2016 Yılının En İyi 10 Oyunu

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda 2016 yılının en çok sevilen 10 oyununu tanıtacağız. Tanıtılacak oyun listesini aşağıda bulabilirsiniz.

  1. Battlefield 1
  2. Uncharted 4
  3. Overwatch
  4. DOOM
  5. Final Fantasy XV
  6. Dishonored 2
  7. Paladins
  8. Titanfall 2
  9. Civiliziation VI
  10. Forza Horizon 3

1- Battlefield 1

Şüphesiz bu seneyi Battlefield 1 ile hatırlayacağız. Gerek konusu ve işlenişi gerekse gameplay ve grafikleri ile bu yılın en iyi oyunu olduğunu söylesek abartmış olmayız.

Birinci dünya savaşını neredeyse tarafsız bir şekilde (tam olarak objektif demek güç ancak, özellikle de Lawrence sahnelerinde Türklere karşı açıkça tutum alınması oyunun objektifliğini zedelediğini düşünüyorum) ele alan oyun benzersiz grafiklere ve savaş efektlerine sahip.

Tamamen dönemin silahlarını, araçlarını, kıyafet ve sair ekipmanlarını içeren oyun, bir çok farklı cephede ve bir çok farklı rolde size savaşma imkanı sunuyor. İster ajan olabilir ve istihbarat sağlayabilir, İsterse medical olabilir takımınızı koruyabilir, isterse de diğer asker sınıfları ile doğrudan göğüs göğüse savaşabilirsiniz.

Oynanış mekaniklerine baktığımızda bugüne kadar Multiplayer konusunda uzman bir oynayış farkı sunan Frostbite 3 tarafından geliştirilen oyun gerçekten Battlefield farkını ortaya koyuyor. Diğer tüm savaş oyunlarına göre daha gerçekçi bir oynayış sunuyor.

Ayrıca oyunda işlemcinizi yoracak türde gelişmiş bir yapay zeka algoritması bulunur. Bu da oyunun zorluğunu ve kalitesini ciddi anlamda artırmaktadır.

Oyun hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan oynanış videosunu izleyebilirsiniz.

2- Uncharted 4

Uned 3’te yer alan olayların devamını konu alan oyun benzersiz bir senaryo, oynayış mekanikleri ve grafiklere sahiptir. Hatta bir çok oyun platformunda 10 üzerinden tam puan alması ve oyuncuların oylamalarında 10 üzerinden 9 puanın altına düşmemesi nedeni ile bu yıla adını kazıyan oyunlardan biri haline gelmiştir.

Oyun sadece konsol platformunda çıkış yapmış ve buna rağmen daha ilk haftasında 2.7 milyon üzeri satış yapmıştır. Peki Unchardted 4’ü bu kadar üstün kılan özellikler ney ? Şimdi sırası ile bunları inceleyelim.

Oyun mekaniklerine baktığımızda Prince of Persia serisini andırdığını söyleyebiliriz. Gizlilik teması hakim olan oyunda genel mekanikleri ile oyuncular zıplama, koşma, yüzme, tırmanma(ip ve kanca gibi çeşitli ekipmanlarda kullanılabilmektedir) ve çeşitli akrobatik hareketler yapabilmektedir. Oyuncular gizlilik ile hareket ederek düşmanlarına farkettirmeden onlara yaklaşabilir ve hızlı bir şekilde onları öldürebilir.

Oyun açık dünya temalı değildir, ancak oyuncuya iki kontrol noktası arasında tercih yapabileceği farklı risklere sahip olan farklı güzergahlar sunmaktadır. Bu sayede oyuncuya keşfedilecek geniş bir harita imkanı sağlamaktadır. Önceki oyunlara göre kıyaslarsak serinin bu son oyununda 8 – 10 kat daha büyük bir harita söz konusudur.

Ayrıca ortak hareket ettiğimiz partnerlerinde yapay zekası geliştirilmiş durumda. Önceki oyunlara oranla daha fazla yardımcı olduklarını ve işimizi kolaylaştırdıklarını söyleyebiliriz. Tabi yapay zekası artırılan sadece onlar değil, düşmanlarımızında yapay zeka algoritması artırılmış durumda. Önceki oyunlara kıyasla artık daha dikkatli ve taktiksel hareket ediyorlar ve bazı durumlarda sizi gerçekten zora sokabiliyorlar.

Oyun aynı zamanda senaryo içerisindeki karakterleri kullanabileceğiniz multiplayer modu sunuyor.

Spoiler vermemek için senaryoya girmiyorum ancak önceki oyunlarda olduğu Uncharted’ı ön plana çıkaran esas şey her zaman derin bir hikayeye ve sıkı ilişkilere dayanan oyunun senaryosu olmuştur.

Oyun hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıda yer alan oynanış videosunu izleyebilirsiniz.

3- Overwatch

Moba tabanlı bir strateji oyunu olan Overwatch aslında bu yıla damga vuran en sağlam isimlerden biridir. Atası Team Fortress’ten ilham alınarak yapılan ve benzersiz oyun mekaniklere sahip olan oyun bu yılın bir diğer demirbaşlarından bir tanesi..

Oyunda sadece multiplayer mod yer almaktadır. Ancak birbirinden farklı haritalar ve kahramanlar içerir. Ayrıca farklı görev içeren multiplayer oyun türleri de oyunda yer almaktadır.

Normal bir oyunda her takımda 6 oyuncu yer almaktadır. Oyuncular destek, saldırı, savunma ve tank olmak üzere 4 farklı sınıf içerisinde yer alan kahramanlardan bir tanesini seçerek oyuna dahil olur.

Genel olarak kontrol noktasını koruma ve yük vagonuna eşlik etme olmak üzere iki farklı görev içeren oyun modları yer almaktadır.

Kontrol noktası görevlerinde oyuncular belirli bir süre boyunca kontrol noktasını savunmak/yok etmek zorundadır. Yük vagonu görevlerinde ise yine belirli bir süre boyunca bir yük vagonuna eşlik etmek yada yük vagonuna eşlik eden rakip takım oyuncularını vagondan uzaklaştırmak zorundasınız.

Oyunun moba tabanlı olduğunu dikkate aldığımızda takım işbirliği isteyen bir oyundur ve oyuncular birbirlerini gözeterek kahraman seçmek ve yine birbirlerini gözeterek oyun içerisinde hareket etmek zorundadır. (Yani zorunda değilsiniz aslında ancak oyunu kazanmak için takım iş birliği çok önemli. Moba oyunlarında olduğu gibi bir oyuncunun daha fazla para ve eşya kasarak oyunu sırtlaması söz konusu değil.)

Oyunda rekabetçi maçlara girebilmek için oyuncunun 25. seviyeye ulaşması gerekmektedir. Ardından oyuncunun yeteneği ölçülmek amacıyla aynı Counter Strike: Global Offensive’de olduğu gibi 10 tane maça tabi tutulur. İlk 10 maçın ardından oyuncunun yeteneği belirlenir ve bundan sonraki maçlarında bu derece dikkate alınarak rakip oyuncular ile eşleştirilir. Oyuncu iyi yada kötü oynamasına bağlı olarak derecesini yükseltebilir yahut düşürebilir.

Birde oyun içerisinde genel değerlendirmelerin yapıldığı mevsimlik sezonlar var. İlk sezonda Blizzard ekibi en yetenekli 100 oyuncuyu ödüllendirme yoluna gitmiş, ikinci sezonda ise bu dereceleri sıralandırmıştı. Oyunda şuan Bronze, Silver, Gold, Platinum, Diamond, Master ve Grandmaster olmak üzere 7 farklı derece sınıfı yer almaktadır.

4- DOOM

Oyun DOOM olarak geçiyor ancak serinin 4. oyunudur. Oyun hakkındaki izlenimlerim şuan için kısıtlı ancak olumlu diyebilirim. Aksiyonu bol bir FPS oyunu diyebilirim, birazda kan ve vahşet içeriyor desek yanlış olmaz sanırım, o yüzden oyunda yaş sınırı bulunuyor. Oyunun piyasaya çıkış tarihi 13 Mayıs 2016 olarak açıklandı. Oyunun yapımcısı hiç yabancı olmadığımız Bethesda, bu da ayrı bir güven veriyor. Şimdi sistem gereksinimlerine geçelim. Arkadaşlar ayrıca, bilgisayarım oyunu kaldırır mı kaldırmaz mı diye bize sistem özelliklerinizi yorum yazarak gönderirseniz, size bu konuda yardımcı olabilirim. Aşağıda oyuna ait minimum ve tavsiye edilen gereksinimleri bulabilirsiniz, değerli yorumlarınızı bekliyorum.

DOOM Sistem Gereksinimleri

Ayrıca aşağıdan oyunun videosuna göz atarak, oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

5- Final Fantasy XV

Çok acayip bir oyun, 14′ ü oynamıştım, gerçekten açık dünya oyunlarında çok farklı bir yere sahip, anlatılamayacak güzellikte bir oyun.

6- Dishonored 2

7- Paladins

Malum oyunun ücretsiz versiyonu olarak adlandırılıyor, ancak bana kalırsa daha fazlası diyebilirim. Oyun çok güzel, herkese tavsiye ederim.

8- Titanfall 2

Çalan şarkı: Bang Bang: My Baby Shot Me Down

9- Civiliziation VI

10- Forza Horizon 3

Ayrıca aşağıdan Mojo kanalına ait 2016 yılının en iyi 10 oyunu ve en kötü 10 oyunu videolarını izleyebilirsiniz.

2016 Yılının En İyi 10 Oyunu

2016 Yılının En Kötü 10 Oyunu

Evet arkadaşlar oyunlar bu şekildeydi, bu benim kafama göre belirlediğim bir liste, ayrıca farklı görüşleri yansıtsın diyerek farklı bir kanaldan 2 adet video da yükledim. Ayrıca aşağıdan 2016 yılının en çok satan 10 PC oyunu konumuza göz atabilirsiniz.

2016 Yılının En Çok Satan 10 PC Oyunu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir