıksal iletim hızı
  2. Farklı işlevlerdeki iki ayrı ağ arasında uyum
  3. Çoklu medya, yüksek hız ( Video, Resim )
  4. Küresel ve kusursuz bağlantı
  5. Mevcut alt yapıya uyum
  6. Yüksek kapasite ve en az 100 Mbps veri hızı

5G Nedir ?

5G teknolojisi 5. Nesil iletişim teknolojisidir ve GSM teknolojilerinde bant genişliğinin geldiği son aşamadır. 5G teknolojisinin hedefi en az 1000 Megabit veri hızına dayanır. 5G veriyi Wi-fi sinyalleri ile yayan bir sistemdir. 5G yalnızca bir iletişim teknolojisi değildir, bilim adamları 5G teknolojisinin park sorunu, trafik sorununu gibi sorunları çözmesini, akıllı ev teknolojilerinin kolaylaşmasını ve büyük ölçüde tasarruf getirmesini bekliyorlar. 8 GB boyutunda bir dosyanın 5G teknolojisi ile indirme süresi yalnızca 6 saniye olacaktır. 5G için 2020 yılı telafuz ediliyor, ancak daha erken hayatımıza girecek gibi gözüküyor.

5G Nedir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın 4G yi boş verin direk 5G’ ye geçelim sözleri çok haklıdır. Çünkü biz 4G alt yapısını tüm ülkeye yayana kadar bir çok dünya ülkesi 5G’ ye geçmiş olacak ve çok büyük para ve zaman kaybetmiş olacağız. Bunun yerine teknoloji sunulmaya başlanana kadar alt yapısı bitirilerek ilk geçen ülkelerden birisi olabiliriz. Bununda bir çok katkısı olacaktır.

BURADAKİ YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİR GÖZ ATIN:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir